Usługodawca: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
mNie podano opisu zmian
 
(Nie pokazano 19 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''Usługodawca''' to osoba lub instytucja świadcząca [[usługi]]. Usługodawcą jest każda instytucja lub osoba mająca w swojej [[oferta|ofercie]] usługi, lub [[portfel]] usług. Warto wspomnieć, iż [[Usługa|usługi]] "stanowią obecnie w wielu krajach dominujący obszar działalności społeczno-gospodarczej" [Daszkowska M. 1998, 9-14]. Można z tego wysnuć wniosek iż '''usługodawcy stanowią większość społeczeństwa biznesowego'''. Czasy kiedy dominowała [[sprzedaż]] produktów bezpowrotnie minęły. W obecnej sytuacji korzystamy z wielu rodzajów usług, począwszy od opieki zdrowotnej, przez usługi związane z edukacją, rozwojem osobistym, aż po rozrywkę czy wypoczynek. Istotnym czynnikiem w tej tendencji jest fakt, iż z reguły nie trzeba posiadać ogromnego zaangażowania kapitałowego, by stać się usługodawcą, jeśli oczywiście jest się wyspecjalizowanym w danej dziedzinie. Czasami wystarczy [[inwestycja]] kilkuset złotych, by nagrać [[kurs]] on-line czy oferować usługi wykonywania makijażu. Oczywiście '''formalne kwestie prawne''' zakładania firmy usługowej w tym przypadku nie różnią się zbytnio od przedsiębiorstwa produkcyjnego czy handlowego. Niemniej jednak działalność gospodarczą usługodawcy reguluje [[Ustawa]] z 2 VII 2004 roku O swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807). W ustawie można znaleźć, iż "prowadzenie niektórych rodzajów działalności wymaga uzyskania zgody stosownych urzędów państwowych" [Rogoziński K. 2000, 174-180], co tyczy się również działalności usługowej,
|list1=
<ul>
<li>[[Wizerunek marki]]</li>
<li>[[Biuro obsługi klienta]]</li>
<li>[[Wizerunek organizacji]]</li>
<li>[[Marketing mix w zakresie usług non-profit]]</li>
<li>[[Targi]]</li>
<li>[[Pozyskiwanie klientów]]</li>
<li>[[Employer branding]]</li>
<li>[[Komunikacja marketingowa]]</li>
<li>[[Karta rabatowa]]</li>
</ul>
}}


Zaletą bycia usługodawcą jest to, iż można w zazwyczaj bardzo prosty sposób elastycznie podejść do zapotrzebowania strony popytowej, często oferując usługi szyte na miarę. W obecnych czasach jest to wartością i ma niebagatelne znaczenie na rynku usług a także w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Usługodawca ma przed sobą spore wyzwanie w postaci określenia misji firmy. Ważne jest tu dokładne sprecyzowanie co "[[firma]] zamierza oferować" [Czubała A. 2006, s. 50-60]. Warto też zwrócić uwagę na rolę personelu usługowego którą pełnią poprzez "postawę, zachowania, relacje z klientami, kompetencja, umiejętność podejmowania decyzji i radzenia sobie z nagłym rozwiązywaniem problemów" [Czubała A. 2006, s. 50-60].


==TL;DR==
Artykuł opisuje, czym jest usługodawca i jakie są rodzaje kontaktów między usługodawcą a klientem. Omawia również fizyczne dowody obecności usługodawcy oraz cechy silnej marki usługowej. Wskazuje, że elastyczność i odpowiednie kreowanie atmosfery są kluczowe dla sukcesu usługodawcy.


'''Usługodawca''' to osoba lub instytucja świadcząca usługi. Usługodawcą jest każda instytucja lub osoba mająca w swojej [[oferta|ofercie]] usługi, lub portfel usług. Warto wspomnieć, [[Usługa|usługi]] "stanowią obecnie w wielu krajach dominujący obszar działalności społeczno-gospodarczej” [Daszkowska M. 1998, 9- 14]. Można z tego wysnuć wniosek iż '''usługodawcy stanowią większość społeczeństwa biznesowego'''. Czasy kiedy dominowała sprzedaż produktów bezpowrotnie minęły. W obecnej sytuacji korzystamy z wielu rodzajów usług, począwszy od opieki zdrowotnej, przez usługi związane z edukacją, rozwojem osobistym, aż po rozrywkę czy wypoczynek. Istotnym czynnikiem w tej tendencji jest fakt, z reguły nie trzeba posiadać ogromnego zaangażowania kapitałowego, by stać się usługodawcą, jeśli oczywiście jest się wyspecjalizowanym w danej dziedzinie. Czasami wystarczy inwestycja kilkuset złotych, by nagrać kurs on-line czy oferować usługi wykonywania makijażu. Oczywiście '''formalne kwestie prawne''' zakładania firmy usługowej w tym przypadku nie różnią się zbytnio od przedsiębiorstwa produkcyjnego czy handlowego. Niemniej jednak działalność gospodarczą usługodawcy reguluje Ustawa z 2 VII 2004 roku O swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807). W ustawie można znaleźć, iż "prowadzenie niektórych rodzajów działalności wymaga uzyskania zgody stosownych urzędów państwowych” [Rogoziński K. 2000, 174-180], co tyczy się również działalności usługowej,
==Relacja usługodawca - usługobiorca==
<google>t</google>
Jak podaje Tomasz Smoleń, istnieją trzy '''rodzaje kontaktów usługodawcy z usługobiorcą'''. Wyróżniają je przede wszystkim warunki otoczenia w obrębie których owe kontakty się odbywają [Czubała A. 2006, s. 105-126]:
# Kontakt na odległość - występuje w sytuacji, gdy [[klient]] ma styczność tylko i wyłącznie z fizycznymi czynnikami reprezentującymi usługodawcę. Może to być automat z kawą, [[bankomat]], maszyna do wywoływania zdjęć, aplikacja mobilna pośrednicząca w zakupach w sklepie lub [[strona internetowa]] reprezentująca usługodawcę. Wymienione wcześniej przykłady możemy zgrupować w jedną grupę - urządzania techniczne. Wyróżnić możemy równocześnie [[materiały]] rozpowszechniane w imieniu usługodawcy [Czubała A. 2006, s. 105-126]. Mogą to być broszury reklamowe, listy, katalogi produktowe, [[Reklama|reklama]] w gazecie itp.
# Pośredni kontakt osobisty - obywa się on za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych [Czubała A. 2006, s. 105-126]. Zaliczymy więc tutaj rozmowę telefoniczną (charakter symultaniczny), kontakt przez [[media społecznościowe]], [[Internet]], chat online z pracownikiem usługodawcy, rozmowa przez Skype czy wideokonferencję.
# Bezpośredni kontakt osobisty występuje w momencie, gdy następuje osobiste spotkanie się klienta z usługodawcą bądź jego przedstawicielem. Może to być spotkanie w jednostce usługodawcy, u konsumenta, lub w innych okolicznościach np. na targach, eventach, wydarzeniach promocyjnych podczas bezpośrednich rozmów tych dwóch stron [Czubała A. 2006, s. 105-126].


Zaletą bycia usługodawcą jest to, iż można w zazwyczaj bardzo prosty sposób elastycznie podejść do zapotrzebowania strony popytowej, często oferując usługi szyte na miarę. W obecnych czasach jest to wartością i ma niebagatelne znaczenie na rynku usług a także w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Usługodawca ma przed sobą spore wyzwanie w postaci określenia misji firmy. Ważne jest tu dokładne sprecyzowanie co "firma zamierza oferować” [Czubała A. 2006, s. 50- 60]. Warto też zwrócić uwagę na rolę personelu usługowego którą pełnią poprzez "postawę, zachowania, relacje z klientami, kompetencja, umiejętność podejmowania decyzji i radzenia sobie z nagłym rozwiązywaniem problemów” [Czubała A. 2006, s. 50- 60].
<google>n</google>


== Relacja usługodawca – usługobiorca ==
==Fizyczne dowody obecności usługodawcy==
Warto tutaj wspomnieć iż dla każdego z trzech rodzajów kontaktów z [[klient|klientami]] możemy wyróżnić sposoby działania czy postępowania w relacji. Niezwykle istotne jest także uczestnictwo fizycznych dowodów świadczenia usługi w tym procederze.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy fizycznych dowodów świadczenia usług: '''otoczenie wewnętrzne, otoczenie wewnętrzne oraz inne elementy namacalne''' [Czubała A. 2006, s. 105-126].


Jak podaje Tomasz Smoleń, istnieją trzy '''rodzaje kontaktów usługodawcy z usługobiorcą'''. Wyróżniają je przede wszystkim warunki otoczenia w obrębie których owe kontakty się odbywają [Czubała A. 2006, s. 105- 126]:
Do pierwszej grupy zaliczymy, niezauważalne kiedy są, ale mocno widoczne kiedy ich brak fizyczne dowody takie jak: "oznakowanie, wejście, otoczenie krajobrazowe, parking, [[szum]], [[hałas]], zapach, dzielnica, [[dostępność]] wolego miejsca w otoczenie (przestrzeń), sąsiedztwo". [Czubała A. 2006, s. 105-126].
# Kontakt na odległość – występuje w sytuacji, gdy klient ma styczność tylko i wyłącznie z fizycznymi czynnikami reprezentującymi usługodawcę. Może to być automat z kawą, bankomat, maszyna do wywoływania zdjęć, aplikacja mobilna pośrednicząca w zakupach w sklepie lub strona internetowa reprezentująca usługodawcę. Wymienione wcześniej przykłady możemy zgrupować w jedną grupę – urządzania techniczne. Wyróżnić możemy równocześnie materiały rozpowszechniane w imieniu usługodawcy [Czubała A. 2006, s. 105- 126]. Mogą to być broszury reklamowe, listy, katalogi produktowe, [[Reklama|reklama]] w gazecie itp.
# Pośredni kontakt osobisty - obywa się on za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych [Czubała A. 2006, s. 105- 126]. Zaliczymy więc tutaj rozmowę telefoniczną (charakter symultaniczny), kontakt przez media społecznościowe, Internet, chat online z pracownikiem usługodawcy, rozmowa przez Skype czy wideokonferencję.  
# Bezpośredni kontakt osobisty występuje w momencie, gdy następuje osobiste spotkanie się klienta z usługodawcą bądź jego przedstawicielem. Może to być spotkanie w jednostce usługodawcy, u konsumenta, lub w innych okolicznościach np. na targach, eventach, wydarzeniach promocyjnych podczas bezpośrednich rozmów tych dwóch stron [Czubała A. 2006, s. 105- 126].  


== Fizyczne dowody obecności usługodawcy ==
Na otoczenie wewnętrzne składają się przede wszystkim: "wygląd, układ pomieszczeń i rozmieszczenie przedmiotów, sprzęt, dekoracje, atmosfera, styl, układ miejsc siedzących, umeblowanie, temperatura powietrza, [[informacje]] dostrzegalne we wnętrzu, prezentacje w gablotach" [Czubała A. 2006, s. 105-126].


Warto tutaj wspomnieć iż dla każdego z trzech rodzajów kontaktów z [[klient|klientami]] możemy wyróżnić sposoby działania czy postępowania w relacji. Niezwykle istotne jest także uczestnictwo fizycznych dowodów świadczenia usługi w tym procederze.
Ostatnią grupę jaką są inne elementy namacalne tworzą: "menu, wizytówki, broszury, materiały informacyjne, wykazy, raporty, materiały biurowe, odzież robocza, uniformy, znaki firmowe, [[referencje]], cenniki, rachunki, hasła, kody dostępu" [Czubała A. 2006, s. 105-126].
Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy fizycznych dowodów świadczenia usług: '''otoczenie wewnętrzne, otoczenie wewnętrzne oraz inne elementy namacalne''' [Czubała A. 2006, s. 105- 126].  


Do pierwszej grupy zaliczymy, niezauważalne kiedy są, ale mocno widoczne kiedy ich brak fizyczne dowody takie jak: "oznakowanie, wejście, otoczenie krajobrazowe, parking, szum, hałas, zapach, dzielnica, dostępność wolego miejsca w otoczenie (przestrzeń), sąsiedztwo”. [Czubała A. 2006, s. 105- 126].
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na nie fizyczne, ale również istotne '''elementy współuczestniczące w świadczeniu usług'''. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
* '''atmosferę''' [Czubała A. 2006, s. 105-126] - jest to kluczowe wyzwanie dla usługodawców. Bowiem stworzenie klientowi wspaniałej atmosfery skłania go do zakupów czy korzystana z oferowanych przez usługodawcę usług. Nie chodzi tutaj tylko o fizyczne nastawienie, które prawdopodobnie ma najmniejszy wpływ na decyzję zakupową, ale chodzi tutaj o emocjonalne i mentalne nastawienie klienta na chęć doświadczenia usługi [Czubała A. 2006, s. 105-126].
* '''[[zaufanie]]''' [Czubała A. 2006, s. 105-126] - zaufanie klienta bardzo łatwo jest stracić a trudniej odbudować. To w kwestii usługodawcy jest by dostarczyć konsumentowi jak najwięcej informacji o świadczonych usługach. Ten obszar bowiem decyduje o finalnej decyzji skorzystania z usługi, a także skutecznie usuwa strach towarzyszący klientowi przed zakupieniem oferowanej usługi.
* '''obietnice''' [Czubała A. 2006, s. 105-126] - obszar obietnic jest ściśle powiązany z powyższym - zaufaniem. Usługodawcy na każdym etapie składają obietnice swoim potencjalnym klientom. Dzięki tym obietnicom konsumenci wyrabiają w sobie oczekiwania wobec danego usługodawcy i tym samym porównują do swoich potrzeb i oczekiwań. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia marketingu, natomiast jest to też ryzykowne dla firmy. Jeśli usługodawca nie wywiąże się z deklarowanych obietnic, to istnienie możliwość utraty pewnego rynku, czy grona odbiorców. Ważne jest też to, iż "konfrontacja oczekiwań z doświadczoną usługą skutkuje pojawieniem się oceny produktu w świadomości konsumenta" [Czubała A. 2006, s. 105-126]
* '''postrzeganą [[wartość]] (i cenę) produktu usługowego''' [Czubała A. 2006, s. 105-126] - opiera się to o wygląd zewnętrzny firmy, restauracji bądź hotelu [Czubała A. 2006, s. 105-126], co "pozwala potencjalnemu klientowi zorientować się z jakiego rodzaju ofertą" [Czubała A. 2006, s. 105-126] może mieć do czynienia w związku z świadczeniami świadczonymi przez tą konkretną firmę.


Na otoczenie wewnętrzne składają się przede wszystkim: "wygląd, układ pomieszczeń i rozmieszczenie przedmiotów, sprzęt, dekoracje, atmosfera, styl, układ miejsc siedzących, umeblowanie, temperatura powietrza, informacje dostrzegalne we wnętrzu, prezentacje w gablotach” [Czubała A. 2006, s. 105- 126].
==Cechy silnego usługodawcy==
 
Aby firma rozwijała się i pozostawała konkurencyjna dla swoich potencjalnych oponentów musi stworzyć silna markę, za którą pójdą klienci. Jest to trudne i żmudne, a efekty nie są widoczne po tygodniu. Warto jednak zdefiniować '''cechy silnej marki usługowej'''. Otóż silna [[marka]] powinna być:
Ostatnią grupę jaką są inne elementy namacalne tworzą: "menu, wizytówki, broszury, materiały informacyjne, wykazy, raporty, materiały biurowe, odzież robocza, uniformy, znaki firmowe, referencje, cenniki, rachunki, hasła, kody dostępu” [Czubała A. 2006, s. 105- 126].
# wyróżniająca się spośród innych marek o podobnym profilu działalności czy portfelu usługach. Marka musi dać się łatwo zidentyfikować [Czubała A. 2006, s. 105-126]
 
# odpowiednia, co znaczy, że "marka ma wyrażać naturę usługi lub [[korzyść]] z usługi [Czubała A. 2006, s. 105-126]
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na nie fizyczne, ale również istotne '''elementy współuczestniczące w świadczeniu usług'''. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
*'''atmosferę''' [Czubała A. 2006, s. 105- 126] – jest to kluczowe wyzwanie dla usługodawców. Bowiem stworzenie klientowi wspaniałej atmosfery skłania go do zakupów czy korzystana z oferowanych przez usługodawcę usług. Nie chodzi tutaj tylko o fizyczne nastawienie, które prawdopodobnie ma najmniejszy wpływ na decyzję zakupową, ale chodzi tutaj o emocjonalne i mentalne nastawienie klienta na chęć doświadczenia usługi [Czubała A. 2006, s. 105- 126].
*'''zaufanie''' [Czubała A. 2006, s. 105- 126] – zaufanie klienta bardzo łatwo jest stracić a trudniej odbudować. To w kwestii usługodawcy jest by dostarczyć konsumentowi jak najwięcej informacji o świadczonych usługach. Ten obszar bowiem decyduje o finalnej decyzji skorzystania z usługi, a także skutecznie usuwa strach towarzyszący klientowi przed zakupieniem oferowanej usługi.
*'''obietnice''' [Czubała A. 2006, s. 105- 126] – obszar obietnic jest ściśle powiązany z powyższym – zaufaniem. Usługodawcy na każdym etapie składają obietnice swoim potencjalnym klientom. Dzięki tym obietnicom konsumenci wyrabiają w sobie oczekiwania wobec danego usługodawcy i tym samym porównują do swoich potrzeb i oczekiwań. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia marketingu, natomiast jest to też ryzykowne dla firmy. Jeśli usługodawca nie wywiąże się z deklarowanych obietnic, to istnienie możliwość utraty pewnego rynku, czy grona odbiorców. Ważne jest też to, iż "konfrontacja oczekiwań z doświadczoną usługą skutkuje pojawieniem się oceny produktu w świadomości konsumenta” [Czubała A. 2006, s. 105- 126]
*'''postrzeganą wartość (i cenę) produktu usługowego''' [Czubała A. 2006, s. 105- 126] – opiera się to o wygląd zewnętrzny firmy, restauracji bądź hotelu [Czubała A. 2006, s. 105- 126], co "pozwala potencjalnemu klientowi zorientować się z jakiego rodzaju ofertą” [Czubała A. 2006, s. 105- 126] może mieć do czynienia w związku z świadczeniami świadczonymi przez tą konkretną firmę.
 
== Cechy silnego usługodawcy ==  
 
Aby firma rozwijała się i pozostawała konkurencyjna dla swoich potencjalnych oponentów musi stworzyć silna markę, za którą pójdą klienci. Jest to trudne i żmudne, a efekty nie są widoczne po tygodniu. Warto jednak zdefiniować '''cechy silnej marki usługowej'''. Otóż silna marka powinna być:
# wyróżniająca się spośród innych marek o podobnym profilu działalności czy portfelu usługach. Marka musi dać się łatwo zidentyfikować [Czubała A. 2006, s. 105- 126]  
# odpowiednia, co znaczy, że "marka ma wyrażać naturę usługi lub korzyść z usługi [Czubała A. 2006, s. 105- 126]  
#łatwa do zapamiętania oraz zrozumiała, co umożliwia stworzenie prostych przekazów marketingowych, zapadającego w ucho hasła, spotu reklamowego czy chwytliwa nazwa firmy
#łatwa do zapamiętania oraz zrozumiała, co umożliwia stworzenie prostych przekazów marketingowych, zapadającego w ucho hasła, spotu reklamowego czy chwytliwa nazwa firmy
# elastyczna po to aby potencjalni konsumenci widzieli w niej możliwość wykorzystania usług kilkakrotnie, nie tylko do bieżących potrzeb, ale także do tych, które być może pojawią się w przyszłości [Czubała A. 2006, s. 105- 126]. Silna marka musi być także elastyczna w aspekcie rozwoju firmy czy portfela usług.  
# elastyczna po to aby potencjalni konsumenci widzieli w niej możliwość wykorzystania usług kilkakrotnie, nie tylko do bieżących potrzeb, ale także do tych, które być może pojawią się w przyszłości [Czubała A. 2006, s. 105-126]. Silna marka musi być także elastyczna w aspekcie rozwoju firmy czy portfela usług.


== Bibliografia ==  
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Wizerunek marki]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Biuro obsługi klienta]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Wizerunek organizacji]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Marketing mix w zakresie usług non-profit]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Targi]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Pozyskiwanie klientów]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Employer branding]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Komunikacja marketingowa]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Karta rabatowa]]}} }}
* Barcik Agnieszka i inni (2018) [http://www.pwe.com.pl/files/1276809751/file/cd_9_2018_marketing_i_rynek.pdf ''Marketing i rynek 9/2018''], Polskie Towarzystwo Ekonomiczne S.A.
* Buko Jacek (red) (2012) [http://www.wzieu.pl/zn/723/ZN_723.pdf ''Usługi w Polsce 2012''] Zeszyty Naukowe nr 723
* Czubała Anna i inni (2006) ''Marketing usług'', Wolters Kluwer
* Daszkowska Marianna (1998) ''Usługi. Produkcja, rynek, marketing''. Wydawnictwo naukowe PWN
* Hopej Marian, Zygmunt Kral (2011) [http://www.dbc.wroc.pl/Content/22431/Wspolczesne_metody_zarzadzania.pdf ''Współczesne metody zarządzania w teorii i praktyce''] Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej
* Rogoziński Kazimierz (2000) ''Usługi rynkowe'', Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu


==Bibliografia==
<noautolinks>
* Barcik A. (red.) (2018), ''Marketing i rynek nr 9'', Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa
* Czubała A., Jonas A., Smoleń T., Wiktor J. (2012), ''Marketing usług'', Wolters Kluwer, Warszawa
* Daszkowska M. (1998), ''Usługi. Produkcja, rynek, marketing'', Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa
* Hopej M., Kral Z. (2011), ''[https://www.dbc.wroc.pl/Content/22431/Wspolczesne_metody_zarzadzania.pdf Współczesne metody zarządzania w teorii i praktyce]'', Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław
* Rogoziński K. (2000), ''Usługi rynkowe'', Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
</noautolinks>


{{a|Paulina Gąsiorek}}
{{a|Paulina Gąsiorek}}
[[Kategoria: Marketing]]
[[Kategoria:Przedsiębiorca]]
 
{{#metamaster:description|Usługodawcy to osoby lub instytucje oferujące różnorodne usługi, dostosowane do potrzeb klientów. Dowiedz się, jak zbudować przewagę konkurencyjną i dbać o kompetencje personelu.}}

Aktualna wersja na dzień 00:32, 10 sty 2024

Usługodawca to osoba lub instytucja świadcząca usługi. Usługodawcą jest każda instytucja lub osoba mająca w swojej ofercie usługi, lub portfel usług. Warto wspomnieć, iż usługi "stanowią obecnie w wielu krajach dominujący obszar działalności społeczno-gospodarczej" [Daszkowska M. 1998, 9-14]. Można z tego wysnuć wniosek iż usługodawcy stanowią większość społeczeństwa biznesowego. Czasy kiedy dominowała sprzedaż produktów bezpowrotnie minęły. W obecnej sytuacji korzystamy z wielu rodzajów usług, począwszy od opieki zdrowotnej, przez usługi związane z edukacją, rozwojem osobistym, aż po rozrywkę czy wypoczynek. Istotnym czynnikiem w tej tendencji jest fakt, iż z reguły nie trzeba posiadać ogromnego zaangażowania kapitałowego, by stać się usługodawcą, jeśli oczywiście jest się wyspecjalizowanym w danej dziedzinie. Czasami wystarczy inwestycja kilkuset złotych, by nagrać kurs on-line czy oferować usługi wykonywania makijażu. Oczywiście formalne kwestie prawne zakładania firmy usługowej w tym przypadku nie różnią się zbytnio od przedsiębiorstwa produkcyjnego czy handlowego. Niemniej jednak działalność gospodarczą usługodawcy reguluje Ustawa z 2 VII 2004 roku O swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807). W ustawie można znaleźć, iż "prowadzenie niektórych rodzajów działalności wymaga uzyskania zgody stosownych urzędów państwowych" [Rogoziński K. 2000, 174-180], co tyczy się również działalności usługowej,

Zaletą bycia usługodawcą jest to, iż można w zazwyczaj bardzo prosty sposób elastycznie podejść do zapotrzebowania strony popytowej, często oferując usługi szyte na miarę. W obecnych czasach jest to wartością i ma niebagatelne znaczenie na rynku usług a także w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Usługodawca ma przed sobą spore wyzwanie w postaci określenia misji firmy. Ważne jest tu dokładne sprecyzowanie co "firma zamierza oferować" [Czubała A. 2006, s. 50-60]. Warto też zwrócić uwagę na rolę personelu usługowego którą pełnią poprzez "postawę, zachowania, relacje z klientami, kompetencja, umiejętność podejmowania decyzji i radzenia sobie z nagłym rozwiązywaniem problemów" [Czubała A. 2006, s. 50-60].

TL;DR

Artykuł opisuje, czym jest usługodawca i jakie są rodzaje kontaktów między usługodawcą a klientem. Omawia również fizyczne dowody obecności usługodawcy oraz cechy silnej marki usługowej. Wskazuje, że elastyczność i odpowiednie kreowanie atmosfery są kluczowe dla sukcesu usługodawcy.

Relacja usługodawca - usługobiorca

Jak podaje Tomasz Smoleń, istnieją trzy rodzaje kontaktów usługodawcy z usługobiorcą. Wyróżniają je przede wszystkim warunki otoczenia w obrębie których owe kontakty się odbywają [Czubała A. 2006, s. 105-126]:

  1. Kontakt na odległość - występuje w sytuacji, gdy klient ma styczność tylko i wyłącznie z fizycznymi czynnikami reprezentującymi usługodawcę. Może to być automat z kawą, bankomat, maszyna do wywoływania zdjęć, aplikacja mobilna pośrednicząca w zakupach w sklepie lub strona internetowa reprezentująca usługodawcę. Wymienione wcześniej przykłady możemy zgrupować w jedną grupę - urządzania techniczne. Wyróżnić możemy równocześnie materiały rozpowszechniane w imieniu usługodawcy [Czubała A. 2006, s. 105-126]. Mogą to być broszury reklamowe, listy, katalogi produktowe, reklama w gazecie itp.
  2. Pośredni kontakt osobisty - obywa się on za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych [Czubała A. 2006, s. 105-126]. Zaliczymy więc tutaj rozmowę telefoniczną (charakter symultaniczny), kontakt przez media społecznościowe, Internet, chat online z pracownikiem usługodawcy, rozmowa przez Skype czy wideokonferencję.
  3. Bezpośredni kontakt osobisty występuje w momencie, gdy następuje osobiste spotkanie się klienta z usługodawcą bądź jego przedstawicielem. Może to być spotkanie w jednostce usługodawcy, u konsumenta, lub w innych okolicznościach np. na targach, eventach, wydarzeniach promocyjnych podczas bezpośrednich rozmów tych dwóch stron [Czubała A. 2006, s. 105-126].

Fizyczne dowody obecności usługodawcy

Warto tutaj wspomnieć iż dla każdego z trzech rodzajów kontaktów z klientami możemy wyróżnić sposoby działania czy postępowania w relacji. Niezwykle istotne jest także uczestnictwo fizycznych dowodów świadczenia usługi w tym procederze. Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy fizycznych dowodów świadczenia usług: otoczenie wewnętrzne, otoczenie wewnętrzne oraz inne elementy namacalne [Czubała A. 2006, s. 105-126].

Do pierwszej grupy zaliczymy, niezauważalne kiedy są, ale mocno widoczne kiedy ich brak fizyczne dowody takie jak: "oznakowanie, wejście, otoczenie krajobrazowe, parking, szum, hałas, zapach, dzielnica, dostępność wolego miejsca w otoczenie (przestrzeń), sąsiedztwo". [Czubała A. 2006, s. 105-126].

Na otoczenie wewnętrzne składają się przede wszystkim: "wygląd, układ pomieszczeń i rozmieszczenie przedmiotów, sprzęt, dekoracje, atmosfera, styl, układ miejsc siedzących, umeblowanie, temperatura powietrza, informacje dostrzegalne we wnętrzu, prezentacje w gablotach" [Czubała A. 2006, s. 105-126].

Ostatnią grupę jaką są inne elementy namacalne tworzą: "menu, wizytówki, broszury, materiały informacyjne, wykazy, raporty, materiały biurowe, odzież robocza, uniformy, znaki firmowe, referencje, cenniki, rachunki, hasła, kody dostępu" [Czubała A. 2006, s. 105-126].

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na nie fizyczne, ale również istotne elementy współuczestniczące w świadczeniu usług. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • atmosferę [Czubała A. 2006, s. 105-126] - jest to kluczowe wyzwanie dla usługodawców. Bowiem stworzenie klientowi wspaniałej atmosfery skłania go do zakupów czy korzystana z oferowanych przez usługodawcę usług. Nie chodzi tutaj tylko o fizyczne nastawienie, które prawdopodobnie ma najmniejszy wpływ na decyzję zakupową, ale chodzi tutaj o emocjonalne i mentalne nastawienie klienta na chęć doświadczenia usługi [Czubała A. 2006, s. 105-126].
  • zaufanie [Czubała A. 2006, s. 105-126] - zaufanie klienta bardzo łatwo jest stracić a trudniej odbudować. To w kwestii usługodawcy jest by dostarczyć konsumentowi jak najwięcej informacji o świadczonych usługach. Ten obszar bowiem decyduje o finalnej decyzji skorzystania z usługi, a także skutecznie usuwa strach towarzyszący klientowi przed zakupieniem oferowanej usługi.
  • obietnice [Czubała A. 2006, s. 105-126] - obszar obietnic jest ściśle powiązany z powyższym - zaufaniem. Usługodawcy na każdym etapie składają obietnice swoim potencjalnym klientom. Dzięki tym obietnicom konsumenci wyrabiają w sobie oczekiwania wobec danego usługodawcy i tym samym porównują do swoich potrzeb i oczekiwań. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia marketingu, natomiast jest to też ryzykowne dla firmy. Jeśli usługodawca nie wywiąże się z deklarowanych obietnic, to istnienie możliwość utraty pewnego rynku, czy grona odbiorców. Ważne jest też to, iż "konfrontacja oczekiwań z doświadczoną usługą skutkuje pojawieniem się oceny produktu w świadomości konsumenta" [Czubała A. 2006, s. 105-126]
  • postrzeganą wartość (i cenę) produktu usługowego [Czubała A. 2006, s. 105-126] - opiera się to o wygląd zewnętrzny firmy, restauracji bądź hotelu [Czubała A. 2006, s. 105-126], co "pozwala potencjalnemu klientowi zorientować się z jakiego rodzaju ofertą" [Czubała A. 2006, s. 105-126] może mieć do czynienia w związku z świadczeniami świadczonymi przez tą konkretną firmę.

Cechy silnego usługodawcy

Aby firma rozwijała się i pozostawała konkurencyjna dla swoich potencjalnych oponentów musi stworzyć silna markę, za którą pójdą klienci. Jest to trudne i żmudne, a efekty nie są widoczne po tygodniu. Warto jednak zdefiniować cechy silnej marki usługowej. Otóż silna marka powinna być:

  1. wyróżniająca się spośród innych marek o podobnym profilu działalności czy portfelu usługach. Marka musi dać się łatwo zidentyfikować [Czubała A. 2006, s. 105-126]
  2. odpowiednia, co znaczy, że "marka ma wyrażać naturę usługi lub korzyść z usługi [Czubała A. 2006, s. 105-126]
  3. łatwa do zapamiętania oraz zrozumiała, co umożliwia stworzenie prostych przekazów marketingowych, zapadającego w ucho hasła, spotu reklamowego czy chwytliwa nazwa firmy
  4. elastyczna po to aby potencjalni konsumenci widzieli w niej możliwość wykorzystania usług kilkakrotnie, nie tylko do bieżących potrzeb, ale także do tych, które być może pojawią się w przyszłości [Czubała A. 2006, s. 105-126]. Silna marka musi być także elastyczna w aspekcie rozwoju firmy czy portfela usług.


Usługodawcaartykuły polecane
Wizerunek markiBiuro obsługi klientaWizerunek organizacjiMarketing mix w zakresie usług non-profitTargiPozyskiwanie klientówEmployer brandingKomunikacja marketingowaKarta rabatowa

Bibliografia

  • Barcik A. (red.) (2018), Marketing i rynek nr 9, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Warszawa
  • Czubała A., Jonas A., Smoleń T., Wiktor J. (2012), Marketing usług, Wolters Kluwer, Warszawa
  • Daszkowska M. (1998), Usługi. Produkcja, rynek, marketing, Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa
  • Hopej M., Kral Z. (2011), Współczesne metody zarządzania w teorii i praktyce, Oficyna wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław
  • Rogoziński K. (2000), Usługi rynkowe, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu


Autor: Paulina Gąsiorek