Fundusze rynku pieniężnego

Z Encyklopedia Zarządzania

Fundusze rynku pieniężnego (FRP) to instytucje zbiorowego inwestowania zajmujące się emisją tytułów uczestnictwa będących bliskimi substytutami depozytów. W związku z powyższym powinny prowadzić one politykę inwestycyjną w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Służą temu surowe ograniczenia w zakresie polityki inwestycyjnej narzucane tym podmiotom odnośnie m.in. do rodzaju instrumentów finansowych, które mogą znajdować się w ich portfelach, ich jakości (zwłaszcza kredytowej) oraz pozostałego terminu do zapadalności (rezydualnego terminu zapadalności) (residual maturity). Biorąc pod uwagę ostatnie z ww. kryteriów, portfel inwestycyjny tego rodzaju funduszy powinien charakteryzować się określonym maksymalnym średnim ważonym terminem do wykupu (weighted average maturity – WAM) i określonym maksymalnym średnim ważonym terminem pierwotnym (weighted average life – WAL) (J. Bilski, M. Janicka, T. Miziołek 2016, s. 183).

Fundusze rynku pieniężnego. Są to fundusze najbezpieczniejsze. Inwestują w bony skarbowe, certyfikaty depozytowe i bony komercyjne w pełni zabezpieczone wykupem. Jako, że obarczone są najmniejszym ryzykiem inwestycyjnym, przynoszą stosunkowo najmniejsze zyski, podobne do zysków z lokat bankowych. Inwestowanie w tego typu fundusze może wiązać się z chęcią pomocy państwu w rozwoju gospodarczym, a nie z pomocą bankom w zarabianiu pieniędzy. Stopa zwrotu jest podobna do tej z lokat bankowych, ale w tym przypadku pieniądze inwestorów trafiają do skarbu państwa i służą pokryciu deficytu budżetowego, a nie do banków komercyjnych (S. Ignatiuk (2012), s. 30).

Fundusze rynku pieniężnego są przede wszystkim narzędziem do lokowania okresowych nadwyżek finansowych. Służą też zagospodarowaniu wolnych środków w okresach, kiedy na rynku kapitałowym panują warunki zniechęcające do inwestycji na giełdzie. Ze względu na ściśle określone bardzo bezpieczne rodzaje lokat m. in. papiery skarbowe, krótkoterminowe obligacje lub bony handlowe, w które mogą inwestować swoje aktywa – charakteryzują się na tyle niskim poziomem ryzyka, że mogą stanowić dla inwestorów alternatywną w stosunku do banków i równie bezpieczną formę inwestowania. Z tego powodu fundusze rynku pieniężnego są doskonałą inwestycją właściwie dla każdego inwestora, zarówno drobnego, jak też inwestora dysponującego znacznymi środkami (B. Jawdosiuk, K. Rożko, 2010, s. 20).

W co inwestują fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego inwestują głównie w instrumenty dłużne i lokaty bankowe o terminie zapadalności do 1 roku, a maksymalny średni ważony termin zapadalności lokat funduszu wynosi 90 dni; wśród tych funduszy wyróżnia się:

  • skarbowe fundusze rynku pieniężnego,
  • nieskarbowe fundusze rynku pieniężnego.

Średnia stopa zwrotu z inwestycji w fundusze zależy od ryzyka aktywów, w które się inwestuje. Ostrożni inwestorzy będą skłonni wybrać fundusze rynku pieniężnego albo mieszane, polskie stabilnego wzrostu. Te fundusze powinny być relatywnie bezpieczniejsze i oferować korzystną stopę zwrotu w porównaniu z lokatami bankowymi. Z kolei inwestorzy posiadające dużą wiedzę na temat rynków kapitałowych i skłonni zaakceptować większe ryzyko wybiorą fundusze akcji (M. Grzelak 2014, s. 100).

Fundusze rynku pieniężnego inwestują środki w papiery wartościowe o terminie zapadalności do 1 roku (najczęściej bony skarbowe, krótkoterminowe obligacje skarbowe, bony komercyjne przedsiębiorstw), a także w lokaty bankowe. Biorąc pod uwagę ryzyko, to jedne z bezpiecznych funduszy, gdyż emitentami zakupywanych papierów wartościowych często są Skarb Państwa, banki, duże przedsiębiorstwa. Stopy zwrotu z tych funduszy są porównywalne ze stopą oprocentowania terminowych lokat bankowych i stanowią jednocześnie dla nich dość istotną konkurencję. Związane jest to z tym, iż fundusze pieniężne osiągają zazwyczaj nieco wyższe stopy zwrotu od lokat bankowych, a ponadto po umorzeniu jednostek uczestnictwa w takim funduszu nie traci się odsetek (W. Dębski 2007, s. 578).

Termin zapadalności inwestycji

Musimy pamiętać, że inwestowanie w fundusze jest postrzegane raczej jako inwestycja długoterminowa. Z zasady bowiem fundusze nastawiają się na długoterminowy zysk, a nie na spekulowanie. Wiadomo, że im krótszy horyzont inwestycyjny, tym udział akcji w naszym portfelu powinien być mniejszy, co zmniejsza ryzyko wahań okresowych. Jeśli planujemy inwestycję na krótki okres (do l roku), to odpowiedni będzie fundusz rynku pieniężnego. Inwestorzy średnioterminowi (inwestujący na okres od l do 5 lat) powinni raczej wybrać fundusze obligacji i rynku pieniężnego. Natomiast fundusze akcji, ze względu na wysokie ryzyko inwestycyjne, będą najbardziej odpowiednim wyborem na długi okres inwestycji (powyżej 5 lat) (B. Jawdosiuk, K. Rożko, 2010, s.26).

Bibliografia

Autor: Angelika Kowalik