Nota księgowa
Nota księgowa |
---|
Polecane artykuły |
Nota księgowa (obciążeniowa, uznaniowa, obciążeniowo-uznaniowa)- dokument rozliczeniowy jednostki. Stosuje się ją przy dokumentowaniu transakcji, które nie podlegają VAT. Wprowadzana do ksiąg rachunkowych, w postaci zapisu każdego zdarzenia, które nastąpiło w okresie sprawozdawczym. Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej (Motowilczuk I. 2016, s. 17)
Często noty księgowe wystawiane są w celu obciążenia karami umownymi lub odsetkami od nieterminowych wpłat należności. W podatkach lokalnych nota księgowa obejmuje wyksięgowanie przedawnionego zobowiązania podatkowego. Takie przedawnienie powinno być wyksięgowane w miesiącu jakim upływa termin zobowiązania podatkowego. (Adamek M. 2011, s. 15-16)
Rodzaje dowodów księgowych:
Dowody księgowe wystawiane przez jednostkę (własne):
- Zewnętrzne - przekazane kontrahentom jednostki w oryginale (np. faktury, rachunki, pokwitowania)
- Wewnętrzne - potwierdzające operacje dokonane wewnątrz jednostki (np. przyjęcie odka trwałego)
Dowody księgowa otrzymywane od kontrahentów (obce):
- Zbiorcze- służące do łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych
- Korygujące- zapisy poprzednie
- Zastępcze- wystawiane w do czasu otrzymania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego, bądź w przypadku jego braku
- Rozliczeniowe- za pomocą których pozyskuje się już dokonane zapisy według nowych kryteriów klasyfikacji (Motowilczuk I. 2016, s. 18)
Co powinna zawierać nota księgowa
Nota aby móc stanowić podstawę zapisu w księgach rachunkowych powinna spełniać warunki jakie są określone dla dowodów księgowych, oraz powinna zawierać:
- "określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego;
- określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej;
- opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych;
- datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą – także datę sporządzenia dowodu;
- podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
- stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
- (uchylony)" (Ustawa o rachunkowości, 1994, pkt 21)
Każdy dokument księgowy powinien być sporządzany w języku polskim, w wypadku kiedy operacje realizowane są z kontrahentem zagranicznym język jak i waluta może być w obcym języku, jednak na żądanie organów kontroli dokument powinien być przetłumaczony na język polski. (Majchrzak I. 2003, s. 101)
Jakie dokumenty mogą być podstawą w KPiR (Księga przychodów i Rozchodów)
- faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrąbanych przepisach, lub
- inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
- wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazw´ i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
- dat wystawienia dowodu oraz dat lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty
- przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
- podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych (Rozporządzenie Ministra Finansów, 2003, pkt 12)
Zasady dotyczące dowodów księgowych, korygowanie błędów w dowodach z art. 22 ustawy o rachunkowości.
- "Dowody księgowe powinny być rzetelne, to jest zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21, oraz wolne od błędów rachunkowych. Niedopuszczalne jest dokonywanie w dowodach księgowych wymazywania i przeróbek.
- Błędy w dowodach źródłowych zewnętrznych obcych i własnych można korygować jedynie przez wysłanie kontrahentowi odpowiedniego dokumentu zawierającego sprostowanie, wraz ze stosownym uzasadnieniem, chyba że inne przepisy stanowią inaczej.
- Błędy w dowodach wewnętrznych mogą być poprawiane przez skreślenie błędnej treści lub kwoty, z utrzymaniem czytelności skreślonych wyrażeń lub liczb, wpisanie treści poprawnej i daty poprawki oraz złożenie podpisu osoby do tego upoważnionej, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Nie można poprawiać pojedynczych liter lub cyfr.
- Jeżeli jedną operację dokumentuje więcej niż jeden dowód lub więcej niż jeden egzemplarz dowodu, kierownik jednostki ustala sposób postępowania z każdym z nich i wskazuje, który dowód lub jego egzemplarz będzie podstawą do dokonania zapisu." (Ustawa o rachunkowości, 1994, art 22)
Bibliografia
- Adamek M. (2011). Bilansowe aspekty przedawnienia w zakresie podatków lokalnych w samorządowym organie podatkowym, "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego” nr 668
- Majchrzak I. (2003). Dokumentacja wydatków i kosztów projektów współfinansowanych ze środków unijnych, "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego” nr 757
- Motowilczuk I. (2016). Zasady sporządzania własnych dowodów księgowych, Infor PL, Warszawa
- Ustawa z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości, (Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591)
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów,(Dz.U. 2003 Nr 152 poz. 1475)
Autor: Karolina Stawowy