Immisje
Immisje |
---|
Polecane artykuły |
Immisje to działania właściciela ziemi, które są odczuwalne na ziemi sąsiedzkiej. Jest to forma, z jaką mieszkaniec oddziałuje na nieruchomość sąsiada. Nie jest to natomiast fizyczne wtargnięcie na jego teren. Immisje to ogół czynności wykonywanych na własnej nieruchomości, które mają skutki na gruncie sąsiednim[1]. Jak pisze A. Kaczor wyróżniamy immisję[2]:
- "bezpośrednią,
- pośrednią,
- pozytywną,
- negatywną"
J. Bieluk w swojej książce opisuje dodatkowo podział immisji pośrednich na materialne i niematerialne[3].
Immisje pośrednie a bezpośrednie
Immisje pośrednie
Jak sama nazwa podaje jest to oddziaływanie na grunt sąsiada w sposób pośredni ("poprzez na przykład wytwarzanie na swojej nieruchomości hałasu, pyłów, gazów, dymu, fal elektromagnetycznych"). Immisje pośrednie niekoniecznie są traktowane jako naruszenie prawa własności (co znaczy, że często właściciel nieruchomości jest pozbawiony środków prawnych jakie powinny mu przysługiwać w momencie, kiedy występuje naruszenie prawa własności.), "jednak prawo przewiduje pewne ograniczenia co do zakresu takich ingerencji: właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłóciłyby korzystanie z nieruchomości sąsiedzkich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno- gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych"[4].
- Immisje materialne
Są to m.in. dym, pył, wstrząsy, zapach, woda, światło, owady, gaz- czyli wszelka materia, która przenika z nieruchomości wyjściowej na sąsiednią[5].
- Immisje niematerialne
Jest to działanie na sferę psychiki (nie na samą nieruchomość sąsiada) poprzez obudzenie w nim emocji związanych z obawą "zagrożenia życia, zdrowia lub mienia albo negatywnych odczuć estetycznych"[6].
Immisje bezpośrednie
W przeciwieństwie do immisji pośrednich jest to skierowanie na grunt sąsiedni niektórych substancji (zanieczyszczeń: nieczystości, odpadów) w sposób świadomy i celowy[7]. W wielu przypadkach jest to działanie, do którego wykorzystuje się specjalne urządzenia (np. rowy czy rury). Immisje bezpośrednie są naruszeniem prawa własności[8].
"Immisje bezpośrednie są zakazane z mocy art. 140 k.c., z kolei immisje pośrednie z mocy art. 144 k.c. Jednakże immisje pośrednie są dopuszczalne do granic przeciętnej miary wynikającej ze społeczno- gospodarczego przeznaczenia nieruchomości oraz stosunków miejscowych. Immisje pośrednie przekraczające wskazaną miarę mogą być dopuszczalne na podstawie służebności wyłączenia. Natomiast przy ustanawianiu takiej służebności należy brać pod uwagę kognitywne przepisy prawa publicznego"[9].
Immisje pozytywne i negatywne
Immisje pozytywne
To przedostanie się na nieruchomość sąsiednią cząstek materii najczęściej w wyniku użycia chemicznych środków ochrony roślin, emisji pyłów, dymu, hałasu, wstrząsów itp[10].
Immisje negatywne
Są spowodowane zachowaniem na nieruchomości wyjściowej i polegają na "przeszkadzaniu w przenikaniu na nieruchomość sąsiednią w szczególności światła słonecznego, wody, powietrza lub przeszkadzają w dostępie do widoku"[11].
Bibliografia
- Bieluk J. (2012), "Z zagadnień prawa rolnego, cywilnego i samorządu terytorialnego", Wydawnictwo Termida 2, Białystok
- Goettel M. (2013), "Sytuacja zwierzęcia w prawie cywilnym", Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa
- Kaczor A. (2008), "Leksykon nieruchomości", Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa
- Krawczyk M. (2018),Zakres dopuszczalnych immisji pośrednich w stosunkach sąsiedzkich w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i administracyjnych: zarys problematyki, "Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Seria: Administracja i Zarządzanie.", Nr 44 (117) 2018, s. 71-78, Siedlce
- Moskała J. (2009), Immisja jako dopuszczalna forma ingerencji w cudze prawo własności w prawie polskim w świetle orzecznictwa, "Własność- idea, instytucje, ochrona", Wrocław
- Pietraszewski M. (2013) Immisje sąsiedzkie a ochrona dóbr osobistych, "Księga dla naszych kolegów. Prace prawnicze poświęcone pamięci doktora Andrzeja Ciska, doktora Zygmunta Masternaka i doktora Marka Zagrosika pod red. J. Mazurkiewicza", Warszawa
- Warciński M. (2013), "Służebności gruntowe według kodeksu cywilnego", Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa
Przypisy
- ↑ A. Kaczor i in., 2008, s. 76
- ↑ A. Kaczor i in., 2008, s. 76
- ↑ J. Bieluk i in., 2012, s. 427
- ↑ A. Kaczor i in., 2008, s. 76
- ↑ M. Warciński, 2013, s. 393
- ↑ M. Warciński, 2013, s. 393
- ↑ M. Goettel, 2013, s. 74
- ↑ A. Kaczor i in., 2008, s. 76
- ↑ M. Warciński, 2013, s. 393
- ↑ A. Kaczor i in., 2008, s. 76
- ↑ M. Warciński, 2013, s. 393
Autor: Aleksandra Brózda