Melancholik
Melancholik (łac. melas - czarny, chole - żółć) - jeden z czterech podstawowych temperamentów, wyróżnionych przez Hipokratesa - Galena[1]. Na tle pozostałych odznacza się niezwykłą emocjonalnością, wrażliwością, dokładnością jak również perfekcjonizmem[2].
Zdaniem F. Littauer "perfekcyjny melancholik ma naturę introwertyczną" (F. Littauer 2000, s. 48). Jest człowiekiem, który nie dzieli się swoimi myślami, często zagłębia się w swoich rozważaniach, z reguły przez pesymistyczne nastawienie i postrzeganie świata w czarnych barwach, popada w apatię[3][4]. Perfekcjonizmu oczekuje także od innych[1]. Ogromną zaletą jaką należy tutaj wskazać jest twórczość melancholika[5]. Posiada on niezwykle kreatywne rozwiązania w danej sytuacji i nie ulega wątpliwości, że musi doprowadzić do końca to, co zaczął[1].
Dzięki swojej wrażliwości i troskliwości potrafi uważnie wysłuchać oraz utożsamić się z problemami innych, a przy tym wyrazić swoje zdanie. Jest wspaniałym przyjacielem, wiernym i oddanym. Jego zdolności pozwalają mu czytać w ludzkich sercach, w wyniku czego okazuje się być fenomenalnym doradcą[6].
Zaś I. Pawłow określa melancholika jako typ słaby. Jego komórki nerwowe są bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce, co osłabia jego odporność. Okazuje się, że ludzie o tym typie temperamentu są najbardziej podatni na choroby układu nerwowego tj. nerwica[7].
TL;DR
Melancholik to temperament charakteryzujący się emocjonalnością, wrażliwością i perfekcjonizmem. Jest introwertyczny, pesymistycznie nastawiony i ma skłonności do popadania w stany apatii. Melancholik jest twórczy, troskliwy i potrafi czytać w ludzkich sercach. Jest najlepiej dopasowany do zawodów koncepcyjnych i wymagających twórczego rozwiązywania problemów. W zarządzaniu ma swoje mocne strony, takie jak rzetelność i umiejętność rozwiązywania problemów, ale także słabości, takie jak perfekcjonizm i podejrzliwość. Aby zrozumieć melancholika, należy być delikatnym, unikać pesymizmu i dbać o porządek i zorganizowany plan dnia.
Kompilacja temperamentów
F. Littauer wyróżnia 3 rodzaje połączeń[8]:
- Połączenia naturalne - perfekcyjny melancholik został powiązany ze spokojnym flegmatykiem, jako że oby dwaj mają naturę introwertyczną, przemyślenia trzymają głęboko w sobie, a ich przekonania i punkt widzenia wiążą się raczej z pesymizmem. Melancholik ma za zadanie zmotywować flegmatyka i pobudzić go do działania, zaś flegmatyk powinien pomóc melancholikowi zwalczać popadanie w stany depresyjne.
- Połączenia uzupełniające się - w tym powiązaniu melancholikowi został dopasowany energiczny choleryk. Są to temperamenty, które uzupełniają wzajemne braki. Połączenie perfekcyjnego melancholika, który posiada zdolności twórcze, jest zorganizowany i skrupulatny z energicznym cholerykiem, pełnym wigoru, z umiejętnościami przywódczymi oraz determinacją tworzy człowieka nie do pokonania. Swoim postępowaniem dąży do wyznaczonych celów i przy tym osiąga liczne sukcesy.
- Przeciwieństwa - kontrastem perfekcyjnego melancholika będzie w tym przypadku towarzyski sangwinik. Te typy osobowościowe znacznie różnią się od siebie. Osobie reprezentującej ten rodzaj temperamentu często mogą towarzyszyć wewnętrzne konflikty czy problemy emocjonalne, spowodowane rozbieżnością charakterów.
Melancholik w pracy
W swojej pracy melancholik potrzebuje przede wszystkim ciszy i spokoju. Preferuje samodzielne wykonywanie obowiązków. Jedynie w takich warunkach potrafi spełniać powierzone mu zadania. Jego miejsce pracy wygląda schludnie i czysto. Jest osobą, która unika odpowiedzialności, podejmowania decyzji, wystąpień publicznych czy częstych kontaktów z ludźmi. Jego mocną stroną jest dogłębna analiza, twórczość a także drobiazgowość i skrupulatność, dlatego wskazane jest aby właśnie w tym kierunku planował swoją karierę zawodową.
Jak podaje M. Polczyk "melancholik powinien rozważyć przede wszystkim zawody koncepcyjne, wymagające twórczego rozwiązywania problemów i zadań długofalowych, pracę w segmencie badania i rozwój, pracę związaną z planowaniem, prowadzeniem dokumentacji, rejestrów i wykazów" (M. Polczyk, 2007, s. 37). Przykłady zawodów, w których melancholik sprawdziłby się najlepiej to księgowy i ekonomista[9][10].
A. Depta oraz H. Wojtaszek wyróżnili poszczególne mocne strony oraz słabości melancholika jako menadżera:
Zalety | Wady |
---|---|
postępuje zgodnie z zasadami | humorzasty |
perfekcjonista o wysokich wymaganiach | perfekcjonizmu wymaga także od innych |
szczegółowy, dokładny | wrażliwy |
z łatwością rozpoznaje problemy i je rozwiązuje | podejrzliwy, nieufny w stosunku do pracowników |
rzetelny, poukładany | często odkłada ważne sprawy na później |
musi dokończyć, to co zaczął | ma tendencje do popadania w stany apatyczne |
Jak zrozumieć melancholika?
Aby żyć w zgodzie z osobą o temperamencie melancholicznym należałoby zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, a mianowicie[12]:
- Pesymistyczne nastawienie to jego drugie imię, tak więc trzeba nauczyć się z tym żyć. Melancholikom, którzy mają skłonności do popadania w depresję należy przede wszystkim pomóc, ale co ważne, we właściwy i delikatny sposób. Należy okazać zainteresowanie oraz chęć wsparcia, unikając przy tym wprawiania w dobry nastrój.
- Należy pamiętać, że jest osobą bardzo wrażliwą, która wszystko bierze do siebie. Dlatego rozmawiając z melancholikiem trzeba uważać co się mówi i w jaki sposób, aby niepotrzebnie go nie zranić. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na niepotrzebny konflikt.
- Przy udzielaniu pochwał i komplementów powinno się pamiętać także o tym, że melancholicy mają tendencję do głębszej analizy i szukania drugiego dna. W takiej sytuacji musimy być jak najbardziej szczerzy.
- Istotnym jest aby nie zapominać, że melancholik jest wrażliwym perfekcjonistą oraz dąży do doskonałości. Warto więc postarać się o utrzymanie porządku i nienaruszanie jego idealnego oraz zorganizowanego planu dnia.
Melancholik — artykuły polecane |
Sangwinik — Niska samoocena — Umiejętności sprawnego negocjatora — Cechy sprawnego negocjatora — Nonkonformizm — Autokrata — Flegmatyk — Choleryk — Asertywność |
Przypisy
- ↑ 1,0 1,1 1,2 Pietruszka-Ortyl A., Mikuła B. (2019), s.33
- ↑ LaHaye T. (2005), s.139
- ↑ Littauer F. (2000), s.48
- ↑ Mikołajczyk K., Nawojczyk D. (2013), s.118
- ↑ Littauer F. (2000), s.143
- ↑ Littauer F. (2000), s.60
- ↑ Strelau J. (1985), s.32
- ↑ Littauer F. (2000), s.162-167
- ↑ Polczyk M. (2007), s.37
- ↑ Gajewski D., Zdrojewski E. (2009), s. 186
- ↑ Depta A.,Wojtaszek H. (2015), s.43
- ↑ Littauer F. (2000), s.202-205
Bibliografia
- Depta A., Wojtaszek H. (2015), Znaczenie temperamentu w zarządzaniu organizacją, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, nr 1203
- Filak K. (2019), Sztuka motywacji, czyli jak pracować z klientem niezmotywowanym?, Książenice
- LaHaye T. (2005), Jak sobie radzić z depresją?, Wydawnictwo Pojednanie, Lublin
- Littauer F. (2014), Osobowość Plus. Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie?, Logos Oficyna Wydawnicza, Warszawa
- Mikołajczyk K., Nawojczyk D. (2013), Startup po polsku. Jak założyć i rozwinąć dochodowy ebiznes, Helion, Gliwice
- Pietruszka-Ortyl A., Mikuła B. (2019), Zachowania organizacyjne. Zarys problematyki, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Kraków
- Polczyk M. (2007), Jak i gdzie skutecznie szukać pracy?, Wolters Kluwer, Warszawa
- Stefańczyk A. (2006), Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji, Wydawnictwo Złote Myśli, Gliwice
- Strelau J. (1985), Temperament Osobowość Działanie, PWN, Warszawa
- Zdrojewski E., Gajewski D. (2009), Koncepcje osobowościowe i ich zastosowanie w procesie naboru pracowników, Zeszyty Naukowe Instytutu Ekonomii i Zarządzania, nr 13
Autor: Monika Ryrych