Zasady etyczne

Z Encyklopedia Zarządzania


Zasady etyczne wywodzą się z etyki, która sama w sobie może być rozumiana jako zbiór reguł, standardów postępowania moralnie właściwych dla interakcji międzyludzkich w danej społeczności, bądź grupie zawodowej. W przejrzystym rozumieniu zasad moralnych pomaga nam kodeks etyczny, w którym możemy jasno i precyzyjnie określić normy etyczne odnoszące się do danej dziedziny[1]. Przykładem takiego kodeksu może być kodeks etyki zawodowej.

Elementy wpływające na formułowanie zasad etycznych w organizacji

Na tworzenie zasad etycznych w organizacji wpływ mają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich wynikają z standardów etycznych ustanowionych w społeczeństwie. Mają one istotny wpływ na zachowania istniejących w nim organizacji, ponieważ przestrzeganie tych określonych norm wpływa na zaufanie członków danej zbiorowości. Ważnymi elementami wynikającymi z otoczenia zewnętrznego organizacji będą także prawo, polityka, a także ustrój gospodarczy.

Wewnętrzne czynniki tworzenia zasad etycznych danej organizacji będą głównie dotyczyć misji danej organizacji. Przykładowo wyższym celem funkcjonowania instytucji publicznych jest służba społeczeństwu. Istotna w zakresie formułowania norm etycznych danej organizacji będzie także kultura organizacyjna.

Korzyści wynikające z przestrzegania zasad etycznych przez organizację

Sumienne przestrzeganie zasad etycznych przez organizację będzie przekładało się na budowę dobrego wizerunku organizacji.

Konsekwencje błędów w tworzeniu i przestrzeganiu zasad etycznych w organizacji

Występujący w wielu organizacjach nieład w systemie wartości moralnych może prowadzić do podejmowania złych decyzji, które wynikają jedynie z indywidualnej oceny sytuacji przez pracownika. [2]



Przypisy

Bibliografia