Płatnik vat: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
(LinkTitles.)
Linia 16: Linia 16:




'''Płatnik VAT''' jest to [[osoba fizyczna]], wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat działalności, [[osoba prawna]] oraz [[jednostka organizacyjna]] niemająca osobowości prawnej (Podatki.biz, 2017, s. 113).
'''[[Płatnik]] VAT''' jest to [[osoba fizyczna]], wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub [[rezultat]] działalności, [[osoba prawna]] oraz [[jednostka organizacyjna]] niemająca osobowości prawnej (Podatki.biz, 2017, s. 113).


Płatnikiem VAT może być każdy usługodawca, [[producent]], osoba pozwalająca innym odpłatnie korzystać z przysługujących jej praw. Głównym warunkiem jest częstotliwość. Czyli żeby dana działalność nie była pojedynczym, rzadkim zjawiskiem. Na przykład, [[osoba fizyczna]], która kupiła samochód na rynku wtórnym, aby po kilku latach odsprzedać go z zyskiem, nie jest płatnikiem VAT, ponieważ ta czynność jest zjawiskiem incydentalnym.
Płatnikiem VAT może być każdy [[usługodawca]], [[producent]], osoba pozwalająca innym odpłatnie korzystać z przysługujących jej praw. Głównym warunkiem jest częstotliwość. Czyli żeby dana działalność nie była pojedynczym, rzadkim zjawiskiem. Na przykład, [[osoba fizyczna]], która kupiła samochód na rynku wtórnym, aby po kilku latach odsprzedać go z zyskiem, nie jest płatnikiem VAT, ponieważ ta czynność jest zjawiskiem incydentalnym.


Osoba, która wykonuje czynności, polegające na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych lub towarów do celów zarobkowych, również może zostać płatnikiem VAT. W tym przypadku również musi pojawić się element ciągłości. (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15)
Osoba, która wykonuje czynności, polegające na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych lub [[towarów]] do celów zarobkowych, również może zostać płatnikiem VAT. W tym przypadku również musi pojawić się element ciągłości. ([[Dziennik Ustaw]] Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15)
<google>t</google>
<google>t</google>


==Kto jest płatnikiem VAT?==
==Kto jest płatnikiem VAT?==


[[Działalność gospodarcza]] dotyczy jakiejkolwiek działalności producentów, usługodawców czy handlowców, w tym rolników, osób wykonujących zawody wolne lub pozyskujących zasoby naturalne. [[Działalność gospodarcza]] obejmuje głównie działania polegające na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych lub towarów w sposób ciągły i w celu osiągnięcia [[zysk|zysków]].
[[Działalność gospodarcza]] dotyczy jakiejkolwiek działalności producentów, usługodawców czy handlowców, w tym rolników, osób wykonujących zawody wolne lub pozyskujących [[zasoby]] naturalne. [[Działalność gospodarcza]] obejmuje głównie działania polegające na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych lub towarów w sposób ciągły i w celu osiągnięcia [[zysk|zysków]].


Można być podatnikiem VAT, nie prowadząc samodzielnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ustawy o VAT. Dobrym przykładem są rolnicy, których nie dotyczy ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Post factum, działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą, która pozwala rolnikom być podatnikiem VAT, chociaż duża ich część jest zwolniona z VAT.
Można być podatnikiem VAT, nie prowadząc samodzielnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ustawy o VAT. Dobrym przykładem są rolnicy, których nie dotyczy [[ustawa]] o swobodzie działalności gospodarczej. Post factum, działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą, która pozwala rolnikom być podatnikiem VAT, chociaż duża ich część jest zwolniona z VAT.


Płatnikiem jest także [[osoba fizyczna]], [[osoba prawna]] oraz [[jednostka organizacyjna]] niemająca osobowości prawnej (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15):
Płatnikiem jest także [[osoba fizyczna]], [[osoba prawna]] oraz [[jednostka organizacyjna]] niemająca osobowości prawnej (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15):
* na której ciąży zobowiązanie płacenia cła, ponadto w przypadku, gdy importowany towar jest zwolniony z cła na podstawie przepisów celnych lub albo stosowana jest obniżona czy zerowa stawka celna,
* na której ciąży [[zobowiązanie]] płacenia cła, ponadto w przypadku, gdy importowany [[towar]] jest zwolniony z cła na podstawie przepisów celnych lub albo stosowana jest obniżona czy zerowa stawka celna,
* dokonująca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
* dokonująca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
* upoważniona do korzystania z procedury uszlachetniania czynnego czy procedury odprawy czasowej,
* upoważniona do korzystania z procedury uszlachetniania czynnego czy procedury odprawy czasowej,
* nabywająca usługi, jeżeli usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju,
* nabywająca [[usługi]], jeżeli usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju,
* nabywająca towary, jeżeli osoba dokonująca dostawę towarów na terytorium kraju jest płatnikiem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, a nabywcą jest podatnik, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub osoba prawna niebędąca podatnikiem,
* nabywająca [[towary]], jeżeli osoba dokonująca dostawę towarów na terytorium kraju jest płatnikiem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, a nabywcą jest [[podatnik]], posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub osoba prawna niebędąca podatnikiem,
* obowiązana do zapłaty podatku (ust. 8 lub ust. 10 Kodeksu podatkowego).  
* obowiązana do zapłaty podatku (ust. 8 lub ust. 10 Kodeksu podatkowego).  


Linia 40: Linia 40:
'''Płatnikami VAT nie są''':
'''Płatnikami VAT nie są''':
* urzędy administracji publicznej w zakresie realizowanych zadań,
* urzędy administracji publicznej w zakresie realizowanych zadań,
* organy administracji publicznej.
* [[organy administracji publicznej]].
Także są zwolnione z opłaty usługi zdrowotne, edukacja, bezpieczeństwo i usługi społeczne, a także niektóre usługi finansowe i ubezpieczeniowe. (Sowa B., 2014, s. 139-141)  
Także są zwolnione z opłaty usługi zdrowotne, edukacja, bezpieczeństwo i usługi społeczne, a także niektóre usługi finansowe i ubezpieczeniowe. (Sowa B., 2014, s. 139-141)  


Linia 47: Linia 47:
Należy pamiętać, że można zmienić decyzję w trakcie funkcjonowania [[firma|firmy]] o byciu lub niebyciu płatnikiem VAT (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15).
Należy pamiętać, że można zmienić decyzję w trakcie funkcjonowania [[firma|firmy]] o byciu lub niebyciu płatnikiem VAT (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15).


Czynny płatnik VAT może korzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług z uwagi na prowadzenie własnej działalności. Płatnik VAT musi prowadzić rejestry zakupów i sprzedaży VAT i na podstawie tego sporządzić deklarację VAT na koniec okresu rozliczeniowego, w której wykazać [[podatek]] należny i naliczony. W przypadku, gdy podatek należny jest wyższy od podatku naliczonego podatnik jest zobowiązany zapłacić różnicę. Jeżeli podatek VAT należny jest mniejszy od podatku VAT naliczonego, istnieją dwie możliwości - zwrócić nadwyżkę [[podatek|podatku]] albo przenieść kwotę nadwyżki na następny okres rozliczeniowy (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art. 15).  
Czynny płatnik VAT może korzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług z uwagi na prowadzenie własnej działalności. Płatnik VAT musi prowadzić rejestry zakupów i sprzedaży VAT i na podstawie tego sporządzić deklarację VAT na koniec okresu rozliczeniowego, w której wykazać [[podatek]] należny i naliczony. W przypadku, gdy podatek należny jest wyższy od podatku naliczonego podatnik jest zobowiązany zapłacić różnicę. Jeżeli podatek VAT należny jest mniejszy od podatku VAT naliczonego, istnieją dwie możliwości - zwrócić nadwyżkę [[podatek|podatku]] albo przenieść kwotę nadwyżki na następny [[okres rozliczeniowy]] (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art. 15).  


==VAT a cudzoziemcy==
==VAT a cudzoziemcy==
Cudzoziemiec, który prowadzi własną działalność gospodarczą wykonując różnorodne [[usługa|usługi]], ma prawo zostać płatnikiem VAT, a nawet będzie musiał zapłacić [[podatek]] VAT do kontroli podatkowej, który został dodany do [[produkt|produktów]] lub/i usług jeżeli posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie kraju. VAT jest płacony do urzędu skarbowego w miejscu prowadzenia działalności.  
Cudzoziemiec, który prowadzi własną działalność gospodarczą wykonując różnorodne [[usługa|usługi]], ma [[prawo]] zostać płatnikiem VAT, a nawet będzie musiał zapłacić [[podatek]] VAT do kontroli podatkowej, który został dodany do [[produkt|produktów]] lub/i usług jeżeli posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie kraju. VAT jest płacony do urzędu skarbowego w miejscu prowadzenia działalności.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 21:27, 21 maj 2020

Płatnik vat
Polecane artykuły


Płatnik VAT jest to osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat działalności, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (Podatki.biz, 2017, s. 113).

Płatnikiem VAT może być każdy usługodawca, producent, osoba pozwalająca innym odpłatnie korzystać z przysługujących jej praw. Głównym warunkiem jest częstotliwość. Czyli żeby dana działalność nie była pojedynczym, rzadkim zjawiskiem. Na przykład, osoba fizyczna, która kupiła samochód na rynku wtórnym, aby po kilku latach odsprzedać go z zyskiem, nie jest płatnikiem VAT, ponieważ ta czynność jest zjawiskiem incydentalnym.

Osoba, która wykonuje czynności, polegające na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych lub towarów do celów zarobkowych, również może zostać płatnikiem VAT. W tym przypadku również musi pojawić się element ciągłości. (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15)

Kto jest płatnikiem VAT?

Działalność gospodarcza dotyczy jakiejkolwiek działalności producentów, usługodawców czy handlowców, w tym rolników, osób wykonujących zawody wolne lub pozyskujących zasoby naturalne. Działalność gospodarcza obejmuje głównie działania polegające na wykorzystywaniu wartości niematerialnych i prawnych lub towarów w sposób ciągły i w celu osiągnięcia zysków.

Można być podatnikiem VAT, nie prowadząc samodzielnie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ustawy o VAT. Dobrym przykładem są rolnicy, których nie dotyczy ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Post factum, działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą, która pozwala rolnikom być podatnikiem VAT, chociaż duża ich część jest zwolniona z VAT.

Płatnikiem jest także osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15):

  • na której ciąży zobowiązanie płacenia cła, ponadto w przypadku, gdy importowany towar jest zwolniony z cła na podstawie przepisów celnych lub albo stosowana jest obniżona czy zerowa stawka celna,
  • dokonująca wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • upoważniona do korzystania z procedury uszlachetniania czynnego czy procedury odprawy czasowej,
  • nabywająca usługi, jeżeli usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju,
  • nabywająca towary, jeżeli osoba dokonująca dostawę towarów na terytorium kraju jest płatnikiem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, a nabywcą jest podatnik, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub osoba prawna niebędąca podatnikiem,
  • obowiązana do zapłaty podatku (ust. 8 lub ust. 10 Kodeksu podatkowego).

Kto nie jest płatnikiem VAT?

Płatnikami VAT nie są:

Także są zwolnione z opłaty usługi zdrowotne, edukacja, bezpieczeństwo i usługi społeczne, a także niektóre usługi finansowe i ubezpieczeniowe. (Sowa B., 2014, s. 139-141)

Czynny płatnik podatku VAT

Będąc przedsiębiorcą jest możliwość być czynnym płatnikiem podatku VAT (vatowcem), ale jest to niekonieczne pod warunkiem że roczne obroty twojej firmy nie przekraczają 150000 zł. Jeśli ten limit jest przekroczony, osoba prowadząca własną działalność staje się do tego zobowiązana. Wtenczas jest konieczne zgłoszenie na formularzu VAT-R w urzędzie Skarbowym Państwa. Formularz VAT-R trzeba zgłosić do urzędu najpóźniej dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów i usług, które obejmuje podatek VAT. Również przedsiębiorca musi zostać vatowcem, gdy działa w odpowiednich branżach, w przypadku których nie ma prawa do zwolnienia z VAT oraz nie posiada siedziby działalności gospodarczej na terenie kraju. Należy pamiętać, że można zmienić decyzję w trakcie funkcjonowania firmy o byciu lub niebyciu płatnikiem VAT (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art 15).

Czynny płatnik VAT może korzystać z prawa do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów i usług z uwagi na prowadzenie własnej działalności. Płatnik VAT musi prowadzić rejestry zakupów i sprzedaży VAT i na podstawie tego sporządzić deklarację VAT na koniec okresu rozliczeniowego, w której wykazać podatek należny i naliczony. W przypadku, gdy podatek należny jest wyższy od podatku naliczonego podatnik jest zobowiązany zapłacić różnicę. Jeżeli podatek VAT należny jest mniejszy od podatku VAT naliczonego, istnieją dwie możliwości - zwrócić nadwyżkę podatku albo przenieść kwotę nadwyżki na następny okres rozliczeniowy (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, 2017, art. 15).

VAT a cudzoziemcy

Cudzoziemiec, który prowadzi własną działalność gospodarczą wykonując różnorodne usługi, ma prawo zostać płatnikiem VAT, a nawet będzie musiał zapłacić podatek VAT do kontroli podatkowej, który został dodany do produktów lub/i usług jeżeli posiada siedzibę działalności gospodarczej na terenie kraju. VAT jest płacony do urzędu skarbowego w miejscu prowadzenia działalności.

Bibliografia

Autor: Oksana Saverska