Jednostka ładunkowa
Ładunek utworzony z szeregu jednorodnych lub niejednorodnych mniejszych ładunków z zastosowaniem lub niezastosowaniem elementów dodatkowych traktowanych w procesie transportowym jako zwarta całość, określa się termin jednostki ładunkowej. Tworzenie jednostki ładunkowej związane jest z jej formowaniem , czyli zespołem czynności , których celem jest nadanie dobrom materialnym cech wymaganych od jednostki ładunkowej przy pracach magazynowych i transportowych.
Jak wynika z przytoczonej definicji, jednostkę ładunkową tworzy określona ilość dóbr materialnych oraz urządzanie, w którym lub na którym wyroby zostały ułożone. Biorąc za podstawę typ urządzenia do formowania, rozróżnia się jednostki ładunkowe paletowe i bezpaletowe, pakietowe oraz kontenerowe. Podczas realizacji procesu przemieszczenia dóbr materialnych w postaci jednostki ładunkowej może dość do jej rozformowania, czyli celowego bądź niezamierzonego pozbawienia formy geometrycznej jednostki ładunkowej.
Rodzaje jednostek ładunkowych
Biorąc pod uwagę typ urządzenia do formowania lub jego brak, rozróżnia się następujące rodzaje jednostek ładunkowych:
- Paletowa jednostka ładunkowa jest uformowana na palecie płaskiej lub skrzyniowej. Jednostkę ładunkową uformowaną bez zastosowania palety lub kontenera ładunkowego , ale zachowująca wymiary gabarytowe zgodne z szeregiem wymiarowym paletowych jednostek ładunkowych określa się terminem bezpaletowej jednostki ładunkowej.
- Pakietowa jednostka ładunkowa jest to ładunek składający się z co najmniej dwóch jednakowych sztuk tworzących zwarty pakiet , uformowany z użyciem środków zespalających je w sposób zapewniający trwałość formy i możliwość zastosowania zmechanizowanych przeładunków
- Jednostkę ładunkową uformowaną w kontenerach określa się terminem kontenerowa jednostka ładunkowa.
Tworzenie jednostki ładunkowej związane jest z jej formowaniem, czyli z zespołem czynności będących jednym z elementów dystrybucji towarów. Celem tych czynności jest nadanie dobrom materialnym cech wymaganych od jednostki ładunkowej w procesie magazynowo-transportowych.