E-deklaracje

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 13:20, 6 sty 2024 autorstwa Zybex (dyskusja | edycje) (cleanup bibliografii i rotten links)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

E-deklaracje - Jest to jedna z trzech usług należących do systemu e-podatków, który został stworzony przez Ministerstwo Finansów i zaczął funkcjonować na przełomie 2007 i 2008 roku. E-deklaracje funkcjonują w formie cyfrowej administracji (e-administracji) i umożliwiają podatnikowi założenie niezbędnego konta na portalu podatkowym, poprzez które może on wypełnić oraz przesłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej. Dodatkowo, sprzyjają one przyjaznej administracji skarbowej, której zadaniem jest ułatwianie i usprawnianie przepływu danych pomiędzy urzędem skarbowym, a podatnikiem (Raczko, 2017; Zalewska-Bochenko, 2017).

TL;DR

E-deklaracje są usługą e-administracji, która umożliwia elektroniczne wypełnianie i składanie deklaracji podatkowych. Mają wiele zalet, takich jak oszczędność czasu i wygodę dla podatników oraz sprawniejszy system podatkowy. Jednak istnieją także zagrożenia związane z przesyłaniem danych online, takie jak ataki hakerów.

E-administracja i E-podatki

E-administracja (ang. E-Government) ma na celu usprawnienie i poprawienie jakości administracji publicznej i usług świadczonych na rzecz obywateli, czyli osób indywidualnych oraz przedsiębiorców, poprzez wykorzystanie informatycznej technologii (Internetu) i powiązanych z nią nowoczesnych metod komunikacji i transferu danych.

E-podatki jest to system funkcjonujący w zakresie e-administracji, który został wprowadzony w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2014. Dzięki niemu obywatele oraz przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zdalnej formy rozliczenia podatkowego w formie elektronicznej. System E-podatki składa się z trzech usług: e-rejestracji, e-podatków oraz e-deklaracji (Raczko, 2017; Zalewska-Bochenko, 2017).

Proces składania E-deklaracji

Aby wypełnić e-deklarację użytkownik musi pobrać jedną z dwóch bezpłatnych aplikacji, Formularz PDF lub e-Deklaracje Desktop. Dodatkowo, równie niezbędne są programy Flash oraz Adobe Reader. Po pobraniu i zainstalowaniu potrzebnych aplikacji oraz programów podatnik może elektronicznie wypełnić i złożyć PIT-16, 16A, 19A, 28, 36, 36L, 37, 38 lub 39. Wpisuje on wartości liczbowe w wymaganych polach, a one są automatycznie podliczane przed odpowiedzialny za to program. Formą uwiarygodniania zeznania podatkowego może być podpis elektroniczny (jest on zazwyczaj zbyt kosztowny do uzyskania przez osoby fizyczne i używany jednynie przez firmy i przedsiębiorstwa - osoby prawne) lub, w przypadku osób fizycznych, zwyczajne uzupełnienie wymaganego pola kwotą przychodu, którą podatnik wpisał w ubiegłorocznym zeznaniu podatkowym (Karwowski & Orłowski,2010; Zalweska-Bochenko, 2017).

Zeznanie podatkowe PFR

Jest to nowa forma e-rozliczenia podatkowego (ang. pre-filledtax return) wprowadzona przez Ministwestwo Finansów w 2015 roku. W ramach PFR podatnik otrzymuje propozycje rozliczenia rocznego od administracji skarbowej. PFR zostało wprowadzene w celu jeszcze większego ułatwienia zdalnego wypełniania deklaracji podatkowych i zostało udostępnione osobom rozliczającym się indywidualnie, wraz z małżonkiem oraz samotnym rodzicom. Podanik ma prawo zdecydować się na zaakceptowanie udostępnionej propozycji swojego rozliczenia lub nie (Zalweska-Bochenko, 2017).

Zalety E-Deklaracji

E-deklaracje są wyjątkowo nowoczesną usługą używaną przez administrację publiczną przez co mają wiele zalet zarówno dla podatników, jak i funkcjonowania adminstracji oraz państwa m.in (Zalweska-Bochenko, 2017):

  • Oszczędność czasu i wygoda dla podatników
  • Nieustanny wgląd i kontrola swojego konta podatkowego pozwala użytkownikowi być na bieżąco ze swoją deklaracją podatkową przez co jakość świadczonej usługi jest o wiele wyższa
  • Łatwa dostępność formularzy i wniosków
  • Sprawniejszy system podatkowy poprzez dokonywanie płatności skarbowych on-line oraz wypełnianie dokumentów on-line
  • Sprawniejszy obieg dokumentów podatkowych, które dzięki systemowi on-line są przesyłane z miejscowego urzędu do centrali o wiele szybciej
  • Ograniczenie wydatków związanych z administracją państwową

Wady E-deklaracji

Główną wadą E-deklaracji są zagrożenia związane z elektroniczną formą przesyłania danych on-line. Takimi zagrożeniami m.in. mogą być ataki hakerów, celowe przesyłanie fałszywych danych przez osoby wypełniające deklaracje podatkowe, lub przez osoby trzecie, gdyż w przypadku gdy podatnik nie używa podpisu elektronicznego nie ma pewności, że osoba wypełniająca E-deklaraje jest rzeczywiście tą, za którą się podaje. Dodatkowo, każdy użytkownik musi liczyć się z różnego typy zakłóceniami, które mogą wystąpić w czasie wypełniania E-deklaracji np. awaria sprzętu, awaria połączenia internetowego lub też jego słaba jakość (Karwowski & Orłowski,2010).


E-deklaracjeartykuły polecane
Kwalifikowany podpis elektronicznyE-urządWpłatomatProfil zaufanyE-GovernmentAutentykacjaCentralna ewidencja działalności gospodarczejJednolity Plik KontrolnyEpłatności

Bibliografia


Autor: Natalia Tworkowska

.