Zdolność absorpcyjna: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
Nie podano opisu zmian |
||
Linia 17: | Linia 17: | ||
# '''Zdolność''' wykorzystania odnosi się bezpośrednio do umiejętności organizacji do dodania nabytej, zasymilowanej i przetworzonej wiedzy do tej działalność w taki sposób aby możliwe było praktycznie jej zastosowanie i wykorzystanie. Zdolność ta jest bazą do tworzenia lub ulepszania nowych dóbr, systemów, procesów, form organizacyjnych oraz kompetencji (A. Ryszko 2015, s.55). | # '''Zdolność''' wykorzystania odnosi się bezpośrednio do umiejętności organizacji do dodania nabytej, zasymilowanej i przetworzonej wiedzy do tej działalność w taki sposób aby możliwe było praktycznie jej zastosowanie i wykorzystanie. Zdolność ta jest bazą do tworzenia lub ulepszania nowych dóbr, systemów, procesów, form organizacyjnych oraz kompetencji (A. Ryszko 2015, s.55). | ||
Na charakterystykę zdolności absorpcyjnej organizacji mogą mieć znaczny wpływ tzw. zdarzenia inicjujące, które są bezpośrednio powiązane np. z kryzysami wewnątrzorganizacyjnymi, bardzo istotnymi zmianami w technologii, czy innymi istotnymi wydarzeniami redefiniującymi strategię firmy (np. fuzje i zmiany właścicieli). Zdarzenia inicjujące wymagają od organizacji wyszukiwania nowej wiedzy na zewnątrz, jak i do stałego ulepszania wewnętrznych mechanizmów transformacji wiedzy (W. Rudny 2009, s. 183). | '''Na charakterystykę zdolności absorpcyjnej organizacji''' mogą mieć znaczny wpływ tzw. zdarzenia inicjujące, które są bezpośrednio powiązane np. z kryzysami wewnątrzorganizacyjnymi, bardzo istotnymi zmianami w technologii, czy innymi istotnymi wydarzeniami redefiniującymi strategię firmy (np. fuzje i zmiany właścicieli). Zdarzenia inicjujące wymagają od organizacji wyszukiwania nowej wiedzy na zewnątrz, jak i do stałego ulepszania wewnętrznych mechanizmów transformacji wiedzy (W. Rudny 2009, s. 183). | ||
==Bibliografia== | ==Bibliografia== |
Wersja z 15:36, 22 gru 2022
Wprowadzenie
Zdolność organizacji do absorpcji wiedzy zewnętrznej (absorptive capacity) jest konceptem występującym aktualnie w literaturze nauk o zarządzaniu od początku lat 90. poprzedniego wieku. Zwyczajowa, jednowymiarowa percepcja zdolności absorpcyjnej firmy zakłada, że organizacja dysponuje takim samym poziomem tej zdolności w odniesieniu do uczenia się od każdego z partnerów w danym otoczeniu (A. Lis 2017, s. 317).
Ujęcie definicyjne pojęcia "Zdolność Absoprcyjna"
W literaturze przedmiotu absorpcja określana jest jako zdolność i umiejętność do identyfikacji, asymilacji i wykorzystania dostępnej i posiadanej wiedzy, natomiast zdolności absorpcyjne organizacji są jednym z wielu czynników tworzących ich długotrwałą przewagę konkurencyjną. Ich szczególne i bardzo istotne z punktu widzenia organizacji znaczenie uwypuklane jest szczególnie w odniesieniu do innowacyjności firm, a szczególnie wykorzystywania modeli innowacji otwartych w kreowaniu nowych innowacji (D. Jelonek 2016, s. 57).
Jedną z wielu potencjalnych nowych koncepcji jest problematyka zdolności absorpcyjnej, czyli umiejętności asymilacji wiedzy ze źródeł zewnętrznych, ale także jej wykorzystania w pracy oraz w działaniach zespołu projektowego. Koncepcja zdolności absorpcyjnej jest pewnego rodzaju typem syntezy łączącej powstałe trudności zarządzania wiedzą i organizacyjnego kształcenia się z bardzo istotnymi tematami zarządzania strategicznego, tj. przewaga konkurencyjna, ale również z trudnościami w kontekście innowacyjności, w tym otwartych innowacji. O konieczności badań nad zdolnością absorpcji głównym determinantem nie jest tylko taki całościowy charakter, ale w głównej mierzę brak polskich badań nad problematyką zdolności absorpcyjnej zespołów projektowych lub w znacznie bardziej rozbudowanym kontekście organizacji, które zorientowane są projektowo. Warto również zauważyć, że zdolność absorpcji od niedawna jest składową następnych istotnych koncepcji obecnego zarządzania, tj. kompetencje dynamiczne czy oburęczność organizacyjna. Ich implementacja w kontekście zarządzania projektami jest również relatywnie częściej analizowanym tematem badań nad organizacjami tymczasowymi (A. Kozarkiewicz 2016, s. 177).
Cztery Chaterystyczne cechy zdolności absorpcyjnej
Zdolność absorpcyjna organizacji i jej regularny rozwój jest bardzo istotnym wsparciem działania i rozwoju ekoinnowacyjnego modelu biznesowego. Jest jedną z głównych przyczyn jednoczesnego utrzymywania przewagi konkurencyjnej, której jednym z najważniejszych źródeł są implementowane ekoinnowacje.
W odniesieniu do zdolności absorpcyjnej wyróżnić możemy 4 następują cechy charakterystyczne:
- Zdolność pozyskiwania w głównej mierze dotyczy umiejętności organizacji w odniesieniu do lokalizowania, identyfikowania, określenia przydatności i uzyskiwania wiedzy z zewnątrz, która jest bardzo istotna dla rozwoju jego działalności,
- Zdolność asymilacji odnosi się do umiejętności organizacji koniecznych do przyswojenia wiedzy z zewnątrz, która dotyczy jej analizy, porządkowania i interpretacji, które pozwalają na jej internalizację i zrozumienie,
- Zdolność przetwarzania dotyczy umiejętności organizacji, która w znacznym stopniu ułatwiają transfer i zestawienie posiadanej poprzednio wiedzy z wiedzą nabytą lub zasymilowaną, która obejmuje implementację lub eliminacje zasobów wiedzy, jak również interpretację i tworzenie powiązań faktycznej wiedzy w nowy, odrębny sposób,
- Zdolność wykorzystania odnosi się bezpośrednio do umiejętności organizacji do dodania nabytej, zasymilowanej i przetworzonej wiedzy do tej działalność w taki sposób aby możliwe było praktycznie jej zastosowanie i wykorzystanie. Zdolność ta jest bazą do tworzenia lub ulepszania nowych dóbr, systemów, procesów, form organizacyjnych oraz kompetencji (A. Ryszko 2015, s.55).
Na charakterystykę zdolności absorpcyjnej organizacji mogą mieć znaczny wpływ tzw. zdarzenia inicjujące, które są bezpośrednio powiązane np. z kryzysami wewnątrzorganizacyjnymi, bardzo istotnymi zmianami w technologii, czy innymi istotnymi wydarzeniami redefiniującymi strategię firmy (np. fuzje i zmiany właścicieli). Zdarzenia inicjujące wymagają od organizacji wyszukiwania nowej wiedzy na zewnątrz, jak i do stałego ulepszania wewnętrznych mechanizmów transformacji wiedzy (W. Rudny 2009, s. 183).
Bibliografia
- Jelonek D. (2016). Zdolność absorpcji wiedzy a innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw, "Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, nr 281.
- Kozarkiewicz A. (2016). Koncepcja zdolności absorpcyjnej we współczesnych badaniach nad zarządzaniem projektami, "Studia Ekonomiczne", nr 299.
- Lis A. (2017). Relacyjny wymiar zdolności organizacji do absorpcji wiedzy zewnętrznej, "Organizacja i Kierowanie", nr 2.
Rudny W. (2009), Zdolność absorpcji wiedzy jako czynnik konkurencyjności przedsiębiorstw, "Ekonomiczne Problemy Usług", nr 44.
- Ryszko A. (2015), Zdolność absorpcyjna przedsiębiorstwa a funkcjonowanie ekoinnowacyjnego modelu biznesowego – studium przypadku, "Innowacje w Zarządzaniu i Inżynierii Produkcji", t. 1.
Autor: Sara Kwiatkowska
..