Negocjacje przez internet

Z Encyklopedia Zarządzania
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
Negocjacje przez internet
Polecane artykuły


Internet stał się medium komunikacyjnym, które zrewolucjonizowało cały świat. Również w negocjacjach odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki niemu przestrzeń negocjacyjna znacznie się poszerzyła i w wielu przypadkach negocjacje osiągnęły charakter międzynarodowy. Poza tym, iż jest on źródłem wielu cennych informacji, to umożliwia korespondencję, rozmowy telefoniczne, a nawet organizowanie wideokonferencji.

Negocjator może korzystać z następujących funkcji internetu:

  • strony internetowe- są niezmierzonym źródłem informacji; zamieszczane są one przez firmy i organizacje; można się z nich dowiedzieć nie tylko o profilu działalności danej spółki, jej historii, oferowanych produktach czy usługach, aktualnościach lecz nawet o kondycji finansowej czy uregulowaniach prawnych,
  • wyszukiwarki- są niezastąpionym narzędziem w wyszukiwaniu informacji, wystarczy wpisać interesujące nas słowo, a na ekranie pojawi się lista stron internetowych, które się do niego odwołują. Najpopularniejsze wyszukiwarki to: Yahoo czy Google.
  • grupy dyskusyjne- jeżeli nie mamy pomysłu na rozwiązanie problemu warto spytać o to innych. W tym celu należy skorzystać z możliwości dyskusji na dany temat w grupach dyskusyjnych czy na forach internetowych,
  • komunikatory internetowe- programy te umożliwiają organizację spotkania negocjacyjnego, pozwalają na wysyłanie wiadomości tekstowych, a dzięki zainstalowaniu kamery i mikrofonu można przeprowadzić dzięki nim wideokonferencje,
  • poczta elektroniczna- usługa ta umożliwia korespondencję z innymi użytkownikami internetu. Od tradycyjnych listów e-maile różnią się tym, iż za ich pośrednictwem można przesyłać nie tylko tekst, ale pliki z dźwiękiem, zdjęciami czy video.

Każdy negocjator powinien jednak pamiętać, iż dużo informacji zamieszczonych w Internecie zawiera błędy, a brak osobistego kontaktu z uczestnikami wideokonferencji nie pozwala na stosowanie technik negocjacyjnych tak ważnych w procesie negocjowania.

Bibliografia

  • "Negocjacje" Michael C.Donaldson, Mimi Donaldson, Wydawnictwo RM, Warszawa 1999

Autor: Renata Litewka