Myślenie strategiczne

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 15:23, 2 lis 2023 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Czyszczenie tekstu)
Myślenie strategiczne
Polecane artykuły

Myślenie strategiczne - jest to proces myślenia, którego celem jest zwiększenie szans na ustalenie rozsądnej strategii lub podjęcie właściwych decyzji strategicznych (A. Borawska 2007, s. 27). Według T. O'Shannassy myślenie strategiczne jest narzędziem elastycznym, w celu rozwiązywania problemów natury strategicznej oraz konceptualizacji przyszłości organizacji w ramach zarządzania strategicznego, opartego na szeregu indywidualnych i grupowych aktywnościach umysłowych (T. O'Shannassy 1999, s. 15).

TL;DR

Myślenie strategiczne to proces, który ma na celu ustalenie strategii i podejmowanie decyzji strategicznych. Proces ten składa się z trzech etapów: postrzegania, rozumowania i wnioskowania. Postrzeganie opiera się na intuicji i zmysłach, rozumowanie polega na rozpoznawaniu sensu i znaczenia zjawisk, a wnioskowanie prowadzi do ostatecznych decyzji i działań. Myślenie strategiczne wymaga m.in. wyobraźni, szerokiego spojrzenia, otwartości na zmiany i pragnienia wygranej. Inne atrybuty to m.in. myślenie systemowe, umiejętność generowania hipotez, wizjonerstwo i intuicja.

Etapy procesu myślenia a myślenie strategiczne

Proces myślowy nie jest chaotyczny i można go opisać jako serię kroków prowadzących do odkrycia czegoś nowego. Ta sekwencja może być powtarzana w nieskończoność, dlatego też proces myślowy poddawany jest badaniu. W procesie myślowym zachodzą przemiany tzw. "czarne skrzynki", rozciągające się między "danymi wejściowymi", informacjami a "danymi wyjściowymi", tj. wiedzą, decyzjami i wnioskami. Ta transformacja odbywa się poprzez różne mentalne przemiany, a cały proces można opisać jako serię trzech kroków (A. Witek-Crabb 2013, s. 128):

  • '[http] s], JIOS, vol. 39, nr 2, s. 166
  • '[http] i], "Przedsiębiorczość i Zarządzanie", tom XIV, zeszyt 13, cz. II, s. 128-129

</noautolinks>

Autor: Paweł Majerczyk