Blokowanie reklam: Różnice pomiędzy wersjami
m (cleanup bibliografii i rotten links) |
m (cleanup bibliografii i rotten links) |
||
Linia 31: | Linia 31: | ||
==Bibliografia== | ==Bibliografia== | ||
<noautolinks> | <noautolinks> | ||
* Bajdak A. (2016), [https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-0a7916bb-0f56-4905-a965-f426b0ecbefa/c/HW_3_2016.27-36.pdf | * Bajdak A. (2016), ''[https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-0a7916bb-0f56-4905-a965-f426b0ecbefa/c/HW_3_2016.27-36.pdf Automatyzacja komunikacji marketingowej w Internecie]'', Handel wewnętrzny | ||
* Rzemieniak M. (2014), ''Modele pomiaru efektywności kampanii reklamowych w internecie w dobie społeczeństwa informacyjnego'', Marketing i rynek, nr 11 | * Rzemieniak M. (2014), ''Modele pomiaru efektywności kampanii reklamowych w internecie w dobie społeczeństwa informacyjnego'', Marketing i rynek, nr 11 | ||
* Wielki J. (2017), ''[https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.cejsh-cb3f4de6-f50e-4cd1-86eb-1ecd63b42276/c/03.pdf Wpływ rozwoju zjawiska ad-blockingu na współczesną rzeczywistość gospodarczą]'', Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 336 | * Wielki J. (2017), ''[https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.cejsh-cb3f4de6-f50e-4cd1-86eb-1ecd63b42276/c/03.pdf Wpływ rozwoju zjawiska ad-blockingu na współczesną rzeczywistość gospodarczą]'', Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 336 |
Aktualna wersja na dzień 21:52, 5 sty 2024
Blokowanie reklam jest to automatyczne usuwanie większości form reklamy z serwisów internetowych. W skład wchodzą reklamy tekstowe, linki sponsorowane, a także kreacje display m.in. Billboard, Rectangle, Skyscraper, VideoAd, Pop-up czy Toplayer (M. Rzemieniak, s.566)
TL;DR
Blokowanie reklam to automatyczne usuwanie większości reklam z serwisów internetowych. Programy takie jak Adblock Plus są coraz popularniejsze i pozwalają użytkownikom blokować reklamy. Ad-blocking ma historyczne i ekonomiczne aspekty, a główne przyczyny jego rozwoju to względy bezpieczeństwa, wygoda użytkowania, przerwy w przeglądaniu treści i prywatność. Blokowanie reklam ma skutki ekonomiczne, w tym redukcję przychodów dla wydawców i mniejsze możliwości inwestowania w treści.
Programy blokujące reklamy
Coraz więcej pojawiających się reklam na stronach internetowych jest skutkiem rozwoju marketingu internetowego. Na rynku pojawiają się programy, które pozwalają blokować reklamy. Są to takie programy jak Adblock Plus, Ad Muncher czy AdFender. Najpopularniejsza aplikacja (rozszerzenie przeglądarki) na świecie to Adblock Plus, która blokuje reklamy i z której korzysta aktualnie ponad 50 milionów internautów na całym świecie. Dostępna jest w formie wtyczki (rozszerzenia) dla wszystkich najpopularniejszych przeglądarek takich jak Google Chrome, Firefox, Opera czy Internet Explorer. W momencie, gdy zainstalujemy Adblock Plus w swojej przeglądarce, dostajemy gotową aplikację z bazą filtrów, których zadaniem jest blokowanie reklam. W chwili wejścia na stronę dane przechodzą przez tą wtyczkę i rozpoczyna się filtracja danych, dzięki czemu w przeglądarce mamy wybraną stronę internetową bez reklam, które znajdowały się na liście filtrów. Użytkownik ma możliwość utworzenia własnych reguł poprzez wybranie funkcji "blokuj element" i zaznaczenie na stronie tych reklam, które mają być zablokowane). Może także tworzyć strony, na których reklamy nie będą blokowane. Adblock Plus daje opcję na wykorzystanie listy filtrów, aby blokować śledzenia użytkownika, a także złośliwego oprogramowania (M. Rzemieniak, s.566)
Ad-blocking - aspekty historyczne i przyczyny rozwoju
Blokowanie reklam wyrażane jest mianem ad-blockingu. Zjawisko to zauważane było na początku drugiej dekady nowego milenium, ale jego raptowny wzrost nastąpił w 2013 roku i nasilał się w latach następnych. Budzi to obawy dla reklamodawców, ale też dla całej branży reklamowej.
Ad-blocking wyrażany jest także mianem ad-filteringu. W styczniu 2013 roku liczba urządzeń stacjonarnych, która blokowała reklamy wynosiła 54 mln, a w styczniu 2017 liczba ta zwiększyła się do 236 mln. Liczba urządzeń mobilnych blokujących reklamy w styczniu 2015 roku wynosiła 145 mln, a dwa lata później wzrosła do 380 mln urządzeń. 94% globalnego użycia mobilnych rozwiązań blokujących pochodzi z obszaru Azji i Pacyfiku, a w przypadku blokowania reklam na urządzeniach stacjonarnych dominują tu internauci z Europy (Grecji, Irlandii 39% oraz Polski 33%) i Ameryki Północnej 68%. (J. Wielki, s. 38-40) Wyniki te potwierdzają tezę, że dotychczasowe sposoby pozwalające na dotarcie do klientów z komunikatem marketingowym są coraz mniej skuteczne. Następnym aspektem jest kwestia tego, na jakim urządzeniu stosujemy rozwiązania typu ad-block i z badań wynika, iż w przypadku laptopów jest to 90,4%, natomiast w przypadku smartfonów jest to odsetek na niskim poziomie, niecałe 13%. (A. Bajdak, s. 30)
Jest wiele przyczyn, które wpłynęły na rozwój zjawiska ad-blockingu. Według raportu firmy PageFair najważniejszymi bodźcami, które skłaniają użytkowników do korzystania z programów blokujących reklamy, są względy bezpieczeństwa tak jak unikanie kontaktu z wirusami oraz złośliwymi oprogramowaniami; przerywanie w przeglądaniu treści on-line; wolniejsze ładowanie się stron www; za duża ilość reklam czy też kwestie prywatności (J. Wielki, s. 41)
Powody blokowania reklam i stosowania ad-blockingu
Z wyników badań przeprowadzonych przez AudienceProject wynika, że powodem, dla którego blokujemy reklamy jest to, że witryny internetowe są łatwiejsze w użytkowaniu bez reklam; chcemy uniknąć treści obraźliwych lub nie związanych z naszymi zainteresowaniami; nie chcemy, by nasze zachowanie było śledzone; bez reklam witryny ładują się szybciej, czy też chcemy ograniczyć wykorzystanie naszych danych.
Z wyników badań przeprowadzonych w kwietniu 2016 r. wynika, iż powodami, dla których korzystamy z rozwiązań blokowania reklam jest to, że reklamy internetowe nas drażnią, nie możemy zobaczyć zawartości strony WWW przez reklamy, strony ładują się dłużej, nie jesteśmy zainteresowani produktami, które są zawarte w reklamach czy też chcemy mieć więcej prywatności dzięki rozwiązaniom typu ad-block (J. Wielki, s. 41)
Skutki ekonomiczne ad-blockingu
Rozwój ad-blockingu powoduje pewne skutki ekonomiczne takie jak koszty, które można podzielić na dwie grupy: koszty bezpośrednie i koszty ukryte (hidden costs). Koszty bezpośrednio związane są z redukcją przychodów wydawców z reklam (w Stanach Zjednoczonych w 2013 r. wynosiły 3,5 mld USD, a w 2016 r. już 20,3 mld USD), a koszty ukryte dotyczą małych i średnich wydawców, którzy poprzez blokowanie reklam zmniejszają przychody z reklam, a to z kolei zmniejsza możliwość inwestowania w treści ukazywane na witrynie internetowej. Z wyników badań Ryana, Shillera oraz Waldfogla wynika, iż każdy 1% wzrostu liczby odwiedzających daną witrynę, a wykorzystujących rozwiązania typu ad-block, wywołuje obniżenie się na niej ruchu o 0,67%. (J. Wielki, s. 41-42)
Blokowanie reklam — artykuły polecane |
Facebook marketing — Marketing mobilny — Pay per click — Pozycjonowanie stron — Komunikator internetowy — Technologia FLASH — Internet mobilny — Reklama internetowa — Reklama prasowa |
Bibliografia
- Bajdak A. (2016), Automatyzacja komunikacji marketingowej w Internecie, Handel wewnętrzny
- Rzemieniak M. (2014), Modele pomiaru efektywności kampanii reklamowych w internecie w dobie społeczeństwa informacyjnego, Marketing i rynek, nr 11
- Wielki J. (2017), Wpływ rozwoju zjawiska ad-blockingu na współczesną rzeczywistość gospodarczą, Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 336
Autor: Monika Szarek