ASP.NET
ASP.NET (Active Server Pages.NET) to środowisko, które umożliwia tworzenie w prosty sposób dynamicznych aplikacji internetowych, stron domowych czy sklepów internetowych. Łączy ona różnego rodzaju elementy sieci WWW. Technologia została opracowana przez firmę Microsoft.
ASP.NET to najnowsza wersja znanej technologii ASP. Jej nowa wersja bardzo różni się od tej klasycznej. Model programistyczny ASP.NET jest przekształcony i ulepszony oraz zawiera wiele nowych narzędzi, które sprawiają, że w dużo łatwiejszy sposób projektuje się i tworzy dynamiczne strony WWW. Jedną z zalet tej technologii jest to, że udostępnia ona potężne elementy sterujące będące znacznikami. Są one bardzo podobne do znaczników języka HTML. ASP.NET dostarcza wielu nowych możliwości i rozszerzeń, pozwala na wyświetlanie losowo wybranych reklam czy kalendarza. Dzięki elementom sterującym programista może generować złożony kod HTML, odpowiadający standardom jakie obowiązują. Nakład pracy jakiego wymaga to działanie jest minimalny. Technologia ASP.NET pozwala wykorzystywać informacje zawarte w bazach danych oraz umożliwia dopasowanie witryny internetowej zależnie od upodobań użytkowników, którzy ją odwiedzają. Pliki ASP.NET mają rozszerzenie .aspx. Oprócz statycznej treści w pliku mogą znaleźć się również elementy dynamiczne[1].
TL;DR
ASP.NET to technologia opracowana przez Microsoft, umożliwiająca tworzenie dynamicznych aplikacji internetowych, stron domowych czy sklepów internetowych. Jest to ulepszona wersja technologii ASP, która oferuje wiele nowych narzędzi i możliwości. Działa na zasadzie architektury klient-serwer i modelu sterowanego zdarzeniami. Technologia ta umożliwia tworzenie stron za pomocą dwóch modeli: code-inline i code-behind, z czego ten drugi jest bardziej powszechny. Aby korzystać z ASP.NET, potrzebny jest dostęp do systemu operacyjnego, serwer WWW oraz środowisko .NET Framework.
Historia
- ASP - 1996 r.
- ASP.NET - 2002 r.
- ASP.NET MVC - 2008 r.
- ASP.NET WEB - 2010 r.
- ASP.NET WEB API, SignaIR - 2012 r.
- ASP.NET 5-2015 r[2].
Przetwarzanie dynamiczne
ASP.NET wykorzystuje ‘’architekturę klient-serwer’’. Jednak w tej technologii zastosowane zostało przetwarzanie po stronie klienta. Taki program nie może być przetwarzany przez serwer i w żaden sposób nie współpracuje z programem po stronie serwera. Składa się on ze skryptów, czyli poleceń, które pokazują klientowi co ma zrobić. ASP.NET posługuje się ‘’modelem sterowanym zdarzeniami’’. Różni się on od pospolitego ‘’modelu żądanie-odpowiedź’’, polegającym na wysłaniu przez klienta żądania, na które serwer odpowiada odsyłając odpowiednie informacje. W ‘’modelu sterowanym zdarzeniami’’ serwer czeka na ruch ze strony komputera-klienta. Dzięki skryptom po stronie klienta serwer otrzymuje informację dotyczącą działań, jakie wykonywane są przez klienta w trakcie wysyłania żądania. Serwer stara się je wykryć i za każdym razem na nie odpowiedzieć. Gdy otrzyma żądanie, wtedy wykonuje odpowiednie czynności i funkcje. Faktem jest, że żaden serwer nie jest w stanie przewidzieć, co użytkownik ma na myśli w momencie podejmowania działań przez klienta, jednak może on na nie reagować. W ASP.NET istotne są korzyści jakie to narzędzie dostarcza programistom stron WWW. ‘’Model sterowany zdarzeniami’’ sprawia, że aplikacje tworzy się w dużo prostszy sposób. Nie trzeba skupiać się na żądaniach i odpowiedziach, lecz można stworzyć pewnego rodzaju logikę. Można od razu kontrolować działania użytkownika, pomimo nieprzesłanego jeszcze formularza[3].
Dzięki wykorzystaniu przetwarzania dynamicznego strona ASP.NET może jednocześnie obsługiwać tysiące komputerów-klientów. Aplikacja stworzona przy użyciu klasycznej technologii ASP musi być każdorazowo analizowana i kompilowana, czego nie wymaga aplikacja ASP.NET. Jest ona kompilowana jedynie w przypadku jej zmodyfikowania[4].
Rodzaje struktur strony ASP.NET
ASP.NET umożliwia korzystanie z dwóch metod zarządzania strukturą kodu stron ASP.NET. Pierwsza zakłada używanie modelu code-inline. Jest on powszechnie znany w środowisku programistów ASP 2.0/3.0., dlatego, że kod jest w jendym pliku typu .aspx. Druga sposób bazuje na modelu code-behind ASP.NET, który oddziela dwa kody: odpowiedzialny za logikę biznesową od prezentacji. Pliki w tym rozwiązaniu są zapisywane w .aspx, natomiast drugi w .aspx.vb lub .aspx.cs.
Model code-behind jest uważany za lepszą metodę, ponieważ lepiej utrzymuje istniejący kod oraz znacznie ułatwia rozdzielenie zwykłych elementów UI od kodu. Użytkownicy Visual Studio .NET 2002 i 2003 musieli korzystać z modelu code-behind, ponieważ code-inline nie była rozpoznawana przez Visual Studio[5].
Model inline
Był on promowany przez programistów .NET Framework 1.0/1.1, którzy tworzyli strony ASP.NET. Powodem tego zjawiska było celowe pominięcie modelu code-behind, ponieważ był używany przez Microsoft oraz wiele innych firm. Visual Studio 2008 i Visual Web Developer 2008 Express Edition umożliwiały korzystanie z modelu inline. Jest to nie lada ułatwienie w pracy ze stronami typu ASP.NET. Visual Studio 2008 w takiej konfiguracji udostępnia IntelliSense. Nie było to możliwe w poprzednich wersjach tego programu[6].
Model code-behind
Jest to bardziej popularny model z uwagi, na wyżej wspomniany sposób dzielenia kodu. To bardzo praktyczne udogodnienie, wpływające na przejrzystość i możliwość pracy w grupie. W jednym czasie mogą kooperować ze sobą dwie grupy z zupełnie różnymi zadaniami. Jedna pracująca nad interfejsem strony, natomiast druga logiką biznesową[7].
Wymagania
Tworzenie aplikacji internetowych za pomocą technologii ASP.NET wymaga dostępu do systemu operacyjnego. Może to być Windows 2000 czy Windows NT z Service Packiem 6. Mogą to być również Windows Me, Windows 90 czy starsze wersje tego systemu, jednak nie jest to zalecane. Aby korzystać z technologii niezbędny jest serwer WWW (np. IIS 5.0, Personal Web Server) oraz środowisko .NET Framework, które dostarcza Microsoft. Do uruchamiania przykładowych baz danych niezbędny jest również system obsługujący te bazy (np. OLE, DB, Microsoft Access, czy Microsoft SQL Server)[8].
ASP.NET — artykuły polecane |
Zarządzanie treścią — Aktualizacja oprogramowania — Program antywirusowy — Wirus komputerowy — Automatyczna indeksacja — Spoofing — Java — FTP — JavaScript |
Przypisy
- ↑ Payne C., (2002). ASP.NET dla każdego, Wydawnictwo Helion, Gliwice, s. 13-14
- ↑ ,Liberty J., Maharry D., Hurwitz D. (2012). ASP.NET 3.5. Programowanies.54
- ↑ Payne C., (2002). ASP.NET dla każdego, Wydawnictwo Helion, Gliwice, s. 20-23
- ↑ Walther S., (2008). ASP.NET 2.0. Księga eksperta, Wydawnictwo Helion, Gliwice, s. 51-53.
- ↑ Evjen B., Hanselman S., Rader D. (2010).ASP.NET 3.5 z wykorzystaniem C# i VB. Zaawansowane programowanie",s.56
- ↑ Evjen B., Hanselman S., Rader D. (2010).ASP.NET 3.5 z wykorzystaniem C# i VB. Zaawansowane programowanie",s.57
- ↑ Evjen B., Hanselman S., Rader D. (2010).ASP.NET 3.5 z wykorzystaniem C# i VB. Zaawansowane programowanie",s.58,59
- ↑ Payne C., (2002). ASP.NET dla każdego, Wydawnictwo Helion, Gliwice, s. 16-17
Bibliografia
- Evjen B., Hanselman S., Rader D. (2010). ASP.NET 3.5 z wykorzystaniem C# i VB. Zaawansowane programowanie
- Liberty J., Maharry D., Hurwitz D. (2012). ASP.NET 3.5. Programowanie
- Mueller W., Boniecki P., Joachimiak H. (2008). Internetowy system wspomagający zarządzanie usługami rolniczymi "Inżynieria Rolnicza", nr 9
- Mueller W., Rogacki P., Weres J., Jarysz M., (2005). System informatyczny do zarządzania badaniami prowadzonymi w obszarze inżynierii rolniczej bazujący na technologii .NET oraz XML "Inżynieria Rolnicza", nr 8
- Payne C., (2002). ASP.NET dla każdego, Wydawnictwo Helion, Gliwice
- Walther S. (2008), ASP.NET 2.0. Księga eksperta, Wydawnictwo Helion, Gliwice
- Wilk A., Chojnacka E. (2015), Dynamiczna aplikacja internetowa ASP.NET silnika indukcyjnego jako elementu wirtualnego laboratorium maszyn elektrycznych, Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, nr 46
Autor: Aleksandra Krok, Jakub Maniara