Koszty akwizycji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 7: Linia 7:
==Wskaźnik kosztów akwizycji==
==Wskaźnik kosztów akwizycji==


<math>(Koszty akwizycji/składka przypisana brutto)*100%</math>
<math>(Koszty_akwizycji/składka przypisana brutto)*100%</math>


Pożądana wartość wskaźnika 15-25% (A. Szymańska 2020, s. 119).
Pożądana wartość wskaźnika 15-25% (A. Szymańska 2020, s. 119).

Wersja z 10:02, 28 gru 2022

Wprowadzenie

Koszty działalności ubezpieczeniowej to suma kosztów akwizycji i kosztów administracyjnych, pomniejszona o prowizje reasekuracyjne i udziały w zyskach reasekuratorów (A. Szymańska 2020, s. 118).

Koszty akwizycji określane są jako te, które związane są z zawieraniem umów ubezpieczeniowych i mogą mieć charakter zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Należą tu np.: prowizje pośredników ubezpieczeniowych, koszty związane z oceną ryzyka ubezpieczeniowego, koszty badań, ekspertyz, analiz i wszelkich innych działań potrzebnych do skonstruowania umowy ubezpieczeniowej, koszty druków, materiałów zużytych przy akwizycji oraz koszty promocji i reklamy. Z kosztami akwizycji związany jest również problem rozliczania kosztów w czasie. Koszty te bowiem są ponoszone w różnym czasie, a dotyczą umów ubezpieczeniowych, które mimo że są sprzedawane w jednym, danym momencie, to obejmują ochroną ubezpieczeniową dłuższy okres. Koszty akwizycji powinny być zatem przypisane całemu okresowi trwania umowy ubezpieczeniowej, bez względu na to, kiedy zostały, czy zostaną, poniesione. Koszty akwizycji ze względu na swój charakter są ściśle związane ze wzrostem sprzedaży ubezpieczeń. Trudno oczekiwać od ubezpieczyciela, aby zwiększając swoją sprzedaż, redukował koszty akwizycji (E. Nowak 2009, s. 21).

Wskaźnik kosztów akwizycji

Parser nie mógł rozpoznać (błąd składni): {\displaystyle (Koszty_akwizycji/składka przypisana brutto)*100%}

Pożądana wartość wskaźnika 15-25% (A. Szymańska 2020, s. 119).

Główną pozycją kosztów technicznych działalności ubezpieczeniowej są koszty akwizycji i administracji. Wskaźniki (stopy) kosztów akwizycji i administracji wskazują, jaką część składki brutto zakład ubezpieczeń przeznacza na ponoszenie tych kosztów.

Koszty akwizycji związane są z zawieraniem i odnawianiem umów

Koszty te obejmują:

  1. koszty bezpośrednie, w tym: prowizje pośredników ubezpieczeniowych, wynagrodzenia wraz z narzutami pracowników zajmujących się akwizycją,
  2. koszty badań lekarskich, koszty atestów i ekspertyz przy ocenie ryzyka ubezpieczeniowego, koszty wystawienia polis, koszty włączenia umowy do portfela,
  3. koszty pośrednie, w tym: koszty reklamy i promocji produktów ubezpieczeniowych, koszty ogólne związane z badaniem wniosków i wystawianiem polis (M. Janowicz-Lomott 2010, s. 81).

Bibliografia

Autor: Sara Kwiatkowska

.