Serwis: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
Nie podano opisu zmian
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Etymologia słowa '''serwis''' jest różnoraka i może być rozpatrywana pod różnymi względami znaczeniowymi. Poniżej zamieszczono sześć znaczeń omawianego słowa:
'''Serwis''' jest nieodłączną częścią procesu zarządzania jakością, szczególnie w przypadku reklamacji i napraw gwarancyjnych. Można go zdefiniować jako [[działanie]] podejmowane w celu zapewnienia klientowi zadowolenia poprzez profesjonalne i skuteczne rozwiązanie problemu związanej z produktem lub usługą.
# Serwis stołowy
# Serwis internetowy
# Serwis informacyjny
# Serwis techniczny
# Serwis, serw
# Serwis restauracyjny


==Serwis stołowy==
W kontekście reklamacji, serwis obejmuje [[proces]] przyjmowania zgłoszeń reklamacyjnych, analizy przyczyn problemów oraz wykonania niezbędnych napraw lub wymiany produktu na nowy. Głównym celem serwisu reklamacyjnego jest usunięcie niedogodności, które [[klient]] napotkał w wyniku wady produktu lub niewłaściwego wykonania [[usługi]].
Serwis stołowy (fr. service de table) to komplet naczyń zastawy stołowej wykonany z tego samego materiału, o jednolitej formie i zdobieniach. Największy kunszt w wytwarzaniu bogato zdobionych serwisów porcelanowych osiągnięto w XVIII wieku. Wówczas to często, obok samych naczyń, w skład serwisu wchodziły różne ozdoby stołu takie jak figurki, wazoniki, świeczniki, serwetniki czy koszyczki ceramiczne<ref>Słownik terminologiczny sztuk pięknych pod red. Stefana Kozakiewicza, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 2015</ref>.


==Serwis internetowy==
Serwis gwarancyjny koncentruje się na darmowej naprawie lub wymianie produktu zgodnie z ustalonymi warunkami gwarancji. Jest to ważny element kształtowania wizerunku marki i budowania zaufania u klientów.
Serwis internetowy, witryna internetowa (ang. website) – zbiór powiązanych ze sobą, w celu zwiększenia funkcjonalności, stron internetowych i innych dokumentów udostępnianych w internecie z jednego adresu WWW. Serwisy internetowe, poza treścią statyczną, często mają sekcję wiadomości oraz oferują możliwość logowania się i zapamiętywania preferencji odbiorców w celu dostosowania treści do indywidualnych upodobań. W serwisie mogą występować obiekty interaktywne, na przykład formularze, aplikacje. Serwisy mogą być tematyczne, a więc poświęcone jednej dziedzinie lub kwestii, albo ogólne<ref>Dębski J., Paszkiewicz D. (2013), Dostępność serwisów internetowych, Warszawa</ref>.


==Serwis informacyjny==
[[Kontrola]] jakości odgrywa kluczową rolę w procesie serwisu. Wprowadzenie odpowiednich procedur, dokumentacji i narzędzi pomaga w identyfikacji, klasyfikacji i monitorowaniu problemów zgłaszanych przez klientów.
Serwis informacyjny - program informacyjny – program telewizyjny albo audycja radiowa, której głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych, ale także m.in. kulturalnych, sportowych, ekonomicznych, naukowych oraz prognozy pogody (w przypadku radia również informacji z dróg oraz muzycznych), które zazwyczaj prezentowane są w odrębnych wyspecjalizowanych serwisach prezentowanych po właściwym programie<ref>Piotrowska E., Zając R. M., Wirtualne serwisy informacyjne w bibliotekach naukowych, Akademia Pedagogiczna w Krakowi</ref>.


==Serwis techniczny==
Serwis jest także sposobem na badanie satysfakcji klienta. Możliwość skutecznego rozwiązania problemu może wpływać na pozytywną opinię klienta o firmie, szczególnie w przypadku szybkiego i profesjonalnego działania.
Serwis techniczny- obsługa techniczna, również zespół, dział wyodrębniony do wykonywania tej obsługi, obsługa, naprawa, np. serwis gwarancyjny, serwis samochodów.


==Serwis, serw==
Podsumowując, serwis w kontekście reklamacji i napraw gwarancyjnych to szczególny [[proces zarządzania]] jakością, który ma na celu zapewnienie klientom zadowolenia poprzez profesjonalne i skuteczne rozwiązanie problemów związanych z produktem lub usługą. Jest to kluczowy element budowania wizerunku firmy i zaufania klientów.
Serwis,serw - wprowadzenie piłki lub lotki do gry, występujące w wielu dyscyplinach sportowych (m.in. w siatkówce, tenisie, tenisie stołowym badmintonie). Wykonuje się ją na początku gry i po każdej zmianie punktów (z wyjątkiem ostatniego zdobytego punktu)<ref>Dutkowski Z., Ewolucja przepisów, [w:] Jan Lis (red.), T – jak tenis, wyd. I, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 2013, s. 25</ref>.


==Serwis restauracyjny==
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Rodzaje usług]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Konsument]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Cechy usług]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Czynniki produkcji w gospodarce turystycznej]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Transport]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Usługa transportowa]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Dobro konsumpcyjne]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Zasady funkcjonowania rynku usług]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Kanał dystrybucji]]}} }}
Serwis restauracyjny - świadczenie usług gastronomicznych na rzecz gości w hotelach i restauracjach, wykazywanie się uwagą i zrozumieniem ich potrzeb i oczekiwań<ref>e</ref>.


==Serwis, jako usługa i działania marketingowe==
<google>n</google>
Marketing można podzielić na:
* marketing towarów,
* marketing usług.
Oprócz towarów i usług, marketer wprowadza na rynek osiem innych podmiotów, takich jak:
* wydarzenia,
* doświadczenia,
* osoby,
* miejsca,
* nieruchomości,
* organizacje,
* informacje,
* idee,
Mimo to, zazwyczaj łączy się je razem i powszechnie nazywa towarami i usługami. Marketing usług zasadniczo zajmuje się produktami, które mają charakter niematerialny.
Usługi powstają w wyniku bezpośredniej interakcji między usługodawcą a klientem. Usługa to dowolna czynność lub korzyść, którą jedna strona może zaoferować drugiej, która jest zasadniczo niematerialna i nie prowadzi do powstania własności czegokolwiek. Jej wytworzenie może, ale nie musi, być powiązane z produktem fizycznym. Usługi, to działalność gospodarcza, która tworzy wartość i zapewnia korzyści klientom w określonym czasie i miejscu w wyniku wywołania pożądanej zmiany u odbiorcy usługi lub w jego imieniu. Biznes usługowy to taki, w którym postrzegana wartość oferty dla nabywcy jest w dużej mierze określana przez świadczone mu usługi, a nie oferowane produkty. Obejmuje to działalność związaną z wszelkimi usługami niematerialnymi świadczonymi na rzecz klienta. Niektóre z usług materialnych, w których klientowi dostarczane są zarówno towary, jak i usługi, takie jak restauracje czy supermarkety, również wchodzą w zakres marketingu usług.
Spektrum usług waha się pomiędzy stopniem niematerialności i namacalności oferty dostarczanej użytkownikowi. Niektóre oferty są wyraźnie usługami, np. oglądanie filmu, wystawy sztuki czy zawodów sportowych.
Niektóre z ofert usługowych zawierają także komponent produktowy, np. zakup soczewek kontaktowych wymaga odpowiedniego badania wzroku i oceny parametrów widzenia, co stanowi ofertę usługową w tym procesie.
Usługi są w całości lub w większości materialne. W niektórych przypadkach nie ma fizycznych dowodów na to, że transakcja miała miejsce, ale praca wykonana w celu jej przeprowadzenia jest materialna. Jako przykład można podać usługę świadczoną przez adwokata w zakresie przygotowania dokumentu testamentu jego klienta, ponieważ materialność może być postrzegana jako fizyczny dowód przygotowania dokumentu, natomiast praca mózgu wykonana w celu jego przygotowania może być niematerialna. Nierozłączność nabywcy i usługodawcy można zauważyć przy wielu okazjach podczas projektowania i świadczenia usług. Nazywa się to symultanicznością. Usług nie można przechowywać, magazynować ani w inny sposób utrzymywać w gotowości przez jakiś czas, gdy popyt na nie jest wysoki. Usługi są również wrażliwe na czas, ponieważ nie można ich zamawiać z wyprzedzeniem. Usługi są w dużej mierze zależne od potrzeb
i wymagają natychmiastowej uwagi lub dostarczenia klientowi<ref></ref>.
 
==Przypisy==
<references />


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Dębski J., Paszkiewicz D. (2013), [https://www.power.gov.pl/media/13588/Dostepnosc-serwisow-internetowych-Dominik-Paszkiewicz-Jakub-Debski.pdf ''Dostępność serwisów internetowych''], Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Warszawa
<noautolinks>
* Dutkowski Z. (2013), ''Ewolucja przepisów'', [w:] Jan Lis (red.), T – jak tenis, wyd. I, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza
* Biesok G. (2013), ''Zarządzanie jakością w logistyce''. Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej
* Piotrowska E., Zając R. M. (2022), [http://eprints.rclis.org/9138/1/piotrowska_zajac.pdf ''Wirtualne serwisy informacyjne w bibliotekach naukowych''], Akademia Pedagogiczna w Krakowie
</noautolinks>
* ''Słownik terminologiczny sztuk pięknych'' pod red. Stefana Kozakiewicza (2015), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa
[[Kategoria:Zarządzanie jakością]]
[[Kategoria:Pojęcia podstawowe]]
{{#metamaster:description|Serwis jest nieodłączną częścią procesu zarządzania jakością, szczególnie w przypadku reklamacji i napraw gwarancyjnych.}}
{{a|Joanna Żak}}

Aktualna wersja na dzień 20:37, 19 lis 2023

Serwis jest nieodłączną częścią procesu zarządzania jakością, szczególnie w przypadku reklamacji i napraw gwarancyjnych. Można go zdefiniować jako działanie podejmowane w celu zapewnienia klientowi zadowolenia poprzez profesjonalne i skuteczne rozwiązanie problemu związanej z produktem lub usługą.

W kontekście reklamacji, serwis obejmuje proces przyjmowania zgłoszeń reklamacyjnych, analizy przyczyn problemów oraz wykonania niezbędnych napraw lub wymiany produktu na nowy. Głównym celem serwisu reklamacyjnego jest usunięcie niedogodności, które klient napotkał w wyniku wady produktu lub niewłaściwego wykonania usługi.

Serwis gwarancyjny koncentruje się na darmowej naprawie lub wymianie produktu zgodnie z ustalonymi warunkami gwarancji. Jest to ważny element kształtowania wizerunku marki i budowania zaufania u klientów.

Kontrola jakości odgrywa kluczową rolę w procesie serwisu. Wprowadzenie odpowiednich procedur, dokumentacji i narzędzi pomaga w identyfikacji, klasyfikacji i monitorowaniu problemów zgłaszanych przez klientów.

Serwis jest także sposobem na badanie satysfakcji klienta. Możliwość skutecznego rozwiązania problemu może wpływać na pozytywną opinię klienta o firmie, szczególnie w przypadku szybkiego i profesjonalnego działania.

Podsumowując, serwis w kontekście reklamacji i napraw gwarancyjnych to szczególny proces zarządzania jakością, który ma na celu zapewnienie klientom zadowolenia poprzez profesjonalne i skuteczne rozwiązanie problemów związanych z produktem lub usługą. Jest to kluczowy element budowania wizerunku firmy i zaufania klientów.


Serwisartykuły polecane
Rodzaje usługKonsumentCechy usługCzynniki produkcji w gospodarce turystycznejTransportUsługa transportowaDobro konsumpcyjneZasady funkcjonowania rynku usługKanał dystrybucji

Bibliografia

  • Biesok G. (2013), Zarządzanie jakością w logistyce. Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej