Przesyłka kurierska

Z Encyklopedia Zarządzania
Przesyłka kurierska
Polecane artykuły


Przesyłka kurierska- przewóz przedmiotów, które powinny dotrzeć do adresata bezpiecznie i w krótkim czasie. Przedmioty te przewozi kurier. Najczęściej przewóz rzeczy jest realizowany metodą door-to-door, która polega na przesłaniu, przez nadawcę, pocztą kurierską przedmiotu do odbiorcy. Firmy kurierskie specjalizują się w dostawach ładunków posiadających ustandaryzowane gabaryty. (A. Marciniak, 2013)

Kurier

Kurier to inaczej posłaniec lub goniec. Jets osobą wyznaczoną do niezwłocznego dostarczenia do wybranego celu różnych przesyłek, dokumentów, paczek itp. Można powiedzieć, że jest odpowiednikiem pracowników poczty, czyli listonoszy. Do 2003 roku praca kuriera była definiowana ustawą łączności z dnia 23 listopada 1990 roku, jednak po wejściu w życie nowej ustawy o prawie pocztowym z dnia 12 czerwca 2003 roku pojęcia "kurier” i "usługa kurierska” są traktowane wyłącznie jako wyrażenia o charakterze potocznym. Przewozy kurierskie specjalizujące się w przewozie paczek, listów itp., stały się w dzisiejszych czasach popularne, stając się tym samym konkurencją na rynku dostarczycieli. (A. Marcysiak, 2013)

Swoje święto kurierzy w Polsce obchodzą 29 września. Święto to nazywa się dniem Kuriera i Przewoźnika.

Usługi kurierskie

W Polsce firmy kurierskie działają dosyć krótko. Zajmują one jednak znaczące miejsce w krajowej gospodarce. Usługi kurierskie są istotnym oraz nieodłącznym elementem światowego rynku usług logistycznych. O ich wyodrębnieniu zadecydowały liczne przesłanki ekonomiczne oraz organizacyjne w inny segment rynku. Przewozy kurierskie swoim zasięgiem obejmują specyficzne grupy ładunków. Oferują również klientom usługi dopasowane do specyfiki, szczególnie jeśli chodzi o niezwykle elastycznej czasowo, jak i geograficznie organizacji logistycznej przewozów. Usługi kurierskie wyróżnia, spośród innych usług logistycznych, możliwość dokładnego i precyzyjnego określenia czasu dostawy przesyłki do odbiorcy.

Dlaczego kurier?

Branża przesyłek kurierskich, jak i pocztowych rozwijają się w Polsce bardzo dynamicznie. Zarówno poczta, jak i kurierzy mają swoich zwolenników. Coraz więcej osób jednak decyduje się na wybór usług kurierskich zamiast pocztowych, można to zauważyć w szczególności w przypadku zakupów internetowych. Powodami mogą być między innymi:

  • Większe bezpieczeństwo- firmy kurierskie dużo rzadziej gubią czy niszczą przesyłki. Dzieje się tak dzięki informatycznym systemom stałego monitorowania przesyłki na całej trasie od nadawcy do odbiorcy. Poczta niestety nie posiada takich systemów, a przesyłki z reguły sortowane są ręcznie, co wprowadza ryzyko pomyłki. Wybierając firmę kurierską możemy być więc pewni, że nasza przesyłka jest bezpieczniejsza.
  • Szybka dostawa- dostawa przesyłki kurierskiej odbywa się w przeważnie szybciej, niż przesyłki pocztowej. Poczta stara się poprawiać swoją terminowość, jednak znacząca część jej przesyłek w dalszym ciągu dostarczana jest nieterminowo. Oznacza to, że jeśli przesyłkę chcemy dostać jak najszybciej, powinniśmy wybrać kuriera. Przesyłka kurierska może dojść do odbiorcy już następnego dnia.
  • Możliwość monitorowania przesyłki- w firmach kurierskich, możliwe jest udostępnienie klientom narzędzi, dzięki którym może on monitorować swoją przesyłkę. Dzięki aplikacjom śledzącym na urządzenia mobilne, można to obecnie robić w każdym miejscu,. Poczta niestety nie oferuje tak wygodnych rozwiązań. Posiada ona w ofercie przesyłki nierejestrowane, których monitoring jest niemożliwy, a monitoring przesyłek rejestrowanych nadal nie jest taki jak w przypadku przesyłek kurierskich i dostępny jest jedynie w internecie.
  • Unikniesz kolejek na poczcie- kurier dostarcza przesyłkę bezpośrednio do domu, dzięki czemu odbiorca nie musi tracić czasu na jej odbiór. W przypadku poczty odbiorca musi sam odebrać paczkę z najbliższej placówki i najczęściej czekać tam w długiej kolejce.
  • Kurier dostarczy przesyłkę pod drzwi- gdy przesyłka jest dość ciężka, kurier i tak dostarczy ją pod drzwi mieszkania. Nie będziemy musieli jej nosić. Jeśli, zaś doręczyciel nie zastanie nikogo w domu, zjawi się u nas po raz drugi. Dodatkowo w przypadku nadania przesyłki nie musimy się nigdzie ruszać, gdyż kurier przyjeżdża pod wskazany adres.
  • Bezpłatne opakowanie firmowe- jeśli nie mamy odpowiedniego opakowania do zabezpieczenia naszej przesyłki możemy je otrzymać, w dodatku najczęściej bezpłatnie, od kuriera. Na poczcie również można nabyć kartony na przesyłki, jednak trzeba je najpierw zakupić i niestety stać po nie w kolejce.
  • Szeroki wachlarz usług dodatkowych- między innymi: możemy zamówić przesyłkę zwrotną, potwierdzenie doręczenia przesyłki za pomocą SMSa, telefonu, e-maila czy faksu, zamówić doręczenie lub odbiór w dzień wolny czy dołączyć do przesyłki dokumenty do podpisania i zwrotu, możemy również zdecydować o dacie doręczenia przesyłki za pomocą wiadomości SMS. Poczta nie ma aż tak rozwiniętego wachlarza usług dodatkowych.
  • Wiesz dokładnie, kiedy dojdzie przesyłka- firmy kurierskie już przy zamówieniu przesyłki informują o przewidywanej lub nawet gwarantowanej dacie ich doręczenia. W niektórych firmach kurierskich kurier dzwoni w dniu dostawy, aby umówić się z klientem na konkretną godzinę. Istnieją również usługi, dzięki którym w dniu doręczenia odbiorca otrzymuje SMS lub e-mail z informacją.
  • Dobry kontakt z firmą kurierską- oprócz wszystkich udogodnień, firmy kurierskie służą informacją i pomocą w swoich biurach obsługi klienta. Można się z nimi skontaktować telefonicznie lub mailowo i rozwiać swoje wątpliwości.
  • Niewiele drożej, niż na poczcie- cena przesyłek kurierskich jest wyższa niż usługi pocztowe, jednak czasem warto wydać trochę więcej. Na rynku pojawili się brokerzy, którzy oferują usługi kurierskie już za kilkanaście złotych.

Bibliografia

Autor: Kamila Siuta

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.