Zeznanie podatkowe

Z Encyklopedia Zarządzania

Zeznanie podatkowe – element deklaracji podatkowej w formie informacyjnego rozliczenia się z urzędem skarbowym z osiągniętego dochodu(lub straty) za miniony rok kalendarzowy. Każda osoba, która według wytycznych ustaw jest podatnikiem jest zobligowana do jego złożenia w określonym do tego terminie. Osoby, których dochód nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, również są zobowiązane do rozliczenia.

Uwaga.png

Treść tego artykułu została oparta na aktach prawnych.

Zwróć uwagę, że niektóre akty prawne mogły ulec zmianie od czasu publikacji tego tekstu.

Historyczne rysy

Już w czasach średniowiecznych znane były podatki. Były głównym źródłem budowania budżetu państwa. Ich powstanie wiązało się z obowiązkiem sprawdzenia, czy owe podatki zostały uiszczone. Z biegiem lat były rozbudowywane i modernizowane, co za tym szło kontrola stała się trudniejsza i bardziej wymagająca. W 1993 roku został wprowadzony podatek PIT, a z nim obywatele zostali zobowiązani do corocznego rozliczania się z urzędem skarbowym. Zeznanie podatkowe w wersji pierwotnej zawierało 10 stron, co odstraszało podatników samym wyglądem, nie mówiąc o problemach z jego wypełnieniem. Załączona instrukcja niewiele pomagała, na szczęście urzędnicy przychodzili z pomocą. Pierwszy rok, w którym rozliczano się z podatku potraktowano ulgo, nie obwiązywały żadne kary za opóźnienie. Wdrążony system z czasem prosperował coraz sprawniej, również jego objętość została reedukowana . W 2008 roku urząd skarbowy poszedł o krok dalej, dając możliwość podatnikom składania zeznania podatkowego przez Internet. Nowoczesny system miał być dużym usprawnieniem i udogodnieniem dla obywateli, jak również urzędników skarbowych.

Rodzaje zeznań podatkowych[1]:

  • PIT - 37 – Najpowszechniejszym składanym zeznaniem podatkowym przez osoby fizyczne. Opisuje wartość osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku poprzedzającym. Składają go osoby, na które podatek został nałożony na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
  • PIT- 36 – Obejmuje nieklasyfikujące się do naliczania w formie ryczałtu działalności gospodarcze lecz na zasadach ogólnych(18%, 32%), działy specjalne produkcji rolnej, zagraniczne dochody, dochód dzieci, które nie ukończyły 18 lat i nie są w związku małżeńskim.
  • PIT-36L –Rozliczają osoby objęte podatkiem liniowym za działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.
  • PIT–38 – Formularz ten przeznaczony jest dla podatników, których przychody zostały opodatkowane w wysokości 19%(dochody kapitałowe).
  • PIT-28 – Zawiera kwotę uzyskanego przychodu, odliczenia oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przydzielony dla osób rozliczających się w formie ryczałtu.

Zeznanie podatkowe możemy złoży w formie pisemnej lub elektronicznej. Przy formie elektronicznej czas oczekiwania znacznie się skraca, jeżeli zależy nam na szybszym zwrocie podatku, lepiej jest wybrać właśnie tą opcje. Rozliczając się przez Internet urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot podatku, w przypadku formy papierowej ten okres wydłuża się do 3 miesięcy. Wskazane jest również podanie numeru konta bankowego, przelew przyjdzie w stosunkowo krótkim czasie, jak również nie poniesiemy kosztów przesyłki tradycyjnej[2].

Termin składania

Podatnik ma z góry określony czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Określony rodzaj zeznania podatkowego należy złożyć od 15 lutego do:

  • PIT - 37 – do 30 kwietnia za ubiegły rok,
  • PIT- 36 – do 30 kwietnia za ubiegły rok,
  • PIT-36L – do 30 kwietnia za ubiegły rok,
  • PIT–38 – do 30 kwietnia za ubiegły rok,
  • PIT-28 – do ostatniego dnia lutego za ubiegły rok,

Jeśli termin złożenia zeznania wypada w sobotę, niedziele lub święto, data ta ulega przesunięciu na dzień roboczy.

Konsekwencje prawne

Ważne jest ścisłe trzymanie się tych terminów, bagatelizowanie tych ram czasowych będzie równoznaczne z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kodeks karny skarbowy przewiduje następujące sankcje[3]:

W przypadku wykroczenia, które obejmuje kwotę niezapłaconego podatku, która nie przekracza wysokości 5-krotnego wynagrodzenia minimalnego ( w 2021r. 14 tys. zł), mandat może opiewać na maksymalnie na tą samą kwotę. Za zwłokę naliczone zostaną odsetki, jak również możliwości oddania 1% podatku na dowolny cel charytatywny oraz wspólne rozliczenie z współmałżonkiem nie będzie dostępne. Za przestępstwo skarbowe uważany jest proceder, narażający skarb państwa na stratę powyżej wymienionej wyżej kwoty. Taki czyn jest obarczony:

  • karą grzywny (od 10 do 720 stawek dziennych)
  • pozbawienia ( do 5 lat )lub ograniczenia wolności
  • procesem sądowym

Przypisy

  1. Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325, ze zm.).].
  2. Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325, ze zm.).].
  3. art. 56 par. 4 Ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930)].

Bibliografia

Autor: Róża Kaczor