Marża odsetkowa

Z Encyklopedia Zarządzania

Marża odsetkowa jest wyrażoną w pieniądzu różnicą między dochodem odsetkowym uzyskanym przez bank na aktywach dochodowych a kosztem odsetkowym, jaki ponosi on z powodu zobowiązań. Określa się jej mianem wynik, jaki wypracowała dana instytucja finansowa z odsetek od średnich aktywów, pomniejszony o zapadłe odsetki od należności zagrożonych. Stanowi miarę efektywności dochodowej, ponieważ mierzy wynagrodzenie pobierane przez bank za swoje usługi w dziedzinie pośrednictwa finansowego, więc również koszty, ponoszone przez klientów korzystających z tych usług. Uważana jest za wskaźnik efektywności systemu bankowego. Mówiąc jeszcze prościej, stanowi różnicę między odsetkami, które są płacone, a tymi pobieranymi przez bank.

Z perspektywy gospodarki marżę odsetkową można postrzegać jako koszt usługi pośrednictwa finansowego bądź jako premię, jaką nakładają instytucje bankowe za ponoszone ryzyko. Zgodnie z literaturą istnieje silna zależność pomiędzy kosztem pośrednictwa finansowego a rozwojem gospodarki. Claeys i Vennet twierdzą, że wyższa marża odsetkowa zazwyczaj oznacza niższą efektywność sektora bankowego, co zaburza proces alokacji zasobów w gospodarce i tym samym wpływa negatywnie na aktywność gospodarczą. W tym sensie wysoka NIM oznacza wyższą premię za ryzyko, która jest pochodną nieodpowiedniego środowiska regulacyjnego i występowaniem silnego zjawiska asymetrii informacji.

Sologoub (2006) sugeruje, że wysoki poziom marży odsetkowej w krajach rozwijających się jest pochodną nieefektywnego pośrednictwa finansowego. Ze względu na wysokie koszty monitoringu nieefektywne banki podnoszą poziom oprocentowania kredytów, rekompensując sobie wysokie koszty działania i koszty ryzyka6. Z drugiej strony, niższe marże odsetkowe zazwyczaj oznaczają bardziej rozwinięty i konkurencyjny system bankowy, który wspiera wzrost gospodarczy. Schwaiger i Liebeg (2009) zaznaczają jednak, że korzyści wynikające z niższych kosztów pośrednictwa finansowego zrealizują się tylko wtedy, jeżeli banki we właściwy sposób wyceniają ryzyko.

Wskaźnik Marży Odsetkowej

Wskaźnik marży odsetkowej zaliczany jest do grupy wskaźników marży wykorzystywanych do oceny efektywności finansowej banków7. Wskaźnik ten jest jednym z podstawowych narzędzi analitycznych umożliwiających przeprowadzenie oceny działalności danej instytucji bankowej. Marża odsetkowa stanowi stosunek wysokości wyniku odsetkowego do wartości aktywów banku. Przy czym wysokość wyniku odsetkowego ustalana jest jako różnica pomiędzy przychodami z tytułu odsetek a kosztami odsetkowymi. Zatem wskaźnik marży odsetkowej opisywany jest następującym równaniem: Parser nie mógł rozpoznać (SVG (MathML może zostać włączone przez wtyczkę w przeglądarce): Nieprawidłowa odpowiedź („Math extension cannot connect to Restbase.”) z serwera „https://wikimedia.org/api/rest_v1/”:): {\displaystyle marża odsetkowa = \frac{wynik odsetkowy}{aktywa}}

Należy również znaczyć, iż w niektórych pozycjach literatury, marża odsetkowa stanowi wysokość wyniku odsetkowego odnoszonego jedynie do wartości aktywów odsetkowych. Wówczas marża odsetkowa opisywana jest następującym równaniem: Parser nie mógł rozpoznać (SVG (MathML może zostać włączone przez wtyczkę w przeglądarce): Nieprawidłowa odpowiedź („Math extension cannot connect to Restbase.”) z serwera „https://wikimedia.org/api/rest_v1/”:): {\displaystyle marża odsetkowa = \frac{wynik odsetkowy}{aktywa odsetkowe}}

Przedstawione powyżej dwa sposoby wyliczania marży odsetkowej są stosowane w praktyce bankowej. Jednak drugie podejście wydaje się bardziej uzasadnione. Wynik odsetkowy stanowi pozycję rachunku zysku i strat i dotyczy danego roku obrotowego. Aktywa odsetkowe obliczane są na podstawie danych otrzymanych z bilansu banku. Stąd też ich stan powinien być wykazywany jako wartość średnia9. Do aktywów odsetkowych zaliczane są pozycje przedstawione w aktywach bilansu, w grupach: II-VII. Ponadto należy zaznaczyć, iż istnieje możliwość dezagregacji wskaźnika wg kryterium podmiotowego, co umożliwia rozróżnienie marży odsetkowej od podmiotów: finansowych, niefinansowych oraz sektora budżetowego.