Ikigai

Z Encyklopedia Zarządzania

Ikigai (生き甲斐, wym. ikiɡai) to japońskie słowo określające przyjemności i istotę życia. Składa się ono z dwóch części: iki - "żyć" i gai - "powód". Można więc powiedzieć, że ikigai to powód życia, powód do życia czy powód by żyć. Słowo to dla Japończyków posiada wiele znaczeń. Dotyczy ono bowiem drobnych radości doświadczanych podczas życia codziennego, ale także wielkich planów i niesamowitych osiągnięć. Co ważne, ikigai nie musi świadczyć o sukcesach w życiu zawodowym. Jest to pojęcie, które zakłada czerpanie szczęścia z różnorodności życia. Może zamienić się w sukces, jednakże sukces nie jest warunkiem niezbędnym do osiągnięcia ikigai. Jest ono dostępne dla wszystkich. Ikigai są do drobne rzeczy. Zapach świeżo skoszonej trawy, filiżanka herbaty, szum morza, gotowanie, uśmiech bliskiej nam osoby czy też pochwała z ust prezydenta. Wszystkie te rzeczy znaczą tyle samo. Tylko i wyłącznie Ci, którzy widzą całe bogactwo odczuć i potrafią je docenić są w stanie cieszyć się nim w pełni. W obecnym świecie wypełnionym niepotrzebnym stresem, pośpiechem i w którym o wartości człowieka decyduje sukces jaki osiągnął ikigai mówi: zatrzymaj się i rozluźnij.

W przypadku Japończyków ikigai przychodzi w bardzo naturalny sposób. W 2008 roku opublikowane zostały główne badania, które dotyczyły korzyści zdrowotne płynące z ikigai. Badania zostały przeprowadzone w Uniwersytecie Tohoku z Sendai w Japonii przez naukowców z wydziału medycyny. Po przebadaniu wielu osób udało się otrzymać znaczące wnioski dotyczące zależności jakie zachodzą pomiędzy ikigai a korzyściami dla zdrowia. Przeanalizowano dane z badań statystycznych prowadzonych przez Ōsaki National Health Insurance (NHI; Państwowy Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych) przed siedem lat. Kwestionariusze otrzymało 54 996 ubezpieczonych w wieku 40-79 lat. Badanie obejmowało 93 punkty i zawierało m.in. pytania o: stan zdrowia, formę fizyczną, przebyte choroby, nałogi, pracę, stan cywilny i inne czynniki mające wpływ na zdrowie. Zapytano również o to, czy w ich życiu jest ikigai. Wnioski, które wyciągnęli naukowcy były jednoznaczne: osoby, które nie dostrzegały w swoim życiu ikigai były z reguły bardziej chorowite, samotne, narażone na większy stres, bezrobotne czy gorzej wykształcone. "Znalezienie ikigai" nie jest oczywiście jednoznaczne z niepowodzeniem w życiu. Badanie to jednak pokazuje, że osoby które żyją z zasadą ikigai są nastawione pozytywnie do życia. To, w jaki sposób myślą może prowadzić do szczęśliwego i aktywnego życia. Dodatkowo spośród osób, które wybrały twierdzącą odpowiedź na pytanie o ikigai zauważono mniejsze prawdopodobieństwo zgonu. Wynikało to z faktu, że tej grupy nie dotyczyło wysokie ryzyko chorób serca i układu krążenia. Ikigai sprzyja czynnemu, aktywnemu trybowi życia, co mniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia [Mogi K., 2017, s. 4-8]

Filary ikigai

Filary ikigai określane są jako ramy lub podstawy sprawiające, że ikigai rozkwita. Nie wymagają żadnych wyrzeczeń, mogą działać wspólne, a żaden z nich nie jest mniej ważny od drugiego. Są one podstawowym elementem zrozumienia ikigai.

Filar 1. Zaczynanie od rzeczy małych

Filar 2. Uwalnianie siebie

Filar 3. Harmonia i trwanie

Filar 4. Drobne przyjemności

Filar 5. Tu i teraz

[Mogi K., 2017, s. 3]

Rys. 1 Diagram Marca Winna (Źródło: https://theviewinside.me/what-is-your-ikigai/)

Diagram Marca Winna

Według Japończyków ikigai leży pośrodku wszystkich tych kręgów. Brak jednego oznacza stratę potencjału życiowego jak i szansy na długie i szczęśliwe życie, ponieważ to nie medycyna, operacje i wizyty u lekarzy sprawią, że będziemy żyć długo i szczęśliwie, a to co nas porusza, to co coś dla nas znaczy jak i jedzenie jakie spożywamy. Najważniejsze w ikigai to jest żyć dniem dzisiejszym.


Ikigaiartykuły polecane
Analiza transakcyjnaEksperyment ZimbardoPsychologia pozytywnaPotrzeby fizjologiczneJakość usług medycznychSamoocenaBadanie Salomona AschaZłoty środekEksperyment Milgrama

Bibliografia

  • Contijoch F., Piugcerver H. (2017), IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia
  • García-Molina H., Contijoch F. (2018), Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości
  • Mogi K. (2017), Ikigai. Japońska sztuka szczęścia, Wielka Litera, Warszawa
  • Strona internetowa: What is your Ikigai?, Marc Winn


Autor: Dominika Dybał