Roy G.D. Allen

Z Encyklopedia Zarządzania

Roy G.D. Allen (1906-1989) był brytyjskim ekonomistą, matematykiem i statystykiem, który wyróżnił się swoimi badaniami w zakresie ekonomicznych teorii wartości, zachowań konsumenta i użyteczności. Jego prace, oparte na solidnej podstawie matematycznej i statystycznej, były przełomowe dla neoliberalnej ekonomii i miały znaczący wpływ na kształtowanie jej późniejszych ram.

Allen szybko zyskał reputację eksperta w dziedzinie ekonomii. W 1934 roku opublikował znaczące badania w magazynie "Economica". Artykuł, w którym opisał pochodzenie funkcji popytu, koncepcję maksymalizacji użyteczności i efekt substytucyjny, znany jako "Równanie Slutsky'ego", przyczynił się do odrodzenia neoklasycznej ekonomii Pareto.

Allen był również autorem książki z 1938 roku, która przekazała wiedzę matematyczną dla następnych pokoleń ekonomistów. W książce tej opisał kilka nowatorskich koncepcji, takich jak częściowa elastyczność substytucji, które stały się później kluczowymi elementami teorii ekonomicznej.

Współpraca Allena z innymi wybitnymi ekonomistami, takimi jak J.R. Hicks i A.L. Bowley, przyczyniła się do rozwoju i rozpowszechniania jego teorii. W ciągu swojej kariery, Allen wniósł znaczący wkład w rozwój ekonometrii, dzięki czemu współczesna ekonomia stała się dziedziną bardziej matematyczną i precyzyjną.

Allen jest powszechnie uznawany za jednego z pionierów ekonomii matematycznej. Jego prace z zakresu teorii wartości, zachowań konsumenta i użyteczności nadal mają zastosowanie w dzisiejszych badaniach ekonomicznych. Był on nie tylko badaczem i nauczycielem, ale także mentorem dla wielu młodych ekonomistów, którzy kontynuowali rozwijanie jego teorii.

Podsumowując, wkład Roya G.D. Allena w ekonomię miał historyczne znaczenie dla dyscypliny. Zambienione i udoskonalane na przestrzeni lat, jego koncepcje i techniki wciąż mają fundamentalne znaczenie w naukach ekonomicznych. Wprowadzenie matematyki i statystyki do ekonomii przyczyniło się do jej naukowego rozwoju i precyzji, a także do formułowania lepszych strategii gospodarczych.


Roy G.D. Allenartykuły polecane
Thorstein VeblenVilfredo ParetoAlfred MarshallAdam SmithThomas Robert MalthusBehawiorystaSzkoła neoklasycznaAlban William PhillipsArthur Okun

Bibliografia

  • Bremond J., Salort M. (1997), Leksykon wybitnych ekonomistów, PWN, Warszawa
  • PWN (2004), Nowa encyklopedia powszechna PWN, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa