Petro

Z Encyklopedia Zarządzania

Petro, uruchomiona w lutym 2018 roku, jest krypto-walutą opracowaną przez rząd Wenezueli.

TL;DR

Petro to krypto-waluta opracowana przez rząd Wenezueli, początkowo wsparta ropą naftową i złotem, obecnie również innymi zasobami. Jest używana jako legalny zamiennik dolara i ma pomóc w zwalczaniu czarnego rynku i mafii pieniężnych. Może być kupowana na sześciu giełdach krypto-walut w Wenezueli. Prezydent Maduro oferuje możliwość wymiany petro na inne cyfrowe waluty do końca 2018 roku. Jednak petro ma wiele problemów, m.in. brak oficjalnego portfela i problemy z dostępnością aplikacji na system Android.

Krypto-waluta

"Krypto-waluta to nowoczesny elektroniczny środek płatniczy, który używa kryptografii do zabezpieczenia transakcji oraz tworzenia nowych jednostek. Jego popularność z dnia na dzień wzrasta, a obrót na giełdach cyfrowych walut to ok 25 mln $ dziennie. Każdego dnia przybywa miejsc, w których można nimi płacić". (M. Kusaj, 2016, s. 4) Różnice w nawiązaniu do klasycznych walut:

 • Każda transakcja jest anonimowa
 • Nikt oprócz właściciela nie ma dostępu do "pieniędzy"
 • Twórcy krypto-walut założyli brak możliwości dodrukowania "pieniędzy", ponieważ tworząca je sieć stworzy jedynie określoną ilość. Bitcoin, czyli najpopularniejsza krypto-waluta wyprodukuje tylko 21 milionów jednostek
 • Nie występuje żaden centralny emitent
 • Krypto-waluty są "wydobywane - określenie to pochodzi od wydobywania kruszców taki jak srebro, czy złoto.
 • Tworzone są poprzez efekt działania sieci wykorzystujący skrypt matematyczny działający na podstawie tak zwanego dowody wykonywanych działań. (M. Kusaj, 2016, s. 4).

Założenia i oczekiwania

Krypto-waluta Petro początkowo miała być wspierana przez zasoby ropy naftowej i rezerwy złota Wenezueli. Jak twierdzi prezydent Wenezueli Maduro, waluta ta nie musi być wydobywana ponieważ ma już wartość i jest chroniona wenezuelską ropą i bogactwem górniczym (J. Walewski, 2018).

Aktualnie nowa waluta Wenezueli nie jest już w pełni wspierana przez beczkę ropy. Substytutem tego zabezpieczenia ceny jest 50 procent wartości ropy, 20 procent złota, 20 procent żelaza i 10 procent diamentu. Wszyscy Wenezuelczycy mają mieć dostęp do Petro, co pozwala też im na możliwość międzynarodowych zakupów. Monety petro są obecnie legalnym zamiennikiem dolarów na rynku nieruchomości, oraz przy płatnościach za towary, takie jak bilety lotnicze, hotele itd. Władze Wenezueli liczą na to, że nowa krypto-waluta zlikwiduje zagrożenie czarnymi runkami oraz mafiami pieniężnymi. Takie mafie uważane są o spadek wartości bolivara, co skutkuje pogorszeniem problemów gospodarczych Wenezueli. Niedawno została stworzona nowa waluta narodowa - suwerenny bolivar. Właśnie w tej walucie będzie wyznaczana wartość petro. Każda jednostka ma odpowiadać 3600 suwerennym bolivarom i być puunktem odniesienia dla wyznaczania wartości pracy, cen usług, czy też dóbr konsumpcyjnych (J. Walewski, 2018).

Specyfikacja petro

Z opublikowanej dokumentacji waluty wynika, że używa ona algorytmu X11 Dasz w kwestii Proof of Work. Co więcej korzysta z systemu masternoda do weryfikacji Pro-of-of-Stake. Jest to system hybrydowy, który ma wykorzystywać 4 - megabajtowe bloki. Twórcy projektu opisując pojęcia technologii monety, inspirowali się informacjami z dokumentacji Dash oraz Bitcoin (J. Walewski, 2018)

Możliwości zakupu

Rząd Wenezueli autoryzował sześć portali internetowych, które są giełdami krypto-walutowymi, aby obracać nową walutą krajową- petro. Jest ona dostępna od 17 października 2018 roku na sześciu giełdach, chociaż prezydent Wenezueli ogłaszał, że plan obejmuje współpracę z 16 certyfikowanymi firmami, które będą prowadziły sprzedaż cyfrowej waluty. Sześć giełd, na których można kupić petro to:

 • Cave Blockchain (caveblockchain.com),
 • Bancar (bancarexchange.io),
 • Cryptia (cryptiaexchange.com),
 • Amberes Coin (amberescoin.com),
 • Afx Trade (afx.trade),
 • Criptolago (criptolago.com.ve). (T. Sarna, 2018).

"Na stronie giełdy Cryptia napisano: - Uzyskaj dostęp do kryptowaluty w boliwarach i wymień je na bitcoiny, ethereum lub dolary amerykańskie. Na stronie giełdy Cryptia napisano: - Uzyskaj dostęp do kryptowaluty w boliwarach i wymień je na bitcoiny, ethereum lub dolary amerykańskie". (T. Sarna, 2018). Giełdy krypto-walutowe, które chcą uzyskać opcję obrotu petro muszą posiadać licencje wydawaną przez Wenezuelę. Spowodowane jest to przez ochronę użytkowników giełd, którzy znajdują się w ten sposób pod infrastukturą regulacyjną i administracyjną państwa (T. Sarna, 2018).

Oferta specjalna na zakup petro

Prezydent Nicolas Maduro ogłosił, że każdy kto kupi e-walutę petro do 31 grudnia 2018 roku, będzie mógł ją wymienić na dowolną cyfrową walutę lub międzynarodową walutę, taką jak bitcoin czy juan. Wielu Wenezuelczyków i urzędników dokonało zakupu petro, zaraz po tym jak trafiło do sprzedaży (J. Walewski, 2018). "Nabywcy muszą spełniać wszelkie wymagania dotyczące know-your-customer (KYC), które obejmują np. pobranie odcisków palców przed kupnem tokenu". (J. Walewski, 2018).

Problemy Petro

Obecnie petro nie posiada typowych cech dla krypto-walut. Oficjalny portfel tokenu nie istnieje. W momencie kiedy przyszły nabywca kliknie w link na stronie waluty, aby pobrać portfele na Windowsa lub Linuxa, dostaje informacje:: “Ten portfel wkrótce będzie dostępny dla twojego systemu operacyjnego". Co więcej, aplikacja e-walleta przeznaczona na system Android, była dostępna w sklepie Google Play, ale została usunięta przez Google (J. Walewski, 2018).


Petroartykuły polecane
DarknetDomena internetowaAltcoinBlockchainAutentykacjaSklep internetowyEthereumCertyfikat SSLToken

Bibliografia

 • Sarna T. (2018), Wenezuela: Kryptowaluta Petro dostępna na 6 giełdach, comparic.pl
 • Walewski J. (2018), Petro stanie się walutą krajową Wenezueli, comparic.pl
 • Walewski J. (2018), Petro zamienisz na dowolną kryptowalutę?, comparic.pl
 • Kusaj M. (2016), Krypto-waluty w pigułce


Autor: Piotr Grudzień