Parkiet: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
mNie podano opisu zmian
m (cleanup bibliografii i rotten links)
Linia 28: Linia 28:


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Golawska-Witkowska, G., Rzeczycka, A., & Zalewski, H. (2006). Zarządzanie finansami przesiebiorstwa.
<noautolinks>
* Golawska-Witkowska, G., Rzeczycka, A., & Zalewski, H. (2006). Zarządzanie finansami przesiebiorstwa
</noautolinks>


[[Kategoria:Zarządzanie finansami]]
[[Kategoria:Zarządzanie finansami]]
{{#metamaster:description|Parkiet jest terminem używanym w odniesieniu do giełdy papierów wartościowych.}}
{{#metamaster:description|Parkiet jest terminem używanym w odniesieniu do giełdy papierów wartościowych.}}

Wersja z 15:44, 26 paź 2023

Parkiet
Polecane artykuły

Parkiet jest terminem używanym w odniesieniu do giełdy papierów wartościowych. Odnosi się zarówno do dosłownego miejsca, jakim jest fizyczna sala handlowa, jak i do ogólnego środowiska i atmosfery panującej na rynku giełdowym.

Dosłownie Parkiet jest miejscem, gdzie odbywają się transakcje kupna i sprzedaży akcji oraz innych instrumentów finansowych. Dawniej była to fizyczna sala w budynku giełdy, gdzie maklerzy spotykali się, aby dokonywać transakcji. Dzisiaj większość giełd funkcjonuje w formie elektronicznej, jednak termin "parkiet" nadal jest używany, symbolizując całe miejsce handlu.

Parkiet to także symboliczne określenie ciągłego ruchu, aktywności i emocji towarzyszących handlowi na giełdzie. Atmosfera na parkiecie jest często intensywna, szybka i pełna adrenaliny. Maklerzy oraz inni uczestnicy rynku podejmują decyzje inwestycyjne w czasie rzeczywistym, reagując na zmieniające się warunki i sytuacje.

Parkiet ma kluczowe znaczenie dla rynków finansowych, ponieważ to właśnie na nim odbywa się większość transakcji. Stopy zwrotu, ceny akcji i ogólna kondycja rynków są w dużej mierze kształtowane na podstawie aktywności uczestników na parkiecie.

Pojęcie parkiet ma również symboliczne znaczenie jako miejsce, w którym spotykają się różne podmioty gospodarcze, takie jak inwestorzy, maklerzy, środki masowego przekazu, analitycy, itp. Właśnie na parkiecie dochodzi do wymiany informacji, dyskusji i nawiązywania kontaktów, co jest niezmiernie ważne dla efektywnego funkcjonowania rynku finansowego.

Podsumowując, parkiet odnosi się zarówno do fizycznego miejsca handlu na giełdzie, jak i do ogólnego środowiska i atmosfery panującej na rynku. Jest to miejsce, gdzie odbywają się transakcje oraz powstaje wzajemna wymiana informacji i kontaktów między różnymi uczestnikami rynku. To miejsce, gdzie podejmowane są kluczowe decyzje inwestycyjne i kształtowany jest rynek finansowy.

Bibliografia

  • Golawska-Witkowska, G., Rzeczycka, A., & Zalewski, H. (2006). Zarządzanie finansami przesiebiorstwa