Arkusz analityczny
Arkusz analityczny |
---|
Polecane artykuły |
W literaturze możemy się spotkać również z nazwą arkusze kontrolne. To narzędzie niezwykle pomocne w procesie zbierania i porządkowania informacji, które dotyczą specyfiki danego wyrobu, bądź procesu. Na arkusze kontrolne nanosi się dane o określonych działaniach, które są związane z badanym wyrobem lub procesem. Umieszcza się w nich informacje dotyczące częstotliwości występowania danego zdarzenia oraz o miejscu jego zaistnienia. Przy pomocy arkusza analitycznego można zbierać określone dane, dzięki którym można uzyskać odpowiedź na pytania typu:
- Czy analizowany problem miał miejsce?
- Ile razy wystąpił określony problem?
- Gdzie wystąpił dany problem?
- Jaki koszt poniosła organizacja?
Dane można umieszczać na arkuszu kontrolnym w postaci prostych znaków graficznych. Arkusz kontrolny powinien być tak skonstruowany, aby było wyraźnie widać do jakiego celu ma służyć. Jest to bardzo skuteczne i proste narzędzie, które przede wszystkim służy do zbierania i porządkowania danych z przeprowadzanych pomiarów, obserwacji.
Rodzaje
Bardzo często narzędzie jest używane w celu monitorowania procesu, bądź zmian jakie w nim wprowadzono za pomocą działań korygujących lub zapobiegawczych. W zarządzaniu jakością spotyka się najczęściej arkusze kontrolne:
- rozkładu liczbowego określonej cechy wyrobu lub procesu,
- częstotliwości występowania wad,
- lokalizacji wad,
- kosztów występowania usterek i wad,
- przyczyn zaistnienia wad i usterek.
Bibliografia
- Hamrol A., Mantura W., Zarządzanie jakością teoria i praktyka, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2002
- Hamrol A., Zarządzanie jakością z przykładami, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2005
Autor: Małgorzata Waligóra