Dyskusja:Optymalna wielkość zamówienia

Z Encyklopedia Zarządzania

== Optymalna wielkość zamówienia -- Ania Mizia 19:26, 2 gru 2013

Charakterystyka

Optymalna wielkość zamówienia (dostawy) wykorzystywana jest w zarządzaniu zapasami przedsiębiorstwa. Główną funkcją zapasów w przedsiębiorstwie jest zapewnienie ciągłości działalności gospodarczej. Zarządzanie zapasami uwzględnia korzyści i koszty posiadania zapasów. Gdy wzrastają zapasy materiałowe i towary następuje wzrost jednorazowych zamówień i częstotliwość dostaw spada. Niedostateczne zapasy materiałów i produktów mogą przerwać ciągłość procesu produkcji i sprzedaży, a tym samym spowodować straty przedsiębiorstwa. Natomiast zbyt duża ilość zapasów łączy się ze zbędnymi kosztami magazynowania.

Optymalna wielkość zamówienia to taka wielkość zamówienia , przy której przebieg procesu produkcji jest niezakłócony oraz następuje minimalizacja kosztów związanych z magazynowaniem i przechowywaniem.

Optymalna wielkość zamówienia determinuje optymalną częstotliwość dostaw.

Przy określaniu optymalnej wielkośći pojedynczego zamówienia należy opierać się na analizie dwóch czynników:

- charakteru i wielkości zapotrzebowania na poszczególne materiały i surowce wykorzystywane w procesie produkcji (wyznaczanych przez poziom produkcji i poziom zużycia surowców i materiałów na wyprodukowanie jednostki wyrobu)

- kosztów zakupu (obejmujące koszty związane z dokonaniem zamówienia, koszty ubezpieczenia transportu, koszty transportu, koszty przyjęcia do magazynu itd) oraz magazynowania tych materiałów i surowców (np. koszty dzierżawy i najmu powierzchni magazynowej, straty wynikające z zepsucia lub ubytków przechowywanych materiałów i surowców).

Optymalną wielkość zamówienia wyraża wzór:

Q=

gdzie:

Q - optymalna ilość (w jednostkach naturalnych) zapasów danego rodzaju, lub grupy asortymentu zaopatrzeniowego, w każdej dostawie zabezpieczającej proces produkcyjny,

S - zużycie materiałowe określonego rodzaju lub grupy asortymentu (związane z przyjętą normą technologiczną) wyrażone w jednostkach naturalnych w danym okresie dla danej wielkości produkcji,

O- koszt jednostkowy zamówionych materiałów zaopatrzeniowych (np.cena)

C- koszty stałe związane z magazynowaniem zamówionych materiałów w danym okresie.

Bibliografia

Janik W.,Paździor A. Zarządzanie finansowe w przedsiębiorstwie, Wyd. Politechnika Lubelska, Lublin 2011

Czekaj J., Z. Dresler Podstawy zarządzania finansami firm, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 1996

M. Krajweski, Zarządzanie majątkiem obrotowym w przedsiębiorstwie, ODDK, Gdańsk 1997