Jednostka rozrachunkowa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
(LinkTitles.)
Linia 18: Linia 18:


==Przykład==
==Przykład==
Jako przykład jednostki rozrachunkowej można podać [[pieniądz|ECU]], czyli walutę utworzoną w 1979 r., w ramach [[Europejski System Walutowy|europejskiego systemu walutowego]], przez członków [[EWG]] wspólnie z Wielką Brytanią. ECU była jednostką rozrachunkową (nigdy nie przyjęła postaci materialnej - nie była [[pieniądz]]em) używaną początkowo jedynie w niektórych transakcjach zawieranych przez kraje [[EWG]], a następnie w Unii Europejskiej. Wartość tej waluty ustalano w porównaniu z innymi walutami krajów europejskich. Jednostkę tą używano aż do roku 1998, a już w 1999 r. zastąpiło ją [[pieniądz|Euro]].
Jako przykład jednostki rozrachunkowej można podać [[pieniądz|ECU]], czyli walutę utworzoną w 1979 r., w ramach [[Europejski System Walutowy|europejskiego systemu walutowego]], przez członków [[EWG]] wspólnie z Wielką Brytanią. ECU była jednostką rozrachunkową (nigdy nie przyjęła postaci materialnej - nie była [[pieniądz]]em) używaną początkowo jedynie w niektórych transakcjach zawieranych przez kraje [[EWG]], a następnie w Unii Europejskiej. [[Wartość]] tej waluty ustalano w porównaniu z innymi walutami krajów europejskich. Jednostkę tą używano aż do roku 1998, a już w 1999 r. zastąpiło ją [[pieniądz|Euro]].


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Beksiak J. (2000), ''Ekonomia'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 142.
* Beksiak J. (2000), ''[[Ekonomia]]'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 142.
* Begg D., Fischer S., Dornbusch R. (2003), ''Ekonomia: makroekonomia'', Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, s. 96.
* Begg D., Fischer S., Dornbusch R. (2003), ''Ekonomia: [[makroekonomia]]'', Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, s. 96.


{{a|Iza Wieczorek}}
{{a|Iza Wieczorek}}

Wersja z 00:06, 20 maj 2020

Jednostka rozrachunkowa
Polecane artykuły


Jednostka rozrachunkowa- pełni funkcję miernika wartości i jest środkiem przechowywania wartości. W jednostce rozrachunkowej wyrażone są ceny oraz służy ona do dokonywania rozrachunków (rozliczeń).

Przykład

Jako przykład jednostki rozrachunkowej można podać ECU, czyli walutę utworzoną w 1979 r., w ramach europejskiego systemu walutowego, przez członków EWG wspólnie z Wielką Brytanią. ECU była jednostką rozrachunkową (nigdy nie przyjęła postaci materialnej - nie była pieniądzem) używaną początkowo jedynie w niektórych transakcjach zawieranych przez kraje EWG, a następnie w Unii Europejskiej. Wartość tej waluty ustalano w porównaniu z innymi walutami krajów europejskich. Jednostkę tą używano aż do roku 1998, a już w 1999 r. zastąpiło ją Euro.

Bibliografia

  • Beksiak J. (2000), Ekonomia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s. 142.
  • Begg D., Fischer S., Dornbusch R. (2003), Ekonomia: makroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa, s. 96.

Autor: Iza Wieczorek

At work.png

To jest zalążek artykułu.
Jeśli posiadasz kompetencje i uprawnienia, możesz go rozbudować.
Usuń tę informację po rozbudowie hasła