Michael Bloomberg

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 09:45, 19 maj 2020 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Infobox update)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Michael Bloomberg
Polecane artykuły


Michael R. Bloomberg (ur. 14 lutego 1942 r.) - amerykański polityk, przedsiębiorca, filantrop oraz trzykrotny burmistrz Nowego Jorku. W czerwcu 2018 jego wartość netto oszacowano na 51.8 miliarda dolarów, co czyni go 8. najbogatszą osobą w Stanach Zjednoczonych i 11. najbogatszą osobą na świecie. Dołączył do projektu The Giving Pledge, w ramach którego miliarderzy zobowiązują się oddać co najmniej połowę swojego majątku[1].

Bloomberg jest założycielem, dyrektorem generalnym i właścicielem Bloomberg LP, globalnej firmy świadczącej usługi finansowe oraz firmy programistycznej, która nosi jego imię i jest znana ze swojego Bloomberg Terminal, systemu oprogramowania komputerowego dostarczającego dane finansowe szeroko stosowanego w światowym sektorze usług finansowych. Michael Bloomberg był 108 burmistrzem Nowego Jorku od 1 stycznia 2002 do 31 grudnia 2013. Najpierw wygrał wybory w 2001 roku, aby wygrać je ponownie w 2005 i 2009 roku[2].

Życiorys

Michael Bloomberg urodził się 14 lutego w 1942 roku i dorastał w Medford, stanie Massachusetts. Uczęszczał do Uniwersytetu John’a Hopkins’a, czesne opłacał zaciągając kredyty i i pracując jako obsługa parkingu. Po ukończeniu college’u, zaczął studia na Harvard Business School, a w 1966 został zatrudniony przez firmę Wall Street, Salomon Brothers, na stanowisko dla początkujących. Bloomberg szybko awansował w szeregach Salomona, nadzorując transakcje na akcjach i sprzedaży, a następnie zarządzając systemami informatycznymi firmy. Kiedy Salomon został przejęty w 1981 roku, został zwolniony z firmy. Z wizją firmy z branży technologii informatycznych, która przyniosłaby przejrzystość i wydajność w zakresie kupna i sprzedaży papierów wartościowych, uruchomił mały startup w biurze jednopokojowym. Dzisiaj Bloomberg LP to globalna firma zatrudniająca ponad 19 000 pracowników i ze 176 placówkami na całym świecie[3].

Filantropia

Bloomberg jest oddanym ekologiem i od dawna opowiada się za polityką walki ze zmianami klimatu. Na szczeblu krajowym firma Bloomberg konsekwentnie dążyła do przejścia źródeł energii Stanów Zjednoczonych z paliw kopalnych na czystą energię. W lipcu 2011 r. Bloomberg przekazał 50 milionów dolarów na kampanię Sierra Club Beyond Coal, co skutkowało zwiększeniem zamknięcia elektrowni węglowych z 15 stanów do 45 stanów[4].

Od 2010 r. Firma Bloomberg odgrywa coraz większą rolę w ochronie środowiska. Od 2010 do 2013 r. Michael Bloomberg pełnił funkcję przewodniczącego C40 Cities Climate Leadership Group, sieci największych miast na świecie współpracujących na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla[5]. Podczas swojej kadencji Bloomberg współpracował z prezydentem Billem Clintonem, aby połączyć C40 z Clinton Climate Initiative, mając na celu wzmocnienie ich wysiłków w globalnej walce ze zmianami klimatu na całym świecie. Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu C40 Cities[6].

25 sierpnia 2016 r. Bloomberg Philanthropies i Harvard University ogłosiły powstanie wspólnej inicjatywy Bloomberg Harvard City Leadership Initiative[7]. Finansowany przez Bloomberg’a projekt, w ciągu następnych czterech lat w ramach inicjatywy będzie organizował szkolenia dla 300 burmistrzów i 400 pracowników z całego świata koncentrujące się na zwiększeniu efektywnego zarządzania w sektorze publicznym i innowacji miasta[8]. Fundacja Bloomberg Philanthropies ma pięć obszarów zainteresowania: zdrowie publiczne, sztuka, innowacje rządowe, środowisko i edukacja[9]. Bloomberg był trzecim co do wielkości darczyńcą filantropijnym w Ameryce w 2015 roku. Za pośrednictwem swojej fundacji Bloomberg Philanthropies przekazał i / lub obiecał 510 milionów w 2015 roku[10].

Bibliografia

Przypisy

  1. Michael Bloomberg, (2018). "Forbes"
  2. Purnick J. (2009). Mike Bloomberg: Money, Power, Politics, PublicAffairs
  3. About Mike Bloomberg, (2015). "Mike Bloomberg"
  4. Torres C., Eilperin J. (2011). N.Y. Mayor Bloomberg gives 50 million to fight coal fired power plants, "The Washington Post"
  5. Barbaro Michael (2011). Bloomberg and Bill Clinton to Merge Climate Groups, "The New York Times"
  6. Andrews J. (2014). Interview: Michael Bloomberg, Outgoing Chair and Current President C40 Cities, "Cities Today"
  7. Bloomberg Philanthropies and Harvard University Launch Bloomberg Harvard City Leadership Initiative, (2016). "Harvard Business School"
  8. Beck Christina (2016). $32 million Bloomberg-Harvard mayor school supports leaders changing role, "Christian Science Monitor"
  9. Sridhar Pappu (2011). What's Next For Michael Bloomberg, "Fast Company"
  10. Conservative Billionaire Richard Scaife Tops List of 50 Biggest Donors, (2016). "The Chronicle of Philanthropy"

Autor: Arkadiusz Krzeszowiec