Pomoc:Plagiat
Plagiat to każde nieoznaczone zapożyczenie z innych źródeł. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym pisanym tekście korzystamy z innych źródeł. Jak więc postępować, aby nie zostać posądzonym o kradzież czyjejś myśli?
Tekst oryginalny
Przyjmijmy, że J. Kowalski w książce Niezapominajki wydanej przez PWN w 2004 r. napisał:
Niezapominajki są niebieskie.
Jak zapisać to prawidłowo? Zobaczmy na przykładach
Opcja 1. Cytowanie
Cytowania są zarezerwowane przede wszystkim dla definicji. W innych przypadkach staramy się parafrazować. Cytowanie mogłoby wyglądać tak:
Zdaniem J. Kowalskiego "niezapominajki są niebieskie" (J. Kowalski 2004, s. 32).
lub w krótszej formie (możliwej dlatego, że nazwisko już wymieniliśmy w tym zdaniu):
Zdaniem J. Kowalskiego "niezapominajki są niebieskie" (2004, s. 32).
Konieczny jest cudzysłów oraz przypis.
Dodatkowo w bibliografii powinien być pełny przypis, czyli:
==Bibliografia== * Kowalski J. (2004), Niezapominajki, PWN, Warszawa
Opcja 2. Parafraza
Parafraza jest dużo wygodniejsza i powinna być stosowana w większości przypadków. Może wyglądać tak:
Jak podaje J. Kowalski niezapominajki przybierają kolor niebieski (J. Kowalski 2004, s. 32).
Krótsza forma przypisu też jest możliwa.
Cudzysłowu nie używamy, bo nie cytujemy dosłownie - parafrazujemy. Ale przypis jest wciąż obowiązkowy. Również wpis w bibliografii jest potrzebny.
"Nieopcja", czyli plagiat
Plagiatem będzie pominięcie przypisu (w każdym przypadku) lub pominięcie cudzysłowu (tylko przy cytowaniu). Plagiatem będą teksty:
Niezapominajki są niebieskie. -- skopiowany tekst Niezapominajki przybierają kolor niebieski. -- parafraza, ale bez przypisu Zdaniem J. Kowalskiego "niezapominajki są niebieskie". -- brak przypisu Zdaniem J. Kowalskiego niezapominajki są niebieskie (J. Kowalski 2004, s. 32). -- brak cudzysłowu Jak podaje J. Kowalski niezapominajki przybierają kolor niebieski. -- brak przypisu
Pierwszy przykład jest zdecydowanie najgorszy, bo to po prostu kopia oryginału. Pozostałe formy świadczą co najmniej o braku profesjonalizmu i rzetelności. Takie błędy się zdarzają, ale trzeba je wyłapywać i zdecydowanie eliminować.
Czy sprawdzać w plagiat.pl?
Zdecydowanie nie. Nie jest to potrzebne. Wystarczy, że rzetelnie wykonasz pracę. Jeśli rzetelnie stosujesz cudzysłowy, przypisy i bibliografię to nic się złego nie stanie.
W przypadku prac dyplomowych, magisterskich czy zaliczeniowych kryteria oceny zwykle oparte są na wkładzie własnym autora. Trzeba pamiętać, że cytowania czy parafrazy to nie jest wkład własny. Wkładem takim są własne przemyślenia, porównania, komentarze. Dlatego brak plagiatu nie oznacza jeszcze, że ocena będzie wysoka.