Prezentacja multimedialna

Z Encyklopedia Zarządzania
Prezentacja multimedialna
Polecane artykuły

Prezentacja multimedialna (ang. multimedia presentation) - zdaniem twórców podręcznika: „Prezentacja to zestaw slajdów na określony temat. Mnogość mediów używanych w prezentacji nadaje jej charakter multimedialny” [1]. Multimedia jakie są wykorzystywane w prezentacjach to m.in.: dźwięk, animacja, wideo, grafika oraz tekst [2]. Odpowiednio przygotowana prezentacja wspomaga nauczanie oraz uczenie się sprawiając, że ich efekty są widoczne szybciej i utrzymują się dłużej[2]. Prezentacje multimedialne mogą spełniać dwie role: perswazyjną oraz edukacyjną[3].

Struktura prezentacji multimedialnej

Podstawowa struktura prezentacji multimedialnej składa się czterech elementów[4]:

 • wstęp (powinien zawrzeć slajd tytułowy, przedstawiać ogólną tematykę oraz cel wystąpienia),
 • plan prezentacji (zalecany przy długich wystąpieniach, prezentuje chronologicznie problemy, które będziemy poruszać podczas prezentacji),
 • rozwinięcie (czytelnie i przejrzyście przekazywana treść bez przeciążenia informacyjnego),
 • zakończenie (zawierające wnioski i najważniejsze informacje do zapamiętania).

Programy służące do tworzenia prezentacji multimedialnej

Na rynku jest coraz więcej programów do tworzenia prezentacji multimedialnej. Jako przykład można wymienić[4][5]:

 • PowerPoint,
 • Powerbullet Presenter,
 • Pixie,
 • OpenOffice Impress,
 • Adobe Animate.

Proces tworzenia prezentacji multimedialnej

Aby stworzyć prezentację multimedialną należy postępować według kolejnych kroków[3]:

 1. Zdefiniowanie potrzeb robienia prezentacji oraz jej okoliczności (Po co robimy prezentację? Co oferujemy publiczności? Jakie są nasze oczekiwania względem publiczności? W jakim miejscu będzie przedstawiana prezentacja?).
 2. Zebranie jak największej ilości surowego materiału związanego z tematem prezentacji (informacje, grafiki, artykuły, teksty źródłowe, itp.) oraz pomysłów na jej przedstawienie.
 3. Analiza zebranych materiałów (wybranie tych najbardziej przydatnych oraz przygotowanie sposobu narracji naszego wystąpienia).
 4. Wykonanie slajdów (wygłaszamy narrację, którą przygotowaliśmy sobie wcześniej i w trakcie mówienia rysujemy (najlepiej odręcznie) slajdy, które mają pomóc nadawcy prezentować, a odbiorcom ułatwić wizualizację problemu, którego dotyczy slajd. Następnie przygotowujemy slajd. Dzięki takiemu podejściu możemy uniknąć powtarzania się treści z naszej wypowiedzi w slajdach.)
 5. Trenowanie prezentowania prezentacji.

Dobra prezentacja multimedialna

Prezentacje na spotkaniach firmowych generują bardzo wysokie koszty, więc jeżeli tylko możemy przekazać jakieś informacje w inny sposób np. wysłać mailem warto z tego skorzystać[3]. Kiedy jednak okaże się, że przygotowanie prezentacji jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, możemy użyć metodyki 4 warstw, stworzonej przez Kamila Kozieła. Pomoże nam to oszacować atrakcyjność naszej prezentacji multimedialnej dla odbiorców.

Metodyka 4 warstw[3][6]:

 1. warstwa wartości (która przedstawia problem, którego będzie ona dotyczyła oraz jego proponowane rozwiązanie);
 2. warstwa narracji (która jest oparta na aspektach poznawczo-behawioralnych i zajmuje się tym z jaki sposób opiszemy dany problem słowami. Bardzo ważne jest, aby często pojawiały się w niej konkrety, aby wzbudzała ciekawość i była nasycona emocjami. Można się posłużyć metodą storytellingu);
 3. warstwa związana z warsztatem scenicznym (sposobem mówienia, dykcją, prezencją na scenie i uważnością);
 4. warstwa wizualna (składająca się z wizualizacji i podziału prezentacji multimedialnej na slajdy i slajdumenty zaproponowany przez Nancy Duarte, czyli podziału na slajdy pomagające występować oraz takie, które nadają się do samodzielnego odczytu. Należy pamiętać także o tym, że slajd wywodzi się od bilboardu).

Rodzaje prezentacji

Wróżniamy dwa rodzaje prezentacji[7]:

 • liniowa – kolejność slajdów jest ustalona w konkretny sposób: slajd, który przedstawia listę omawianych zagadnień naprzemiennie ze slajdami z ich omówieniem. Taka forma pozwala zachować porządek i spójność omawianych tematów,
 • rozgałęziona – ma luźną strukturę, gdzie slajdy są powiązane ze sobą na różne sposoby, nie determinujące kolejności ich występowania lecz zachowując przy tym związek między poszczególnymi slajdami.

Przypisy

 1. Krawczyński E., Talaga Z., Wilk M. 2012, s.138
 2. 2,0 2,1 Osmańska-Furmanek W., Jędryczkowski J. 2020
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Kozieł K. 2010
 4. 4,0 4,1 Ciesielka M. 2015
 5. Pavlovska L. 2011
 6. Duarte N. 2011, s. 21-45
 7. Kautz T. 2020, s.1

Bibliografia

Autor: Julia Węgrzyńska, Klaudia Zajdel