Ekstremalne zarządzanie projektami: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
(Utworzono nową stronę "...")
 
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
...
'''Projekt ekstremalny''' to złożone, samokorygujące się przedsięwzięcie o szybkim tempie pracy, podczas którego ludzie wchodzą w interakcje w celu znalezienia pożądanego rezultatu. Całość odbywa się w warunkach wysokiej niepewności, zmienności oraz stresu. Istnieje wiele zmiennych i niewiadomych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, dotyczących projektu czy jednostki zlecającej. Jest to proces odkrywczy – zawartość końcowego produktu, a także ścieżka do niego prowadząca ewoluuje przez większość cyklu życia projektu.
 
'''Ekstremalne zarządzanie projektami''' jest więc sztuką ułatwiania oraz zarządzania przepływem myśli, emocji i interakcji w sposób generujący wartościowe wyniki w złożonych warunkach niepewności (D. DeCarlo 2004, s. 34-36).
 
== Ekstremalny model procesu zarządzania projektami (model xPM) ==
Ekstremalny model zarządzania projektami (xPM – ang. ''eXtreme Project Management'') polega na nieustannym powtarzaniu zamkniętych faz, do momentu osiągnięcia ostatecznego rezultatu. Planowanie polega na odkrywaniu nowych, niezbędnych do opracowania innowacyjnego produktu technologii oraz ich stosowaniu (P. Cabała 2018, s. 191). Każda faza uczy się od poprzednich, próbując przybliżyć się do akceptowalnego rozwiązania.
 
RYSUNEK + OPIS FAZ
 
== Charakterystyczne cechy projektu ekstremalnego ==
 
 
== Porównanie ekstremalnego i tradycyjnego zarządzania projektami ==
 
 
== Miary sukcesu w zarządzaniu projektami ekstremalnymi ==
 
== Wady i zalety ekstremalnego modelu zarządzania projektami ==
 
== Konkretne rodzaje modeli xPM ==
 
=== Bibliografia ===

Wersja z 21:11, 7 kwi 2021

Projekt ekstremalny to złożone, samokorygujące się przedsięwzięcie o szybkim tempie pracy, podczas którego ludzie wchodzą w interakcje w celu znalezienia pożądanego rezultatu. Całość odbywa się w warunkach wysokiej niepewności, zmienności oraz stresu. Istnieje wiele zmiennych i niewiadomych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, dotyczących projektu czy jednostki zlecającej. Jest to proces odkrywczy – zawartość końcowego produktu, a także ścieżka do niego prowadząca ewoluuje przez większość cyklu życia projektu.

Ekstremalne zarządzanie projektami jest więc sztuką ułatwiania oraz zarządzania przepływem myśli, emocji i interakcji w sposób generujący wartościowe wyniki w złożonych warunkach niepewności (D. DeCarlo 2004, s. 34-36).

Ekstremalny model procesu zarządzania projektami (model xPM)

Ekstremalny model zarządzania projektami (xPM – ang. eXtreme Project Management) polega na nieustannym powtarzaniu zamkniętych faz, do momentu osiągnięcia ostatecznego rezultatu. Planowanie polega na odkrywaniu nowych, niezbędnych do opracowania innowacyjnego produktu technologii oraz ich stosowaniu (P. Cabała 2018, s. 191). Każda faza uczy się od poprzednich, próbując przybliżyć się do akceptowalnego rozwiązania.

RYSUNEK + OPIS FAZ

Charakterystyczne cechy projektu ekstremalnego

Porównanie ekstremalnego i tradycyjnego zarządzania projektami

Miary sukcesu w zarządzaniu projektami ekstremalnymi

Wady i zalety ekstremalnego modelu zarządzania projektami

Konkretne rodzaje modeli xPM

Bibliografia