Rachunek porównawczy kosztów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
(LinkTitles.)
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''Rachunek porównawczy kosztów''' jest częścią rachunku zysków i strat. Jest to dynamiczne zestawienie kosztów za dany okres sprawozdawczy liczący jeden rok, zawierający sumę kosztów za cały ten okres. W ostatecznym efekcie rachunek porównawczy kosztów służy do decydowania w kwestiach inwestycyjnych i pomaga w wybraniu optymalnej opcji wśród wielu wariantów realnych, charakteryzujących się identycznymi korzyściami lecz odmiennymi kosztami. (E. Nowak 2003) Podstawową zasadą rachunku kosztów jest zasada memoriałowa, według której w rachunku kosztów musi znaleźć się całość osiągniętych i przypadających na rzecz jednostki przychodów oraz wszystkie obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. (Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. art. 6) Zasada memoriałowa nakłada obowiązek ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu wynikającego z wystawionej przez  firmę faktury, choćby nie nastąpiła jeszcze jej zapłata.
|list1=
<ul>
<li>[[NPV]]</li>
<li>[[MNPV]]</li>
<li>[[MIRR]]</li>
<li>[[Finansowa ocena projektu]]</li>
<li>[[NPVR]]</li>
<li>[[Średni ważony koszt kapitału]]</li>
<li>[[RAROC]]</li>
<li>[[Okres zwrotu]]</li>
<li>[[Próg rentowności]]</li>
</ul>
}}
 
 
[[Rachunek]] porównawczy [[koszt]]ów to [[metoda]] najczęściej wykorzystywana do podejmowania decyzji inwestycyjnych o charakterze odtworzeniowo-modernizacyjnym. Zazwyczaj służy do wyboru najlepszego wariantu spośród wariantów realnych, takich samych pod względem korzyści, lecz rożnych pod względem ponoszonych [[koszt]]ów, których minimalizacja stanowi kryterium racjonalizacji decyzji. [[Zakres]] czasowy rachunku obejmuje najczęściej jeden rok.
Aby zastosować w praktyce ta metodę należy wyróżnić:
* roczne [[koszty]] inwestycyjne (Kk)
* roczne [[koszty]] operacyjne (Ko)
 
Do obliczenia kosztów inwestycyjnych stosujemy amortyzację liniową (A) i [[zysk]] kalkulacyjny (Z).
 
A = (M-R)/n
 
Z = (M+R)/2 * i
 
gdzie:
M - [[nakłady inwestycyjne]] i - stopa zysku kalkulacyjnego
 
R - [[wartość]] końcowa po wyłączeniu obiektu z eksploatacji
 
N - przyjęty okres eksploatacji
 
Tak więc roczne koszty inwestycyjne stanowią sumę amortyzacji i zysku kalkulacyjnego.
 
Rozróżnia się Kk:
* z uwzglednieniem wartości końcowej: Kk = A+Z = (M-R)/n + (M+R)/2*i
* bez uwzględnienia wartości końcowej: Kk = A+Z = M/n + M/2*i
 
Całkowity roczny poziom kosztów obliczamy z następujących wzorów:
* z uwzglednieniem wartości końcowej: K = Kk + Ko = (M-R)/n + (M+R)/2*i +Ko
* bez uwzglednienia wartości końcowej: K = M/n + M/2*i
 
{{a|Milena Pasternak}}
[[Kategoria:Metody i techniki finansowe]]
<!--[[en:comparative costs calculus]]-->

Wersja z 21:12, 18 kwi 2022

Rachunek porównawczy kosztów jest częścią rachunku zysków i strat. Jest to dynamiczne zestawienie kosztów za dany okres sprawozdawczy liczący jeden rok, zawierający sumę kosztów za cały ten okres. W ostatecznym efekcie rachunek porównawczy kosztów służy do decydowania w kwestiach inwestycyjnych i pomaga w wybraniu optymalnej opcji wśród wielu wariantów realnych, charakteryzujących się identycznymi korzyściami lecz odmiennymi kosztami. (E. Nowak 2003) Podstawową zasadą rachunku kosztów jest zasada memoriałowa, według której w rachunku kosztów musi znaleźć się całość osiągniętych i przypadających na rzecz jednostki przychodów oraz wszystkie obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. (Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. art. 6) Zasada memoriałowa nakłada obowiązek ujęcia w rachunku zysków i strat przychodu wynikającego z wystawionej przez firmę faktury, choćby nie nastąpiła jeszcze jej zapłata.