Spirala jakości: Różnice pomiędzy wersjami

m (Nowa strona: ==Definicja== Spirala jakości jest to model współzależności działań, które wpływają na jakość wyrobu lub usługi na różnych etapach od identyfikacji potrzeb do stwierdzeni...)
 
m (Infobox update)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Definicja==
+
{{infobox4
Spirala jakości jest to model współzależności działań, które wpływają na jakość wyrobu lub usługi na różnych etapach od identyfikacji potrzeb do stwierdzenia, czy te potrzeby zostały zaspokojone.
+
|list1=
 +
<ul>
 +
<li>[[Badania przemysłowe]]</li>
 +
<li>[[Proces biznesowy]]</li>
 +
<li>[[Jakość usług]]</li>
 +
<li>[[Modelowanie rozwoju produkcji]]</li>
 +
<li>[[Proces innowacyjny]]</li>
 +
<li>[[Dyfuzja innowacji]]</li>
 +
<li>[[Regionalne Nagrody Jakości]]</li>
 +
<li>[[Identyfikacja]]</li>
 +
<li>[[Innowacja organizacyjna]]</li>
 +
</ul>
 +
}}
  
Początek "obrotu" spirali to działania marketingowe związane z badaniem potrzeb rynku na danym etapie jego  rozwoju, projektowanie i rozwój wyrobu. Koniec obrotu to likwidacja wyrobu po zużyciu (wykorzystaniu) i doświadczenia uzyskane w wyniku użytkowania produktu, stanowiące impuls do rozpoczęcia następnego obrotu, bo nowy pomysł na usprawnienie został dostrzeżony lub zasygnalizowany przez potrzeby rynku i powinien być zbadany ( i ewentualnie wdrożony na wyższym poziomie jakości).
 
  
Z rysunku widać także jak wielu uczestników "kręci się" po tej spirali. Niektórzy z nich to wydziały przedsiębiorstwa przemysłowego, inne nie. Ci ostatni to dostawcy, organizacje handlowe i przedsiębiorstwa (inne organizacje) lub gospodarstwa domowe użytkujące produkt. A ponieważ wszystkie te organizacje i osoby spełniają różnorodne funkcje, to maja one również różnorodne cele własne. Zatem główny problem współczesnego przemysłu jest znalezienie optymalnego sposobu na skierowanie wysiłku wszystkich uczestników spirali jakości na podniesienie końcowej jakości wyrobu.  
+
'''Spirala jakości''' jest to [[model]] współzależności działań, które wpływają na [[jakość]] [[produkt|wyrobu]] lub [[usługa|usługi]] od etapu identyfikacji potrzeb do stwierdzenia, czy te [[potrzeby]] zostały zaspokojone.  
  
[[Grafika:spirala jakosci.jpg]]
+
Początek "obrotu" spirali to działania [[marketing]]owe związane z badaniem potrzeb rynku na danym etapie jego rozwoju, projektowanie i rozwój wyrobu. Koniec obrotu to likwidacja wyrobu po zużyciu (wykorzystaniu) i dokumentowanie doświadczeń uzyskanych w wyniku użytkowania produktu. [[Wiedza]] nabyta stanow impuls do rozpoczęcia następnego obrotu - nowy pomysł na usprawnienie został dostrzeżony lub zasygnalizowany przez potrzeby rynku i powinien być zbadany. Może on zostać wdrożony na wyższym poziomie jakości.
 +
 
 +
Spirala pokazuje jak wiele organizacji ma wpływ na [[produkt]]: [[producent]], dostawcy, handlowcy, gospodarstwa domowe i inni. Wszystkie te organizacje i osoby spełniają różnorodne funkcje i maja one również własne [[cele]]. Głównym problemem jest zatem stworzenie zależności pomiędzy uczestnikami, aby w efekcie podnieść [[jakość produktu]] (zobacz także: [[łańcuch wartości]]).
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
* R. Karaszewski, "Nowoczesne Koncepcje zarządzania jakością", Towarzystwo Naukowe Organizacji i   Kierownictwa, wydanie I
+
* Karaszewski R., ''Nowoczesne Koncepcje zarządzania jakością'', Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, wydanie I
* L. Wasilewski, "Podstawy zarządzania jakością", Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiebiorczości   i Zarządzania", Warszawa 1998  
+
* Wasilewski L., ''Podstawy zarządzania jakością'', Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiebiorczości i Zarządzania", Warszawa 1998  
  
<p align=right>'''Autor:''' Lukasz Rej</p>
+
{{a|Lukasz Rej}}
 
[[Kategoria:Zarządzanie jakością]]
 
[[Kategoria:Zarządzanie jakością]]
 +
<!--[[en:quality spiral]]-->

Aktualna wersja na dzień 18:53, 8 sty 2019

Spirala jakości
Polecane artykuły


Spirala jakości jest to model współzależności działań, które wpływają na jakość wyrobu lub usługi od etapu identyfikacji potrzeb do stwierdzenia, czy te potrzeby zostały zaspokojone.

Początek "obrotu" spirali to działania marketingowe związane z badaniem potrzeb rynku na danym etapie jego rozwoju, projektowanie i rozwój wyrobu. Koniec obrotu to likwidacja wyrobu po zużyciu (wykorzystaniu) i dokumentowanie doświadczeń uzyskanych w wyniku użytkowania produktu. Wiedza nabyta stanow impuls do rozpoczęcia następnego obrotu - nowy pomysł na usprawnienie został dostrzeżony lub zasygnalizowany przez potrzeby rynku i powinien być zbadany. Może on zostać wdrożony na wyższym poziomie jakości.

Spirala pokazuje jak wiele organizacji ma wpływ na produkt: producent, dostawcy, handlowcy, gospodarstwa domowe i inni. Wszystkie te organizacje i osoby spełniają różnorodne funkcje i maja one również własne cele. Głównym problemem jest zatem stworzenie zależności pomiędzy uczestnikami, aby w efekcie podnieść jakość produktu (zobacz także: łańcuch wartości).

Bibliografia

  • Karaszewski R., Nowoczesne Koncepcje zarządzania jakością, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa, wydanie I
  • Wasilewski L., Podstawy zarządzania jakością, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Przedsiebiorczości i Zarządzania", Warszawa 1998

Autor: Lukasz Rej