LORO: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Zarządzania
m (Infobox update)
 
m (cleanup bibliografii i rotten links)
 
(Nie pokazano 17 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{infobox4
'''LORO''' (z języka włoskiego "''ich''" lub '''vostro''' z języka włoskiego "''wasze''") to [[rachunek]] [[depozyt]]owy banku zagranicznego prowadzony w banku krajowym jako składnik pasywów. Jest to rachunek banku zagranicznego w banku krajowym, postrzegany z perspektywy banku krajowego (T. Kaczmarek, 2008, s. 115)
|list1=
<ul>
<li>[[Epłatności]]</li>
<li>[[Forma płatności]]</li>
<li>[[Rozliczenia bezgotówkowe]]</li>
<li>[[ELIXIR]]</li>
<li>[[Przelew]]</li>
<li>[[Kantor internetowy]]</li>
<li>[[Zasada jednolitej licencji]]</li>
<li>[[Polecenie zapłaty]]</li>
<li>[[Karta płatnicza]]</li>
</ul>
}}


Banki współpracujące ze sobą międzynarodowo nazywają się bankami korespondentami i takich właśnie banków dotyczy pojęcie. Banki praktykujące idee współpracy międzynarodowej świadczą wzajemnie [[usługi]] i prowadzą rachunki banków korespondentów. Prowadzenie tych rachunków jest niezbędne do księgowania na nich wzajemnych rozliczeń z tytułu wielorakich operacji bankowych (T. Kaczmarek, 2008, s. 115) W [[plan]]ie kont [[dane]]go każdego banku używane są określenia nostro "nasze u was" i loro "ich u nas" w zespole 1, gdzie wyodrębnia się analitykę podmiotów finansowych (E. Kawczyńska-Kiełbasa, 2005, s. 14-15)


 
Oprócz rachunku LORO rozróżniamy również rachunek NOSTRO (z języka włoskiego "nasze") jest to rachunek banku krajowego prowadzony w banku zagranicznym, postrzegany z perspektywy banku krajowego. Zwykle banki mają po kilka rachunków NOSTRO w danej walucie, jednak niektóre posiadają ich znacznie więcej, nawet kilkaset. W wyjątkowych sytuacjach spowodowanych np. [[koszt]]ami lub małą skalą działalności banki skłaniają się ku posiadaniu rachunku NOSTRO we wszystkich [[waluta]]ch ale tylko w jednym banku, "którego sieć rachunków NOSTRO jest wykorzystywana do realizacji transakcji. Sieć rachunków NOSTRO danego banku powinna odpowiadać geograficznie oraz branżowo obszarom działalności jego [[klient]]ów oraz możliwościom generowania [[zysk]]ów z transakcji zagranicznych". (A. Adamus-Matuszyńska i in., 2010, s. 312)
'''LORO''' ( z języka włoskiego "''ich''" lub '''vostro''' z języka włoskiego "''wasze''" ) to rachunek depozytowy banku zagranicznego prowadzony w banku krajowym jako składnik pasywów. Jest to rachunek banku zagranicznego w banku krajowym, postrzegany z perspektywy banku krajowego. (T. Kaczmarek, 2008, s. 115)
 
Banki współpracujące ze sobą międzynarodowo nazywają się bankami korespondentami i takich właśnie banków dotyczy pojęcie. Banki praktykujące idee współpracy międzynarodowej świadczą wzajemnie usługi i prowadzą rachunki banków korespondentów. Prowadzenie tych rachunków jest niezbędne do księgowania na nich wzajemnych rozliczeń z tytułu wielorakich operacji bankowych. (T. Kaczmarek, 2008, s. 115) W planie kont danego każdego banku używane są określenia nostro "nasze u was" i loro "ich u nas" w zespole 1, gdzie wyodrębnia się analitykę podmiotów finansowych. (E. Kawczyńska-Kiełbasa, 2005, s. 14-15)
<google>t</google>
 
Oprócz rachunku LORO rozróżniamy również rachunek NOSTRO ( z języka włoskiego "nasze" ) jest to rachunek banku krajowego prowadzony w banku zagranicznym, postrzegany z perspektywy banku krajowego. Zwykle banki mają po kilka rachunków NOSTRO w danej walucie, jednak niektóre posiadają ich znacznie więcej, nawet kilkaset. W wyjątkowych sytuacjach spowodowanych np. kosztami lub małą skalą działalności banki skłaniają się ku posiadaniu rachunku NOSTRO we wszystkich walutach ale tylko w jednym banku, "którego sieć rachunków NOSTRO jest wykorzystywana do realizacji transakcji. Sieć rachunków NOSTRO danego banku powinna odpowiadać geograficznie oraz branżowo obszarom działalności jego klientów oraz możliwościom generowania zysków z transakcji zagranicznych.(A. Adamus-Matuszyńska i in. , 2010, s. 312 )


==LORO i NOSTRO jako model powiązań dwustronnych między bankami==
==LORO i NOSTRO jako model powiązań dwustronnych między bankami==
[[Plik:Powiązanie LORO.png|400px|thumb|Rys. 1. Powiązanie LORO]]
[[Plik:Powiązanie LORO.png|400px|thumb|Rys. 1. Powiązanie LORO]]
[[Plik:Powiązanie NOSTRO.png|400px|thumb|Rys. 2. Powiązanie NOSTRO]]
[[Plik:Powiązanie NOSTRO.png|400px|thumb|Rys. 2. Powiązanie NOSTRO]]
Jest to typowe powiązanie dla rozliczeń zagranicznych. NOSTRO to nasz rachunek prowadzony przez korespondenta zazwyczaj w walucie kraju gdzie prowadzimy ten rachunek. LORO to ich rachunek, czyli rachunek korespondenta prowadzony przez nas, zazwyczaj w walucie krajowej. Dzięki temu, że polskie banki prowadzą rachunki LORO dla banków zagranicznych, banki te przeprowadzają rozliczenia w PLN. (A. Adamus-Matuszyńska i in. , 2010, s. 312 )
Jest to typowe powiązanie dla rozliczeń zagranicznych. NOSTRO to nasz rachunek prowadzony przez korespondenta zazwyczaj w walucie kraju gdzie prowadzimy ten rachunek. LORO to ich rachunek, czyli rachunek korespondenta prowadzony przez nas, zazwyczaj w walucie krajowej. Dzięki temu, że polskie banki prowadzą rachunki LORO dla banków zagranicznych, banki te przeprowadzają rozliczenia w PLN. (A. Adamus-Matuszyńska i in., 2010, s. 312)


Warunki przeprowadzania rozliczeń za pośrednictwem banków
Warunki przeprowadzania rozliczeń za pośrednictwem banków
* "Uczestnicy rozliczeń muszą posiadać rachunki rozliczeniowe w bankach i mieć na nich kwoty potrzebne do rozliczeń
* "Uczestnicy rozliczeń muszą posiadać rachunki rozliczeniowe w bankach i mieć na nich kwoty potrzebne do rozliczeń
* Banki muszą być włączone w jakiś system rozliczeń międzybankowych krajowych i zagranicznych
* Banki muszą być włączone w jakiś [[system]] rozliczeń międzybankowych krajowych i zagranicznych
* Musi istnieć system autoryzacji zleceń gwarantujący bezpieczne przeprowadzanie rozliczeń"
* Musi istnieć system autoryzacji zleceń [[gwarant]]ujący bezpieczne przeprowadzanie rozliczeń"
(R. Szewczyk, 2016, s. 2)
(R. Szewczyk, 2016, s. 2)
<google>n</google>


==Istota rachunków LORO/NOSTRO==
==Istota rachunków LORO/NOSTRO==
Najważniejszym zadaniem rachunków LORO/NOSTRO jest stworzenie możliwości rozliczenia różnorodnych transakcji w obrocie międzynarodowym. Banki otwierają rachunki NOSTRO żeby móc rozliczyć płatności w walucie danego kraju, w przypadku gdy w tej walucie nie uczestniczą bezpośrednio w danym systemie rozliczeniowym. Dzięki sieci rachunków NOSTRO posiadanie przez bank rachunku np. w USD w banku amerykańskim daje możliwość rozliczenia płatności w USD kierowanej do jakiegokolwiek banku na świecie. Na tych rachunkach banki koncentrują wpływy na rzecz zarówno banku jak i swoich klientów oraz realizują transakcje również własne i swoich klientów. Rozliczeń transakcji na rachunkach LORO/NOSTRO dokonuje się bezgotówkowo, a odpowiednie dyspozycje są przesyłane poprzez komunikaty SWIFT. (Ministerstwo Finansów, 2018, s. 27)
Najważniejszym [[zadanie]]m rachunków LORO/NOSTRO jest stworzenie możliwości rozliczenia różnorodnych transakcji w obrocie międzynarodowym. Banki otwierają rachunki NOSTRO żeby móc rozliczyć płatności w walucie danego kraju, w przypadku gdy w tej walucie nie uczestniczą bezpośrednio w danym systemie rozliczeniowym. Dzięki sieci rachunków NOSTRO [[posiadanie]] przez [[bank]] rachunku np. w USD w banku amerykańskim daje możliwość rozliczenia płatności w USD kierowanej do jakiegokolwiek banku na świecie. Na tych rachunkach banki koncentrują wpływy na rzecz zarówno banku jak i swoich klientów oraz realizują [[transakcje]] również własne i swoich klientów. Rozliczeń transakcji na rachunkach LORO/NOSTRO dokonuje się bezgotówkowo, a odpowiednie dyspozycje są przesyłane poprzez komunikaty [[SWIFT]]. (Ministerstwo Finansów, 2018, s. 27)
 
"Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 27 kwietnia 2018 r. skierowanym do Związku Banków Polskich, podzielającym argumentację prawną wyrażoną przez ZBP w wystąpieniu z dnia 28 lutego 2018 r., zasadnym jest uznanie, iż rachunki loro prowadzone przez banki krajowe dla innych banków, instytucji [[kredyt]]owych oraz banków zagranicznych, a także oddziałów banków zagranicznych położonych poza granicami RP, podlegają wyłączeniu z obowiązku raportowania, o którym mowa w Ustawie STIR". (Ministerstwo Finansów, 2018, s. 27)
 
=Rachunek LORO==
===Definicja i funkcje rachunku LORO===
Rachunek LORO jest specjalnym rozwiązaniem stosowanym w międzynarodowych rozliczeniach bankowych. Służy on do ułatwienia przeprowadzania transakcji na rynku walutowym oraz rozliczeń międzybankowych. Rachunek LORO umożliwia bankom zagranicznym korzystanie z usług innych banków w celu przetwarzania płatności i przekazów pieniężnych w danym kraju.
 
Główną funkcją rachunku LORO jest ułatwienie wymiany walut dla banków zagranicznych. Dzięki posiadaniu rachunku LORO w danym kraju, bank zagraniczny może dokonywać transakcji w lokalnej walucie bez konieczności posiadania oddziałów czy własnej infrastruktury w tym kraju. Rachunek LORO umożliwia bankom zagranicznym przetwarzanie płatności i przekazów pieniężnych w sposób efektywny i zgodny z lokalnymi przepisami.
 
===Banki zagraniczne a rachunek LORO===
Banki zagraniczne korzystają z rachunków LORO jako rozwiązania umożliwiającego im prowadzenie transakcji na rynku walutowym. Dzięki rachunkowi LORO bank zagraniczny może skorzystać z usług lokalnego banku, który posiada rachunek w danej walucie. Bank zagraniczny przekazuje swoje środki na rachunek LORO, a następnie korzysta z tych środków do dokonania transakcji w lokalnej walucie.
 
Rachunek LORO jest szczególnie przydatny dla banków zagranicznych, które nie posiadają oddziałów w danym kraju, ale chcą prowadzić działalność na rynku walutowym. Dzięki rachunkowi LORO, bank zagraniczny może skorzystać z usług lokalnego banku, który posiada niezbędną infrastrukturę i wiedzę na temat lokalnego systemu płatności.
 
===Rachunek LORO a rozliczenia międzybankowe===
Rachunek LORO odgrywa istotną rolę w [[proces]]ie rozliczeń międzybankowych. Banki korzystają z rachunku LORO do przesyłania przekazów pieniężnych, dokonywania płatności handlowych oraz rozliczania kredytów między sobą. Dzięki rachunkowi LORO, banki mogą skutecznie i efektywnie przeprowadzać transakcje między sobą, bez konieczności korzystania z innych, bardziej skomplikowanych rozwiązań.
 
Rachunek LORO umożliwia bankom przekazywanie środków w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Przez rachunek LORO banki mogą prowadzić rozliczenia między sobą w różnych walutach, co pozwala na wygodne i efektywne [[zarząd]]zanie ryzykiem walutowym.
 
Wnioski z powyższego analizy wskazują na to, że rachunek LORO jest niezwykle istotnym narzędziem w międzynarodowych rozliczeniach bankowych. Dzięki rachunkowi LORO banki zagraniczne mają możliwość prowadzenia transakcji na rynku walutowym oraz przeprowadzania rozliczeń międzybankowych w sposób efektywny i zgodny z lokalnymi przepisami. Rachunek LORO ułatwia wymianę walut i przetwarzanie płatności, co przyczynia się do rozwoju międzynarodowych relacji handlowych i finansowych.
 
==Rachunek NOSTRO==
===Definicja i funkcje rachunku NOSTRO===
Rachunek NOSTRO jest jednym z kluczowych instrumentów w międzynarodowych rozliczeniach bankowych. Jest to rachunek w obcej walucie, otwierany przez bank w innym kraju w celu prowadzenia transakcji w tej walucie.
 
Rachunek NOSTRO pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, umożliwia bankom prowadzenie rozliczeń w walutach obcych. Dzięki temu bank może przyjmować i dokonywać płatności w różnych walutach, co jest niezbędne w przypadku prowadzenia działalności na rynkach międzynarodowych. Rachunki NOSTRO pozwalają bankom na skuteczne [[zarządzanie]] [[transakcja]]mi w obcych walutach i [[minimalizowanie ryzyka]] związanego z [[fluktuacja]]mi [[kurs]]ów walutowych.
 
Dodatkowo, rachunki NOSTRO stanowią podstawę dla banków korespondentów. Banki korespondenci otwierają rachunki NOSTRO w różnych walutach w celu ułatwienia transakcji dla swoich klientów. Dzięki temu mogą prowadzić rozliczenia w walucie danego kraju bez konieczności posiadania własnego oddziału lub konta w tej walucie. Rachunki NOSTRO umożliwiają bankom korespondentom prowadzenie skutecznej działalności transakcyjnej na rynkach zagranicznych.


"Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 27 kwietnia 2018 r. skierowanym do Związku Banków Polskich, podzielającym argumentację prawną wyrażoną przez ZBP w wystąpieniu z dnia 28 lutego 2018 r., zasadnym jest uznanie, iż rachunki loro prowadzone przez banki krajowe dla innych banków, instytucji kredytowych oraz banków zagranicznych, a także oddziałów banków zagranicznych położonych poza granicami RP, podlegają wyłączeniu z obowiązku raportowania, o którym mowa w Ustawie STIR." (Ministerstwo Finansów, 2018, s. 27)
===Banki korespondenci a rachunek NOSTRO===
Banki korespondenci otwierają rachunki NOSTRO w różnych walutach z kilku powodów. Po pierwsze, jest to konieczne dla realizacji transakcji międzynarodowych. Jeżeli [[bank korespondent]] ma klienta, który chce dokonać płatności w obcej walucie, musi mieć możliwość jej przyjęcia na rachunek NOSTRO. Rachunki NOSTRO umożliwiają bankom korespondentom prowadzenie rozliczeń w różnych walutach, co z kolei przyciąga klientów zainteresowanych międzynarodowymi transakcjami.
 
Ponadto, otwieranie rachunków NOSTRO w różnych walutach umożliwia bankom korespondentom dostęp do lokalnych rynków finansowych. Dzięki temu mogą obsługiwać klientów zainteresowanych transakcjami w danej walucie, bez konieczności posiadania własnego oddziału w tym kraju. Rachunki NOSTRO pozwalają bankom korespondentom na rozszerzenie swojej działalności na rynki zagraniczne i zdobycie nowych klientów.
 
===Rachunek NOSTRO a zarządzanie ryzykiem===
Rachunki NOSTRO odgrywają istotną rolę w zarządzaniu ryzykiem banków. Banki korzystają z rachunków NOSTRO w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym i innymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami.
 
Przede wszystkim, rachunki NOSTRO pozwalają bankom na minimalizowanie ryzyka kursowego. Dzięki posiadaniu rachunków NOSTRO w różnych walutach, bank może skutecznie zarządzać swoimi [[pozycja]]mi walutowymi i zabezpieczać się przed wahaniem kursów. W przypadku, gdy [[wartość]] jednej waluty spada, bank może skorzystać z rachunku NOSTRO w innej walucie, aby zminimalizować straty.
 
Ponadto, rachunki NOSTRO umożliwiają bankom [[zabezpieczenie]] się przed innymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami na rynkach międzynarodowych. Na przykład, w sytuacji, gdy występują ograniczenia w przepływie [[kapitał]]u, bank może skorzystać z rachunków NOSTRO w różnych jurysdykcjach, aby kontynuować swoją działalność.
 
==Transakcje i usługi na rachunkach LORO/NOSTRO==
===Obsługa klientów korporacyjnych===
Banki często korzystają z rachunków LORO/NOSTRO do świadczenia usług finansowych na rzecz dużych przedsiębiorstw. Dzięki tym rachunkom banki mogą zapewnić swoim klientom korporacyjnym dostęp do różnorodnych usług, które wspierają ich działalność na rynku międzynarodowym.
 
Przykładem usługi, którą banki świadczą na rachunkach LORO/NOSTRO dla klientów korporacyjnych, jest [[finansowanie]] handlu zagranicznego. Rachunki te umożliwiają przeprowadzanie transakcji walutowych oraz gromadzenie środków w różnych walutach. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą łatwo i efektywnie realizować płatności za [[import]]owane lub [[eksport]]owane dobra i usługi.
 
Ponadto, banki korzystają z rachunków LORO/NOSTRO do obsługi transakcji walutowych dla swoich klientów korporacyjnych. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą łatwo wymieniać waluty i zarządzać ryzykiem walutowym. To szczególnie istotne dla firm prowadzących działalność na arenie międzynarodowej, które często muszą dokonywać transakcji w różnych walutach.
 
===Handel międzynarodowy i inwestycje zagraniczne===
Rachunki LORO/NOSTRO są niezwykle ważne w procesie przeprowadzania transakcji związanych z handlem międzynarodowym i [[inwestycja]]mi zagranicznymi. Dzięki tym rachunkom, banki mogą zapewnić swoim klientom korzystne warunki finansowania oraz łatwy dostęp do rynków zagranicznych.
 
W przypadku handlu międzynarodowego, rachunki LORO/NOSTRO umożliwiają przeprowadzanie płatności za importowane lub eksportowane dobra i usługi. Banki mogą również udzielać kredytów handlowych, które są zabezpieczone na rachunkach LORO/NOSTRO. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mają dostęp do finansowania, które umożliwia im rozwinięcie działalności na rynkach zagranicznych.
 
W przypadku inwestycji zagranicznych, rachunki LORO/NOSTRO są wykorzystywane do przeprowadzania płatności za nabywanie i [[sprzedaż]] akcji oraz obligacji emitowanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Rachunki te umożliwiają [[inwestor]]om zagranicznym łatwy dostęp do rynków kapitałowych i umożliwiają im skuteczne zarządzanie swoimi inwestycjami.
 
===Rozliczenia transgraniczne na rynku kapitałowym===
Rachunki LORO/NOSTRO odgrywają istotną rolę w procesie rozliczeń transgranicznych na rynku kapitałowym. Banki wykorzystują te rachunki do przeprowadzania płatności związanych z zakupem i sprzedażą akcji oraz obligacji emitowanych przez lokalne przedsiębiorstwa.
 
Inwestorzy zagraniczni korzystają z rachunków LORO/NOSTRO, aby zainwestować w [[akcje]] i [[obligacje]] lokalnych przedsiębiorstw. Dzięki tym rachunkom, inwestorzy mogą łatwo przekazywać środki z ich kont zagranicznych na rachunki LORO/NOSTRO i dokonywać transakcji na rynkach lokalnych. To umożliwia im uczestnictwo w rynkach kapitałowych różnych krajów i zwiększa możliwości dywersyfikacji ich [[portfel]]i inwestycyjnych.
 
Ważne jest, aby banki utrzymywały rachunki LORO/NOSTRO w różnych walutach, aby umożliwić swoim klientom przeprowadzanie transakcji w lokalnych walutach. Dzięki temu, inwestorzy zagraniczni mogą uniknąć kosztów i ryzyka związanego z konwersją walutową.
 
{{infobox5|list1={{i5link|a=[[Epłatności]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Forma płatności]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Rozliczenia bezgotówkowe]]}} &mdash; {{i5link|a=[[ELIXIR]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Przelew]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Kantor internetowy]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Zasada jednolitej licencji]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Polecenie zapłaty]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Karta płatnicza]]}} &mdash; {{i5link|a=[[Rejestr zastawów]]}} }}


==Bibliografia==
==Bibliografia==
* Adamus-Matuszyńska A. (red.) (2010) [http://uekwww.uek.krakow.pl/files/common/akademie/akademia-zbp/Bankowoscdlapraktykow_Tom_I_i_II.pdf ''Bankowość dla praktyków''] Europejski Certyfikat Bankowca EFCB. Tom I i II, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową – Gdańska Akademia Bankowa, Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów,Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Gdańsk-Katowice-Warszawa
<noautolinks>
* Kaczmarek T. (2008) ''Handel międzynarodowy: Zarządzanie ryzykiem. Rozliczenia finansowe.'' Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa
* Adamus-Matuszyńska A. (red.) (2010), ''Bankowość dla praktyków'', Gdańska Akademia Bankowa, Gdańsk
* Kawczyńska-Kiełbasa E.(2005) [http://darsa.pl/edukacja/1/17/Technik_rachunkowosci_412%5B01%5D_Z3.02_u.pdf ''Prowadzenie rachunkowości bankowej''] Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom
* Kaczmarek T. (2008), ''Handel międzynarodowy: Zarządzanie ryzykiem. Rozliczenia finansowe.'' Wolters Kluwer, Warszawa
* Ministerstwo Finansów, (2018) [https://www.pkobp.pl/media_files/b34950de-0fc3-4a3b-81e7-7f0348cc4eea.pdf ''Wyjaśnienia Rady Prawa Bankowego w zakresie interpretacji ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa Split Payment, Ustawa SP)''] PKO Bank Polski, Warszawa
* Kawczyńska-Kiełbasa E. (2005), ''[https://darsa.pl/edukacja/1/17/Technik_rachunkowosci_412%5B01%5D_Z3.02_u.pdf Prowadzenie rachunkowości bankowej]'', Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom
* Szewczyk R. (2016) [http://www.szewczyk.net.pl/assets/files/pliki/Luck/FiB5.pdf ''II sfera działania banku: pośrednictwo w rozliczeniach''Wydział w Bochni Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach
* Ministerstwo Finansów (2018), ''[https://www.pkobp.pl/media_files/b34950de-0fc3-4a3b-81e7-7f0348cc4eea.pdf Wyjaśnienia Rady Prawa Bankowego w zakresie interpretacji ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. Ustawa Split Payment, Ustawa SP)]'', PKO Bank Polski, Warszawa
* Szewczyk R. (2016), ''II sfera działania banku: pośrednictwo w rozliczeniach'', Wydział w Bochni Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach
</noautolinks>


[[Kategoria:Bankowość]]
[[Kategoria:Depozyt]]
{{a|Jakub Wolańczyk}}


{{a|Jakub Wolańczyk}}
{{#metamaster:description|LORO i NOSTRO to rachunki zagraniczne banku krajowego. Banki mają wiele rachunków NOSTRO w różnych walutach.}}

Aktualna wersja na dzień 21:02, 5 sty 2024

LORO (z języka włoskiego "ich" lub vostro z języka włoskiego "wasze") to rachunek depozytowy banku zagranicznego prowadzony w banku krajowym jako składnik pasywów. Jest to rachunek banku zagranicznego w banku krajowym, postrzegany z perspektywy banku krajowego (T. Kaczmarek, 2008, s. 115)

Banki współpracujące ze sobą międzynarodowo nazywają się bankami korespondentami i takich właśnie banków dotyczy pojęcie. Banki praktykujące idee współpracy międzynarodowej świadczą wzajemnie usługi i prowadzą rachunki banków korespondentów. Prowadzenie tych rachunków jest niezbędne do księgowania na nich wzajemnych rozliczeń z tytułu wielorakich operacji bankowych (T. Kaczmarek, 2008, s. 115) W planie kont danego każdego banku używane są określenia nostro "nasze u was" i loro "ich u nas" w zespole 1, gdzie wyodrębnia się analitykę podmiotów finansowych (E. Kawczyńska-Kiełbasa, 2005, s. 14-15)

Oprócz rachunku LORO rozróżniamy również rachunek NOSTRO (z języka włoskiego "nasze") jest to rachunek banku krajowego prowadzony w banku zagranicznym, postrzegany z perspektywy banku krajowego. Zwykle banki mają po kilka rachunków NOSTRO w danej walucie, jednak niektóre posiadają ich znacznie więcej, nawet kilkaset. W wyjątkowych sytuacjach spowodowanych np. kosztami lub małą skalą działalności banki skłaniają się ku posiadaniu rachunku NOSTRO we wszystkich walutach ale tylko w jednym banku, "którego sieć rachunków NOSTRO jest wykorzystywana do realizacji transakcji. Sieć rachunków NOSTRO danego banku powinna odpowiadać geograficznie oraz branżowo obszarom działalności jego klientów oraz możliwościom generowania zysków z transakcji zagranicznych". (A. Adamus-Matuszyńska i in., 2010, s. 312)

LORO i NOSTRO jako model powiązań dwustronnych między bankami

Rys. 1. Powiązanie LORO
Rys. 2. Powiązanie NOSTRO

Jest to typowe powiązanie dla rozliczeń zagranicznych. NOSTRO to nasz rachunek prowadzony przez korespondenta zazwyczaj w walucie kraju gdzie prowadzimy ten rachunek. LORO to ich rachunek, czyli rachunek korespondenta prowadzony przez nas, zazwyczaj w walucie krajowej. Dzięki temu, że polskie banki prowadzą rachunki LORO dla banków zagranicznych, banki te przeprowadzają rozliczenia w PLN. (A. Adamus-Matuszyńska i in., 2010, s. 312)

Warunki przeprowadzania rozliczeń za pośrednictwem banków

  • "Uczestnicy rozliczeń muszą posiadać rachunki rozliczeniowe w bankach i mieć na nich kwoty potrzebne do rozliczeń
  • Banki muszą być włączone w jakiś system rozliczeń międzybankowych krajowych i zagranicznych
  • Musi istnieć system autoryzacji zleceń gwarantujący bezpieczne przeprowadzanie rozliczeń"

(R. Szewczyk, 2016, s. 2)

Istota rachunków LORO/NOSTRO

Najważniejszym zadaniem rachunków LORO/NOSTRO jest stworzenie możliwości rozliczenia różnorodnych transakcji w obrocie międzynarodowym. Banki otwierają rachunki NOSTRO żeby móc rozliczyć płatności w walucie danego kraju, w przypadku gdy w tej walucie nie uczestniczą bezpośrednio w danym systemie rozliczeniowym. Dzięki sieci rachunków NOSTRO posiadanie przez bank rachunku np. w USD w banku amerykańskim daje możliwość rozliczenia płatności w USD kierowanej do jakiegokolwiek banku na świecie. Na tych rachunkach banki koncentrują wpływy na rzecz zarówno banku jak i swoich klientów oraz realizują transakcje również własne i swoich klientów. Rozliczeń transakcji na rachunkach LORO/NOSTRO dokonuje się bezgotówkowo, a odpowiednie dyspozycje są przesyłane poprzez komunikaty SWIFT. (Ministerstwo Finansów, 2018, s. 27)

"Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 27 kwietnia 2018 r. skierowanym do Związku Banków Polskich, podzielającym argumentację prawną wyrażoną przez ZBP w wystąpieniu z dnia 28 lutego 2018 r., zasadnym jest uznanie, iż rachunki loro prowadzone przez banki krajowe dla innych banków, instytucji kredytowych oraz banków zagranicznych, a także oddziałów banków zagranicznych położonych poza granicami RP, podlegają wyłączeniu z obowiązku raportowania, o którym mowa w Ustawie STIR". (Ministerstwo Finansów, 2018, s. 27)

Rachunek LORO=

Definicja i funkcje rachunku LORO

Rachunek LORO jest specjalnym rozwiązaniem stosowanym w międzynarodowych rozliczeniach bankowych. Służy on do ułatwienia przeprowadzania transakcji na rynku walutowym oraz rozliczeń międzybankowych. Rachunek LORO umożliwia bankom zagranicznym korzystanie z usług innych banków w celu przetwarzania płatności i przekazów pieniężnych w danym kraju.

Główną funkcją rachunku LORO jest ułatwienie wymiany walut dla banków zagranicznych. Dzięki posiadaniu rachunku LORO w danym kraju, bank zagraniczny może dokonywać transakcji w lokalnej walucie bez konieczności posiadania oddziałów czy własnej infrastruktury w tym kraju. Rachunek LORO umożliwia bankom zagranicznym przetwarzanie płatności i przekazów pieniężnych w sposób efektywny i zgodny z lokalnymi przepisami.

Banki zagraniczne a rachunek LORO

Banki zagraniczne korzystają z rachunków LORO jako rozwiązania umożliwiającego im prowadzenie transakcji na rynku walutowym. Dzięki rachunkowi LORO bank zagraniczny może skorzystać z usług lokalnego banku, który posiada rachunek w danej walucie. Bank zagraniczny przekazuje swoje środki na rachunek LORO, a następnie korzysta z tych środków do dokonania transakcji w lokalnej walucie.

Rachunek LORO jest szczególnie przydatny dla banków zagranicznych, które nie posiadają oddziałów w danym kraju, ale chcą prowadzić działalność na rynku walutowym. Dzięki rachunkowi LORO, bank zagraniczny może skorzystać z usług lokalnego banku, który posiada niezbędną infrastrukturę i wiedzę na temat lokalnego systemu płatności.

Rachunek LORO a rozliczenia międzybankowe

Rachunek LORO odgrywa istotną rolę w procesie rozliczeń międzybankowych. Banki korzystają z rachunku LORO do przesyłania przekazów pieniężnych, dokonywania płatności handlowych oraz rozliczania kredytów między sobą. Dzięki rachunkowi LORO, banki mogą skutecznie i efektywnie przeprowadzać transakcje między sobą, bez konieczności korzystania z innych, bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Rachunek LORO umożliwia bankom przekazywanie środków w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Przez rachunek LORO banki mogą prowadzić rozliczenia między sobą w różnych walutach, co pozwala na wygodne i efektywne zarządzanie ryzykiem walutowym.

Wnioski z powyższego analizy wskazują na to, że rachunek LORO jest niezwykle istotnym narzędziem w międzynarodowych rozliczeniach bankowych. Dzięki rachunkowi LORO banki zagraniczne mają możliwość prowadzenia transakcji na rynku walutowym oraz przeprowadzania rozliczeń międzybankowych w sposób efektywny i zgodny z lokalnymi przepisami. Rachunek LORO ułatwia wymianę walut i przetwarzanie płatności, co przyczynia się do rozwoju międzynarodowych relacji handlowych i finansowych.

Rachunek NOSTRO

Definicja i funkcje rachunku NOSTRO

Rachunek NOSTRO jest jednym z kluczowych instrumentów w międzynarodowych rozliczeniach bankowych. Jest to rachunek w obcej walucie, otwierany przez bank w innym kraju w celu prowadzenia transakcji w tej walucie.

Rachunek NOSTRO pełni kilka istotnych funkcji. Po pierwsze, umożliwia bankom prowadzenie rozliczeń w walutach obcych. Dzięki temu bank może przyjmować i dokonywać płatności w różnych walutach, co jest niezbędne w przypadku prowadzenia działalności na rynkach międzynarodowych. Rachunki NOSTRO pozwalają bankom na skuteczne zarządzanie transakcjami w obcych walutach i minimalizowanie ryzyka związanego z fluktuacjami kursów walutowych.

Dodatkowo, rachunki NOSTRO stanowią podstawę dla banków korespondentów. Banki korespondenci otwierają rachunki NOSTRO w różnych walutach w celu ułatwienia transakcji dla swoich klientów. Dzięki temu mogą prowadzić rozliczenia w walucie danego kraju bez konieczności posiadania własnego oddziału lub konta w tej walucie. Rachunki NOSTRO umożliwiają bankom korespondentom prowadzenie skutecznej działalności transakcyjnej na rynkach zagranicznych.

Banki korespondenci a rachunek NOSTRO

Banki korespondenci otwierają rachunki NOSTRO w różnych walutach z kilku powodów. Po pierwsze, jest to konieczne dla realizacji transakcji międzynarodowych. Jeżeli bank korespondent ma klienta, który chce dokonać płatności w obcej walucie, musi mieć możliwość jej przyjęcia na rachunek NOSTRO. Rachunki NOSTRO umożliwiają bankom korespondentom prowadzenie rozliczeń w różnych walutach, co z kolei przyciąga klientów zainteresowanych międzynarodowymi transakcjami.

Ponadto, otwieranie rachunków NOSTRO w różnych walutach umożliwia bankom korespondentom dostęp do lokalnych rynków finansowych. Dzięki temu mogą obsługiwać klientów zainteresowanych transakcjami w danej walucie, bez konieczności posiadania własnego oddziału w tym kraju. Rachunki NOSTRO pozwalają bankom korespondentom na rozszerzenie swojej działalności na rynki zagraniczne i zdobycie nowych klientów.

Rachunek NOSTRO a zarządzanie ryzykiem

Rachunki NOSTRO odgrywają istotną rolę w zarządzaniu ryzykiem banków. Banki korzystają z rachunków NOSTRO w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym i innymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami.

Przede wszystkim, rachunki NOSTRO pozwalają bankom na minimalizowanie ryzyka kursowego. Dzięki posiadaniu rachunków NOSTRO w różnych walutach, bank może skutecznie zarządzać swoimi pozycjami walutowymi i zabezpieczać się przed wahaniem kursów. W przypadku, gdy wartość jednej waluty spada, bank może skorzystać z rachunku NOSTRO w innej walucie, aby zminimalizować straty.

Ponadto, rachunki NOSTRO umożliwiają bankom zabezpieczenie się przed innymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami na rynkach międzynarodowych. Na przykład, w sytuacji, gdy występują ograniczenia w przepływie kapitału, bank może skorzystać z rachunków NOSTRO w różnych jurysdykcjach, aby kontynuować swoją działalność.

Transakcje i usługi na rachunkach LORO/NOSTRO

Obsługa klientów korporacyjnych

Banki często korzystają z rachunków LORO/NOSTRO do świadczenia usług finansowych na rzecz dużych przedsiębiorstw. Dzięki tym rachunkom banki mogą zapewnić swoim klientom korporacyjnym dostęp do różnorodnych usług, które wspierają ich działalność na rynku międzynarodowym.

Przykładem usługi, którą banki świadczą na rachunkach LORO/NOSTRO dla klientów korporacyjnych, jest finansowanie handlu zagranicznego. Rachunki te umożliwiają przeprowadzanie transakcji walutowych oraz gromadzenie środków w różnych walutach. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą łatwo i efektywnie realizować płatności za importowane lub eksportowane dobra i usługi.

Ponadto, banki korzystają z rachunków LORO/NOSTRO do obsługi transakcji walutowych dla swoich klientów korporacyjnych. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą łatwo wymieniać waluty i zarządzać ryzykiem walutowym. To szczególnie istotne dla firm prowadzących działalność na arenie międzynarodowej, które często muszą dokonywać transakcji w różnych walutach.

Handel międzynarodowy i inwestycje zagraniczne

Rachunki LORO/NOSTRO są niezwykle ważne w procesie przeprowadzania transakcji związanych z handlem międzynarodowym i inwestycjami zagranicznymi. Dzięki tym rachunkom, banki mogą zapewnić swoim klientom korzystne warunki finansowania oraz łatwy dostęp do rynków zagranicznych.

W przypadku handlu międzynarodowego, rachunki LORO/NOSTRO umożliwiają przeprowadzanie płatności za importowane lub eksportowane dobra i usługi. Banki mogą również udzielać kredytów handlowych, które są zabezpieczone na rachunkach LORO/NOSTRO. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mają dostęp do finansowania, które umożliwia im rozwinięcie działalności na rynkach zagranicznych.

W przypadku inwestycji zagranicznych, rachunki LORO/NOSTRO są wykorzystywane do przeprowadzania płatności za nabywanie i sprzedaż akcji oraz obligacji emitowanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa. Rachunki te umożliwiają inwestorom zagranicznym łatwy dostęp do rynków kapitałowych i umożliwiają im skuteczne zarządzanie swoimi inwestycjami.

Rozliczenia transgraniczne na rynku kapitałowym

Rachunki LORO/NOSTRO odgrywają istotną rolę w procesie rozliczeń transgranicznych na rynku kapitałowym. Banki wykorzystują te rachunki do przeprowadzania płatności związanych z zakupem i sprzedażą akcji oraz obligacji emitowanych przez lokalne przedsiębiorstwa.

Inwestorzy zagraniczni korzystają z rachunków LORO/NOSTRO, aby zainwestować w akcje i obligacje lokalnych przedsiębiorstw. Dzięki tym rachunkom, inwestorzy mogą łatwo przekazywać środki z ich kont zagranicznych na rachunki LORO/NOSTRO i dokonywać transakcji na rynkach lokalnych. To umożliwia im uczestnictwo w rynkach kapitałowych różnych krajów i zwiększa możliwości dywersyfikacji ich portfeli inwestycyjnych.

Ważne jest, aby banki utrzymywały rachunki LORO/NOSTRO w różnych walutach, aby umożliwić swoim klientom przeprowadzanie transakcji w lokalnych walutach. Dzięki temu, inwestorzy zagraniczni mogą uniknąć kosztów i ryzyka związanego z konwersją walutową.


LOROartykuły polecane
EpłatnościForma płatnościRozliczenia bezgotówkoweELIXIRPrzelewKantor internetowyZasada jednolitej licencjiPolecenie zapłatyKarta płatniczaRejestr zastawów

Bibliografia

Autor: Jakub Wolańczyk