Metoda gordona: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
Nie podano opisu zmian
m (Przekierowanie do Synektyka Gordona)
Znacznik: Nowe przekierowanie
 
(Nie pokazano 35 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
#REDIRECT [[Synektyka Gordona]]
'''Metoda Gordona''' – zwana również synektyką(pochodzi od słowa synektykios co z greckiego oznacza trzymający razem obejmujący) , jest sposobem na twórcze i kreatywne rozwiązywanie problemów. Koncepcja ta odchodzi od myślenia schematycznego, skupiając się na pomysłach nieszablonowych. Wykorzystuje umiejętność ludzkiego mózgu do znajdywania podobieństw w na pozór nie podobnych do siebie elementach, pobudzając do niekonwencjonalnych pomysłów. Za jej twórcę uznaje się Williama Gordona, który w 1961 przedstawił ja w swoim dziele pt. ''Synectics: The Development of Creative Capacity''.
 
Gordon wyróżnił cztery rodzaje analogii jako narzędzi posługujących się w synektyce<ref>Nęcka, E.  ''Psychologia twórczości.'' Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,(2012)</ref>:
* '''analogia prosta''' – polega na poszukiwaniu podobieństwa w funkcjonowaniu przedmiotu, obiektu czy zjawiska na wzór poruszanego tematu. Analogia ta daje nowe spojrzenie na znane nam rzeczy.
* '''analogia  fantastyczna''' – zastosowano w niej podejście  wychodzące poza granice rozsądku i logicznego myślenia. Wkracza w przestrzeń ludzkiej wyobraźni i fantazji , zadając pytanie: Co by było, gdyby… ? 
* '''analogia personalna''' – polega na wyobrażaniu sobie, co moglibyśmy zrobić gdybyśmy byli na miejscu omawianego obiektu. Osobiste utożsamienie się z problemem  pomaga głębiej go zrozumieć.
* '''analogia symboliczna''' – minimalizuje budowę opracowywanego tematu do określającego go symbolu. Zastosowanie takiej metody, aktywnie wpływa na nowe, kreatywne  możliwości rozwiązania.
 
'''Metoda gordona opiera się na kilku regułach:'''
* aktywnej pracy w grupie,
* atmosfera musi sprzyjać swobodniej wymianie myśli, 
* nie wolno uczestnikom spotkania negować pomysłów innych uczestników, 
* odchodzenia od utartych schematów,
* włączenia emocji względem rozwiązywanego problemu.
 
== Przypisy ==
<references />
 
== Bibliografia ==
* Arciszewski T. (2016) ''Inventive Engineering: Knowledge and Skills for Creative Engineers'', CRC Press, Taylor & Francis Group,
* Gordon W. (1961)''Synectics: The Development of Creative Capacity'' ,
* Limont, W. (1994). ''Synektyka a zdolności twórcze: eksperymentalne badania stymulowania rozwoju zdolności twórczych z wykorzystaniem aktywności plastycznej.'' Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
* Nęcka, E. (2012) ''Psychologia twórczości.'' Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
[[Kategoria:Metody i techniki]]
 
{{a|Róża Kaczor}}

Aktualna wersja na dzień 07:09, 11 lis 2023

Przekierowanie do: