Dyplomacja
Dyplomacja |
---|
Polecane artykuły |
„Dyplomacja- to zespół metod i środków oraz sztuka osiągania celów polityki zagranicznej państwa, prowadzenia i utrzymywania stosunków między państwami,a szczególnie prowadzenia rokowań i zawierania traktatów”(Sutor J., 2000, s.29).
J. Sutor jest zdania, że termin „dyplomacja” pochodzi od greckiego słowa diploma (gr. diplóos – podwójny), tj. składający się z dwóch tabliczek (Sutor J., 2003, s. 21).
Definicje dyplomacji
Istnieje ponad 40 różnych definicji dyplomacji, wśród nich możemy wymienić takie:
- dyplomacja to działalność organów państwa i jego przedstawiciele za granicą, która ma na celu ochronę i urzeczywistnienie interesów zewnętrznych kraju w sposób bezkonfliktowy. Julian Sutor definiuje pojęcie dyplomacji, zwracając swoją uwagę na jej trzy główne elementy, które jak twierdzi: „choć występują osobno, dopiero razem wzięte wyjaśniają wszystkie najważniejsze aspekty tego terminu” ( Sutor J., 2000, s. 29).
- dyplomacja to oficjalna działalność organów państwowych w zakresie stosunków międzynarodowych. Zajmują się tym przedstawiciele dyplomatyczne, spełniające zewnętrzne funkcje państwa, czyli ochronę praw i interesów państwa i jego obywateli za granicą. Dotyczy to oficjalnych stosunków państwa z innymi państwami i porusza się w kierunku do osiągania celów, jakie mają organy kierownicze władzy państwowej( Nahlik S., 1971, s. VI).
- dyplomacja to czynności między różnymi państwami, które są prowadzone dla zawarcia umów handlowych oraz dla otrzymywania wsparcia wojskowego dla reprezentowanego kraju. Dyplomacja jest powiązana z rozwiązywaniem w sposób tolerancyjny problemów między państwami. Jest narzędziem, za pomocą którego państwo prowadzi swoją politykę zagraniczną w stosunkach zewnętrznych ( Malendowski W. i in).
Rodzaje dyplomacji
Spotykamy się z wieloma rodzajami dyplomacji. Omówimy jednak tylko kilka z nich:
- Dyplomacja prewencyjna- to są działania, które skupiają swoją uwagę na zapobieganiu wynikania konfliktów między stronami (Ciupiński A.,2002, s. 33.).
- Dyplomacja publiczna (ang. public diplomacy) – działania, które badają wpływ postaw społecznych na formowanie i realizację polityki zagranicznej (Leonard M. i in.2000).
- Dyplomacja tajna- oznacza utajnienie umów zawieranych na niekorzyść państw trzecich.
- Dyplomacja konferencyjna-parlamentarna- są to specyficzne formy i metody przeprowadzenia dialogu i dyskusji między rządami i organizacjami międzynarodowymi lub między samymi rządami na konferencjach międzynarodowych.
- Dyplomacja dwustronna - działalność dyplomatyczna między dwoma państwami.
- Dyplomacja międzynarodowa - to jest dyplomacja wielostronna.
Funkcje misji dyplomatycznych
”Funkcje misji dyplomatycznej obejmują między innymi (Art. 3 ust. 1 konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku):
- Reprezentowanie państwa wysyłającego w państwie przyjmującym;
- Ochronę w państwie przyjmującym interesów państwa wysyłającego i jego obywateli, w granicach ustalonych przez prawo międzynarodowe;
- Prowadzenie rokowań z rządem państwa przyjmującego;
- Zaznajamianie się wszelkimi legalnymi sposobami z warunkami panującymi w państwie przyjmującym i z rozwojem zachodzących w nim wydarzeń oraz zdawanie z tego sprawy rządowi państwa wysyłającego;
- Popieranie przyjaznych stosunków pomiędzy państwem wysyłającym a państwem przyjmującym oraz rozwijanie pomiędzy nimi stosunków gospodarczych, kulturalnych i naukowych”
Bibliografia
- Ciupiński A., (2002), Słownik terminów z zakresu bezpieczeństwa narodowego.Akademia Obrony Narodowej.Wyd.4, AON, Warszawa
- Leonard M., Vidhya A., (2000), Going Public:Diplomacy for the Information Society, Foreign Policy Centre, Londyn
- Łakota-Micker M., (2016), Instrumentarium przyszłego dyplomaty, Legens. Publishing Workshop Ltd, London
- Malendowski W., Mojsiewicza Cz.(red.), (2004), Stosunki międzynarodowe , Alta 2, Warszawa
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, (2020), Dyplomacja Publiczna, "Dyplomacja Zagraniczna"
- Molendowski E., (2017), Handel zagraniczny i biznes międzynarodowy we współczesnej gospodarce., "Dyplomacja gospodarcza Polski: organizacja, główne zadania w okresie transformacji", Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Kraków
- Nahlik S., (1971), Narodziny nowożytnej dyplomacji, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kraków
- Siekiera J., (2011), Źródła prawne i sposoby nawiązywania stosunków dyplomatycznych, "Nawiązywanie i utrzymywanie stosunków dyplomatycznych między państwami na przykładzie Rzeczypospolitej Polskiej i Nowej Zelandii", s. n., Wrocław
- Sutor J., (2000), Prawo dyplomatyczne i konsularne.Wyd. 4, Wydawnictwa Prawnicze, Warszawa
- Sutor J., (2003), Prawo dyplomatyczne i konsularne, Lexis Nexis, Warszawa
- Wasiński M., (2014), Art. 3 ust. 1 konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku, "Prawo dyplomatyczne i konsularne w zarysie", Oficyna e-BookPro, Łódż
Autor: Yuliia Ivanitska, Victoria Kapcio, Konrad Kokoszka
.