Próbka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
mNie podano opisu zmian
Linia 14: Linia 14:
}}
}}


'''Próbka''' niewielka ilość jakiejś substancji, jakiegoś wyrobu itp. pobrana do przeprowadzenia określonych badań lub służąca do pokazywania zamiast całości.
'''Próbka''' (ang. sample) to część lub grupa elementów z całego zbioru danych, która jest reprezentatywna dla całego zbioru. Próbka jest wykorzystywana do badania i analizy statystycznej, ponieważ jest trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia badań na całym zbiorze danych.


{{stub}}
Istnieją różne metody dobrania próbki, takie jak losowanie bez powtórzeń, losowanie z powtórzeniami, próbkowanie jednostronne lub próbkowanie dwustronne.
 
Próbka musi być '''reprezentatywna''' dla całego zbioru danych, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Jeśli próbka jest niereprezentatywna, to wyniki badań mogą być błędne lub nieodpowiednie.
 
Ważne jest również, by zachować odpowiednią '''liczebność''' próbki, ponieważ zbyt mała liczba elementów w próbce może prowadzić do błędów statystycznych, a zbyt duża liczba elementów może prowadzić do zwiększenia kosztów badań.
 
==Próbkowanie==
 
 
==Polecana literatura==
* Berndt, A. E. (2020). ''[https://scholar.google.com/scholar?output=instlink&q=info:Cv1cJncdz88J:scholar.google.com/&hl=pl&as_sdt=0,5&scillfp=15001539101835006248&oi=lle Sampling methods]''. Journal of Human Lactation, 36(2), 224-226.

Wersja z 22:17, 20 sty 2023

Próbka
Polecane artykuły

Próbka (ang. sample) to część lub grupa elementów z całego zbioru danych, która jest reprezentatywna dla całego zbioru. Próbka jest wykorzystywana do badania i analizy statystycznej, ponieważ jest trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia badań na całym zbiorze danych.

Istnieją różne metody dobrania próbki, takie jak losowanie bez powtórzeń, losowanie z powtórzeniami, próbkowanie jednostronne lub próbkowanie dwustronne.

Próbka musi być reprezentatywna dla całego zbioru danych, aby uzyskać wiarygodne wyniki. Jeśli próbka jest niereprezentatywna, to wyniki badań mogą być błędne lub nieodpowiednie.

Ważne jest również, by zachować odpowiednią liczebność próbki, ponieważ zbyt mała liczba elementów w próbce może prowadzić do błędów statystycznych, a zbyt duża liczba elementów może prowadzić do zwiększenia kosztów badań.

Próbkowanie

Polecana literatura

  • Berndt, A. E. (2020). Sampling methods. Journal of Human Lactation, 36(2), 224-226.