Zmienna niezależna

Z Encyklopedia Zarządzania

Zmienna niezależna, w dziedzinie badań, to obiekt, idea lub inna cecha, która może przyjmować dowolną wartość, którą w eksperymencie próbuje się zmierzyć. Występuje samodzielnie, a nazywa się ją "niezależną", ponieważ nie wpływają na nią żadne inne zmienne w badaniu. Jej wartość nie zmienia się pod wpływem żadnej innej zmiennej. Badacz manipuluje zmienną niezależną lub zmienia ją, aby zmierzyć jej wpływ na inne zmienne. W badaniach zmienna niezależna stosowana jest wraz ze zmienną zależną (J. Apanowicz 2002). W niektórych przypadkach zmienne niezależne mogą już istnieć (np. wiek lub płeć) ale nie są zależne od żadnej innej zmiennej. Zmienna niezależna to zmienna, którą manipuluje się, kontroluje lub zmienia w badaniu eksperymentalnym w celu zbadania jej efektów; jest przyczyną, a jej wartość jest niezależna od innych zmiennych w badaniu. Za jej pomocą badacz wyjaśnia zmiany w wartościach drugiej zmiennej. Zmienna niezależna to cecha przedmiotu wyjaśniająca badane zjawisko, której wartości powodują zmiany w wartościach zmiennych zależnych. Zmienna zależna natomiast to zakładana przyczyna sprawcza, którą dobiera badacz w celu określenia zmian w wartościach zmiennej zależnej, będącej jej skutkiem. Wpływa ona zmienną zależną, powodując w niej określone zmiany (W. Czakon 2016).

Inne nazewnictwo zmiennych niezależych

Zmienne niezależne są również nazywane (W. Czakon 2016):

  • zmiennymi objaśniającymi (zdarzenie lub wynik),
  • zmiennymi predykcyjnymi (można je wykorzystać do przewidywania wartości zmiennej zależnej),
  • zmiennymi prawostronnymi (występują po prawej stronie równania regresji).

Terminy te są szczególnie używane w statystyce, gdzie szacuje się w jakim stopniu zmiana zmiennej niezależnej może wyjaśniać lub przewidywać zmiany zmiennej zależnej. W badaniach naukowych zmienne to wszelkie cechy, które mogą przyjmować różne wartości, np. wzrost, wiek, temperatura czy wyniki testów. Badacze często manipulują lub mierzą zmienne niezależne i zależne w badaniach mających na celu zbadanie związków przyczynowo-skutkowych (G. Babiński 2008).

Rodzaje zmiennych niezależnych

Bibliografia

  • Apanowicz J. (2002), Metodologia ogólna, Wydawnictwo Diecezji IV plińskiej "BERNARDINUM, Gdynia.
  • Babbie E. (2003), Badania społeczne w praktyce, Wydawnictwo PWN, Warszawa.
  • Babiński G. (2008), Wybrane zagadnienia z metodologii socjologicznych badań empirycznych, Kraków.
  • Chiang A. C. (2014), Podstawy ekonomii matematycznej, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa.
  • Czakon W. (2016), Podstawy metodologii badań w naukach o zarządzaniu, Wydanie trzecie, rozszerzone, Wydawnictwo Nieoczywiste, Warszawa.

Autor: Anna Malik