Polskie Towarzystwo Towaroznawcze

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Polskie Towarzystwo Towaroznawców - Stowarzyszenie zarejestrowane 4 IX 1963 r., siedzibą jest Kraków. PTT działa na terenie całej Polski ; oddziały terenowe PTT znajdują się w Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Sopocie i Warszawie. Celem PTT jest; inicjowanie, prowadzenie i popieranie badań naukowych z zakresu towaroznawstwa, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i etyki członków Towarzystwa oraz popularyzacja w społeczeństwie wiedzy towaroznawczej. PTT współdziała z krajowymi towarzystwami specjalistycznymi. Ponadto jest członkiem IGWT, współpracuje z wieloma zagranicznymi towarzystwami [ I. Duda 1994, s. 125].

Członkostwo

  • Członkiem zwyczajnym PTT może być każdy obywatel polski posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych lub inne wykształcenie w zakresie jakości produktów, który zadeklaruje współpracę i pomoc w zakresie urzeczywistnienia celów Towarzystwa. Członkami mogą być również studenci ostatnich lat studiów kierunku towaroznawstwa i pokrewnych. Członków zwyczajnych przyjmuje, spośród osób fizycznych, terytorialnie odpowiedni Zarząd Oddziału, na podstawie pisemnej deklaracji.
  • Członkami wspierającymi mogą być osoby fizyczne i prawne zainteresowane działalnością Towarzystwa, które zadeklarują poparcie finansowe na rzecz Towarzystwa i zostaną przyjęte przez Zarząd Główny lub Zarząd Oddziału na podstawie pisemnej deklaracji.
  • Władzami naczelnymi towarzystwa są:

a. Walne Zebranie Delegatów,

b. Zarząd Główny,

c. Główna Komisja Rewizyjna,

d. Sąd Koleżeński. [1]

Historia

  • Najstarszym spośród istniejących obecnie w świecie naukowym towarzystw towaroznawczych jest Japońskie Towarzystwo Towaroznawcze, utworzone w roku 1935.
  • Drugim z kolei było Austriackie Towarzystwo Towaroznawcze i Technologiczne, założone w 1959r.
  • Polskie Towarzystwo Towaroznawcze utworzone zostało jako trzecie spośród działających obecnie w świecie tego rodzaju towarzystw. Jego utworzenie i działalność zostały poprzedzone utworzeniem sekcji towaroznawstwa przy niektórych oddziałach wojewódzkich Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
  • W 1972 założone zostało, jako czwarte z kolei Niemieckie Towarzystwo Towaroznawcze i Technologiczne, a w dni 6 sierpnia w 1976r,. w wyniku uchwały podjętej w Salzburgu przez przedstawicieli towaroznawców z Austrii, RFN, Szwajcarii i Belgii powstało Międzynarodowe Towarzystwo Towaroznawcza i Technologii - (Internationale Gesellschaft fur Warenkude und Technologie - IGTW) z siedzibą w Wiedniu [M. Skrzypek Zeszyty Naukowe/ AE w Krakowie, 1987 nr223, s. 114]
  • Utworzenie IGWT zainicjowało tworzenie naukowych towarzystw towaroznawczych w wielu krajach. Obecnie, poza czterema wymienionymi, tj. japońskim, austriackim, polskim i zachodnio-niemieckim, podobnie działają w Belgii, Korei Płd., Izraelu, Szwajcarii i we Włoszech, a w stadium organizacji znajdują się dalsze, min. w Bułgarii, na Węgrzech i w Związku Radzieckim [M. Skrzypek Zeszyty Naukowe/ AE w Krakowie, 1987 nr223, s. 115]
  • Począwszy od roku 1966, a więc już w trzecim roku działalności Towarzystwa ukazuje się niemal co roku obszerny tom prac zatytułowany "Towaroznawstwo - Problemy Jakości" [M. Skrzypek Zeszyty Naukowe/ AE w Krakowie, 1987 nr223, s. 117]
  • W roku 1970 uruchomienie pierwszego w Polsce Podyplomowego Studium Sterowania i Ochrony Jakości w Instytucie Towaroznawstwa AE w Krakowie [M. Skrzypek Zeszyty Naukowe/ AE w Krakowie, 1987 nr223, s. 120]
  • W uznaniu zasług dla Towarzystwa i głoszonych przez nie idei, profesorowi Mieczysławowi Mysonie nadano w r. 1979 tytuł Honorowego Prezesa Towarzystwa, zaś profesorowi Józefowi Iwańskiemu jako pierwszemu - godność Członka Honorowego PTT.
  • W roku 1979 podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Zarządem Głównym PTT i Polskim Komitetem Normalizacji i Miar, realizowana po dzień dzisiejszy.

Cele i misja Polskiego Towarzystwa Towaroznawczego

PTT ma na celu rozwijanie wiedzy naukowej z zakresu zarządzania towarem oraz promowanie najlepszych praktyk zarządzania towarem w Polsce. Stowarzyszenie stawia sobie za zadanie:

  • Integrację nauki i praktyki w zakresie towaroznawstwa
  • Gromadzenie i upowszechnianie wiedzy na temat zarządzania towarem
  • Organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i szkoleń dla członków PTT
  • Wspieranie badań naukowych z zakresu zarządzania towarem
  • Współpracę z innymi organizacjami naukowymi i biznesowymi w kraju i za granicą

Misją PTT jest tworzenie warunków do rozwoju zarządzania towarem w Polsce poprzez promowanie najlepszych praktyk i wymianę wiedzy między nauką a praktyką. Stowarzyszenie dąży do tego, aby polskie firmy były liderami w zarządzaniu towarem, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.


Polskie Towarzystwo Towaroznawczeartykuły polecane
Stowarzyszenie KsięgowychPolskie Towarzystwo EkonomiczneZwiązek banków polskichAssociation for Project ManagementPark technologicznyIzba rzemieślniczaSpółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowaKonfederacja LewiatanOchotnicze hufce pracy

Bibliografia

  • Duda I. (red.) (1995), Słownik pojęć towaroznawczych, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Kraków
  • Skrzypek M. (1987), Rola i udział towaroznawstwa ogólnego w badaniach naukowych iw nauczaniu towaroznawstwa. Zeszyty Naukowe/Akademia Ekonomiczna w Krakowie, nr 223
  • Strona internetowa: Polskie Towarzystwo Towaroznawcze


Autor: Kot Urszula