Wpłatomat

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 00:49, 25 lis 2023 autorstwa Zybex (dyskusja | edycje) (cleanup bibliografii i rotten links)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wpłatomat to urządzenie, dzięki któremu można wpłacić posiadaną gotówkę bezpośrednio na swój rachunek bankowy niezależnie od pory dnia. Jego działanie jest przeciwieństwem operacji dokonywanych za pomocą bankomatu. Klient korzystający z wpłatomatu umieszcza w nim swoją kartę płatniczą powiązaną z posiadanym rachunkiem bankowym, na które chce zaksięgować wpłaconą gotówkę. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do systemu urządzenia oraz umieszczenie pieniędzy w podajniku zabierającym je do wnętrza wpłatomatu. Zostają one przeliczone oraz zbadane pod względem jakości i autentyczności, a te zagięte i zniszczone zostają zwrócone. Po zakończeniu wszystkich powyższych czynności interfejs automatu wyświetla komunikat pokazujący wartość gotówki jaka zostanie zaksięgowana na koncie klienta. Operacja może zostać wtedy jeszcze przerwana, a gotówka zwrócona właścicielowi, natomiast po zaakceptowaniu zostaje umieszczona w specjalnej kasecie, której pojemność zależy od określonego modelu urządzenia i jest ściśle określona. Pieniądze zgromadzone we wnętrzu wpłatomatu są odbierane i transportowane za pośrednictwem firm ochroniarskich, tak samo jak w przypadku bankomatów (Ł. Obzejta, M. Wołk 2011, s. 19-20).

Gotówkę wprowadza się do wpłatomatu łącznie, a nie pojedynczo. Aby zadziałał on odpowiednio należy złożyć je w sposób zaprezentowany na ekranie. Istnieje też limit pieniędzy jakie jednorazowo można do niego wpłacić. Przy korzystaniu z niego nie jest konieczne wprowadzenie kodu PIN, ponieważ w tym przypadku nie istnieje ryzyko wypłacenia banknotów przez nieuprawnioną do tego osobę. Banki wprowadziły wpłatomaty by umożliwić klientom wypłacanie gotówki sprawniej i szybciej niż w przypadku konieczności dokonania tej czynności w oddziale banku, a ich działanie zwiększa automatyzację ich działania (R. Kaszubski, Ł. Obzejta 2012, s. 57).

TL;DR

Wpłatomat to urządzenie, które umożliwia wpłacanie gotówki bezpośrednio na konto bankowe. Klient wkłada kartę płatniczą do wpłatomatu i umieszcza pieniądze w podajniku. Pieniądze są przeliczane i zbadane, a następnie zostają zaksięgowane na koncie klienta. Wpłatomat może również pełnić funkcję bankomatu. Istnieją także urządzenia, które łączą obie funkcje. W Japonii i Korei Południowej wpłatomaty z funkcją recyklingu są popularne, a w Europie są coraz częściej instalowane. Idea Bank oferuje usługę mobilnego wpłatomatu dla przedsiębiorców.

Zintegrowanie bankomatu i wpłatomatu

Istnieje również dualne urządzenie skupiające w sobie funkcję bankomatową oraz wpłatomatową, lecz nie są one od siebie zależne. Wpłacone pieniądze są przewożone do banku, a następnie sortowane i przeliczone, aby mogły zostać umieszczone z powrotem w urządzeniu i służyły do wypłat (Ł. Obzejta, M. Wołk 2011, s. 20).

Wykorzystując nowoczesne metody postanowiono wyeliminować potrzebę obsługiwania urządzenia przez człowieka, co może pozwolić na zredukowanie kosztów jakie ono generuje. Korzystając z efektu synergii postawiono sobie za cel stworzenie urządzenia posiadającego funkcję recyklingu, czyli połączyć w jedno bankomat i wpłatomat. Dzięki tej funkcji użytkownik będzie mógł wpłacić pieniądze i wypłacić je innej osobie korzystającej z karty po wcześniejszym przeliczeniu i zweryfikowaniu tej gotówki. Urządzenie z funkcją recyklingu różni się od dualnego tym, że wypłacane banknoty pochodzą z wcześniejszych wpłat dokonanych przez innych ludzi, a nie z tych umieszczonych przez ochroniarzy w kasecie. Umożliwia to brak konieczności ich transportu, ale nie redukuje całkowicie kosztów, ponieważ nie można uniknąć tych związanych z serwisowaniem czy wymianą rolek papieru i tonerów z tuszem. Popularność takich urządzeń w Japonii i Korei Południowej sprawia jednak, że w przyszłości mogą one pojawiać się coraz częściej. W kilku krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Francja rozpoczęto już ich instalację (Ł. Obzejta, M. Wołk 2011, s. 19-20).

Innowacyjny mobilny wpłatomat

Sektor bankowy jest podatny na wprowadzanie w nim nowych, innowacyjnych rozwiązań. Można do nich zaliczyć:

  • bankowość mobilną,
  • bankowość elektroniczną,
  • private banking,
  • karty płatnicze,
  • powiązanie z portalami społecznościowymi,
  • mobilny wpłatomat.

Jeden z takich zaproponowanych współcześnie elementów to mobilny wpłatomat. Taką usługę w Polsce posiada tylko Idea Bank. Powstał on z myślą o klientach, głównie przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą w oparciu o obrót gotówkowy. Klient w ciągu pracy lub po jej zakończeniu ma możliwość zamówienia pod siedzibę firmy "jeżdżący wpłatomat", do którego wpłaca gotówkę na swój rachunek bankowy (A. Wiśniewska 2016, s. 26-27).


Wpłatomatartykuły polecane
BLIKKarta przedpłaconaForma płatnościEpłatnościMobilny portfelBankowość internetowaKradzież tożsamościE-deklaracjeEthereum

Bibliografia

  • Kaszubski R., Obzejta Ł. (2012), Karty płatnicze w Polsce, Wolters Kluwer, Warszawa
  • Obzejta Ł., Wołk M. (2011), Gotówka z recyklingu, Bank, nr 11
  • Wiśniewska A. (2016), Mobilny wpłatomat jako innowacja w sektorze bankowym, Współczesne problemy Finansów, Marketingu i Transportu z perspektywy młodych uczonych, Szczecin


Autor: Dominika Magusiak