Hand made

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 08:56, 19 maj 2020 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Infobox update)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Hand made
Polecane artykuły


Hand made- Jest to metoda wykorzystywana na całym świecie, znana również pod nazwami rękodzieło czy też DIY (z ang. do it yourself). Z zebranych lub kupionych materiałów, własnoręcznie przerabia się stare rzeczy i daje nowe życie. Dzięki różnorodności produktów i narzędzi dostępnych na rynku możemy sami wykonać czynność, którą zazwyczaj powierzamy profesjonalistom. W przeszłości rękodzieło było związane z codziennym trudnym życiem, gdzie była mała różnorodność produktów, materiałów czy też narzędzi. Technika ta dawała kobietom możliwość zmiany wystroju domu, wykorzystania przestrzeni ogrodu czy też zrobienia dla siebie biżuterii (E. Kępa 2017, s. 150). Jest to reguła własnoręcznego przerabiania i naprawiania przedmiotów, bez pomocy profesjonalistów czy też ekspertów. Osoby wykorzystujące praktykę DIY zazwyczaj używają w swojej pracy produkty naturalne i niebanalne metody, co pozwala łączyć współczesne idee z tradycyjnymi formami rzemiosła czy też rękodzieła (Orszulak-Dudkowska K. 2016, s. 99).

Jakie mamy rodzaje hand made?

  • Craftivism-jest to aktywność własnoręcznej działalności polegająca na umieszczaniu wyhaftowanych haseł znajdujących się na płótnach na budynkach, ławkach czy też bramach. Przykładem było hasło-:Każdy z nas może zostać uchodżcą czy też różowe ubranie założone na czołg.
  • Knitting graffiti-określane także jako obraz przedstawiany na budynkach wykonany z włóczki czy, też sztuka uliczna polegająca na pozostawianiu tych dzieł w miejscu publicznym.Wyroby nakłada się na drzewa, słupki drogowe, ławki.
  • Etnodesign-charakteryzuje się cytowaniem myśli znanych ludzi, mieszaniem motywów oraz metod z dawnych lat czy, też odmiennych kulturowo. Łączy ze sobą tradycje oraz innowacje (E. Kępa 2017, s. 151-152).

Funkcje jakie pełni w terażniejszym życiu społecznym.

Poniżej zostały podane przykłady funkcji:

  1. Urządzanie wnętrza domu,
  2. Planowanie i wykorzystanie różnych metod wykonywania mebli czy też dekoracji,
  3. Wykorzystanie terenu ogrodu,
  4. Wykorzystanie rękodzieła w naprawie samochodów, rowerów czy też innych pojazdów,
  5. Majsterkowanie i innowacja zepsutych czy też starych sprzętów,
  6. Szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie czy też szycie,
  7. Robienie biżuterii z naturalnych materiałów,
  8. Gotowanie, robienie przetworów (Orszulak-Dudkowska K. 2016, s. 99).

Jak zmieniła się myśl odnośnie rękodzieła?

Przez tysiące lat kobiety uprawiały rękodzieło poprzez normalne życie domowe. Dbanie o gospodarstwo domowe polegało na szyciu ubrań oraz pościeli do użytku codziennego. Haftowanie i szycie od zawsze było bardzo ważnym elementem ich codziennego życia, lecz była to rzeczywistość, w której płeć żeńska byłą pozbawiona rozwijania się w sferze publicznej, jedyne co im zostało to wykonywanie ubrań dla najbliższych. Teraz wykorzystywanie dawnych tradycji oraz form rękodzieła jest bardzo popularne wśród młodych ludzi. Chcą oni mieszać stare techniki z nowoczesnymi materiałami.Robótki ręczne były utożsamiane z nudnym życiem oraz zajęciem dla starszych osób, teraz jednak ta myśl się zmieniła i jest bardzo popularna. Jednak dużo się zmieniło na przełomie lat, zmiana technologii pozwala każdemu kto ma dostęp do internetu pokazać swoje wyroby potencjalnym klientom (E. Kępa 2017, s. 148-149). Poprzez tak wielkim zainteresowaniem rękodziełem coraz więcej osób odwiedza duże sklepy z różnorodnym towarem. Jest to wielka zmiana na rynku, wzrasta zapotrzebowanie na dekoracyjne i budowlane materiały, co powoduję że sieci DIY tracą swoją przewagę wśród konkurencji (S. Zupok 2015, s. 151).

Jaki może mieć charakter?

Poniżej przedstawione zostały cechy rękodzieła:

  1. Forma wyrażania siebie,
  2. Rodzaj społecznego przedstawienia,
  3. Segment mody,
  4. Zarabianie na życie,
  5. Akt buntu czy też sposób na znalezienie wartości własnego życia,
  6. Przywołanie dawnych lat, które już minęły,
  7. Utrzymanie tradycji rękodzielniczych technik,
  8. Akt wyrażania swojego zdania przeciwko konsumpcjonizmowi (E. Kępa 2017, s. 148 i 153).

Bibliografia

Autor: Ewelina Wójtowicz