Georges Friedmann

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 08:52, 19 maj 2020 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Infobox update)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Georges Friedmann
Polecane artykuły


Georges Friedmann, autor "Maszyny i człowieka" jest znany z fizjologii pracy, psychologii przemysłowej, czy socjologii organizacji. Francuski socjolog żydowskiego pochodzenia Georges Friedmann w swojej książce wskazuje dwie rewolucje przemysłowe. Jedną było wprowadzenie maszyny parowej, drugą wprowadzenie elektryczności. Pierwsza z wyżej wymienionych doprowadziła do przeobrażenia się manufaktur w fabryki. Druga dała początek wielkiemu przemysłowi. Ponadto G. Friedmann zauważył zjawisko racjonalizacji. Wyróżnia się dwa rodzaje owego zjawiska. Jednym jest szerokie znaczenie tego pojęcia, czyli "organizacja wewnętrzna i zewnętrzna przedsiębiorstwa". Drugim jest racjonalizacja w węższym znaczeniu obejmująca tylko organizacje wnętrza przedsiębiorstwa.

Za przykład można tu wziąć zjawisko mechanizacji. G. Friedmann zauważył, że upraszcza się zadania danego pracownika do minimum. Skutkiem tego jest praca pozbawiona ducha. Istnieje jednak też druga strona mechanizacji, którą są wszystkie działania przygotowawcze jak zaopatrzenie, czy też działania kontrolne.

Kolejnym tematem rozważań G. Friedmanna jest zjawisko automatyzacji. Szczególny nacisk został tu położony na przeciwdziałanie negatywnym skutkom pracy rozdrobnionej. Jednym z rozwiązań jest urozmaicenie stanowiska pracy, poprzez kolorystykę, czy też oddziaływanie na inne zmysły, czyli na przykład puszczanie muzyki. Kolejnym rozwiązaniem jest atrakcyjne wypełnienie czasu stanowiącego przerwę od czasu pracy w celu pobudzenia intelektu. Drugim rozwiązaniem na przezwyciężenie depersonalizacji pracy jest zmierzanie ku jej pełnej automatyzacji. Friedmann był zdania, że największy nacisk powinno się kłaść na czas wolny od pracy, w którym to mógłby sprzyjać samorealizacji i znajdowaniu równowagi psychofizycznej.

Bibliografia

  • M. Kula, Paryż polskich historyków, tekst referatu wygłoszonego podczas konferencji naukowej na Uniwersytecie Warszawskim, 05.06.02,
  • Z. Martyniak, Historia Myśli Organizatorskiej, Warszawa 2002, str. 220-223,
  • M. Zaręba, Globalizacja - ktoś już o tym mówił [w:] "Rzeczpospolita", nr 145, 23.06.01.
  • Friedmann, G. (1992). The anatomy of work: Labor, leisure, and the implications of automation. Transaction Publishers.

Autor: Filip Łachwa