Transakcje

Z Encyklopedia Zarządzania
Transakcje
Polecane artykuły

Wyróżniamy wiele rodzajów transakcji. Należą do nich:

  • Transakcja autonomiczna - W ekonomii spotkać się można z różnymi podziałami i typami transakcji. Jednym z nich jest, stworzony przez znanego brytyjskiego ekonomistę J. E. Meade, podział transakcji związanych z bilansem płatniczym na: autonomiczne, wyrównawcze (przystosowawcze). Przez transakcje autonomiczne należy rozumieć transakcje podejmowane tylko i wyłącznie na podstawie kryterium korzyści, niezależnie od stanu bilansu płatniczego. Są to transakcje podejmowane przez podmioty prywatne z powodów ekonomicznych np. w celu rozbudowy potencjału ekonomicznego czy też zwiększenia zdolności eksportowych.
  • Transakcja nierzeczywista - Transakcja nierzeczywista- jest to pojęcie odnoszące się do terminologii giełdowej. Są to transakcje, które stanowią transakcje terminowe, z punktu widzenia podmiotu świadczenia. Polegają one na tym, że zobowiązanie zostaje wykonane dzięki rozliczeniom finansowym, a więc na drodze spełnienia świadczenia pieniężnego. Spełnienie tegoż świadczenia zachodzi w miejsce przeniesienia tytułu do instrumentu bazowego. Co ważne- nie można tego utożsamiać ze spełnieniem innego świadczenia niż świadczenie przyrzeczone. W takiej sytuacji dochodzi zatem do wypłaty sumy, która jest różnicą pomiędzy ceną instrumentu bazowego z dnia rozliczenia kontraktu a ceną tego instrumentu, wyróżnioną w kontrakcie terminowym.
  • Transakcja rzeczywista - Transakcja rzeczywista (inaczej efektywna, spot) to transakcja, której celem jest przeniesienie prawa własności towaru ze sprzedawcy na nabywcę w zamian za odpowiedni ekwiwalent pieniężny najpóźniej do dwóch dni. Realizacja jej polega na rzeczywistym dostarczeniu przez sprzedającego określonej partii towaru do wskazanego przez kupującego miejsca.
  • Transakcja terminowa - Kontrakt terminowy – to umowa pomiędzy nabywcą a zbywcą, w której to nabywca zobowiązuje się do kupna kontraktu, a sprzedawca do jego sprzedaży w określonym, terminie w przyszłości oraz na warunkach z góry określonych w momencie zawierania transakcji, tj. po określonej cenie, w określonej ilości wystandaryzowanego instrumentu bazowego bądź dokonania rozliczenia w formie finansowej. Kontrakty terminowe zaliczane są do instrumentów pochodnych, co oznacza że kurs danego kontraktu zależy od ceny instrumentu bazowego, na którym kontrakt się opiera.
  • Transakcja pakietowa - Transakcja pakietowa jest zawierana poza systemem notowań ciągłych oraz kursu jednolitego, najczęściej przez dużych inwestorów, którzy przed ich zawarciem uzgodnili ich szczegóły (cenę, ilość, termin rozliczenia).