Kryzys bankowy

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 03:27, 20 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Kryzys bankowy
Polecane artykuły

Kryzys bankowy - jest jednym z rodzajów kryzysu finansowego. Jest to sytuacja kiedy system bankowy danego kraju nie jest w stanie wypełniać swej funkcji kredytowej, a wszystkie lub część banków jest niewypłacalna i wstrzymują regulowanie zobowiązań. W zaistniałej sytuacji rząd zazwyczaj udziela bankom dużego wsparcia finansowego, aby zapobiec pogłębieniu kryzysowej sytuacji. W przeszłości kryzys bankowy był najczęściej występującym kryzysem finansowym w gospodarce.

Kryzys walutowy

Kryzys walutowy jest to wymuszona zmiana parytetu kursu walutowego, opuszczenie sztywnego kursu wymiany lub międzynarodowa akcja interwencyjna na rynku walutowym.

Kryzys bankowy a walutowy

Jest możliwa sytuacja kiedy jednocześnie będzie występował kryzys bankowego i kryzys walutowy, kiedy banki z danego kraju zaciągają kredyty w obcej walucie, a uzyskane pieniądze zostają wykorzystane na zakup krajowych papierów wartościowych, które są wyżej oprocentowanych niż zaciągnięty kredyt. W przypadku nagłej deprecjacji waluty krajowej następuje kryzys, gdyż fundusze uzyskane z zakupionych papierów wartościowych nie wystarczają na pokrycie zagranicznego długu. Kryzys bankowy, w przeciwieństwie np. do walutowego, jest ciężko dostrzegalny w początkowym stadium, co jest związane z tajemnicą bankową, obejmującą dokonywane operacje bankowe, oraz z tuszowaniem niewypłacalności dłużników banku, przez udzielanie kolejnych kredytów na uregulowanie zadłużeń.

Kryzys bliźniaczy

Kryzys bliźniaczy jest zjawiskiem które nachodzi na kryzys walutowy oraz kryzys bankowy.

Kryzysy walutowe są bardzo niebezpieczne dla sektora bankowego gdyż mogą pogłębić problemy podmiotów bankowych podczas kryzysu bankowego.Spowodowane jest to tym że banki zaczynają udzielać kredytów w obcej walucie.

Przyczyny powstania kryzysu bankowego

  • złe kredyty
  • spadek wartości akcji, obligacji i innych papierów wartościowych posiadanych przez banki
  • upolitycznienie działalności banków
  • korupcja
  • gwałtowne załamanie kursu waluty (kryzys walutowy)
  • upadłość dużych instytucji finansowych i niefinansowych
  • Deflacja
  • obniżenie inflacji
  • Zaburzenia na rynku walutowym

Znaczenie rynku międzybankowego w kryzysie bankowym

Rynek międzybankowy odgrywa bardzo ważną role w systemie bankowym.Ułatwia on alokacje płynności banków, które maja nadwyżkę gotówki do tych,które jej potrzebują.Dlatego w trakcie kryzysów bankowych, rynek międzybankowy umożliwia absorbcję szoku, który staje na drodze podmiotów bankowych umożliwiając w ten sposób alokację środków finansowych między tymi podmiotami.

Wybuch kryzysu bankowego

Kryzys bankowy może się zacząć od runu na banki (sytuacja masowego żądania klientów zwrotu ich wkładów przez banki), powodując upadłość poszczególnych banków lub całego systemu bankowego, w wyniku zadziałania efektu domina. Run na banki wynika z brak zaufania do banków i jest spowodowany powszechnym przekonaniem o złej kondycji banków, oraz że jest to ostatnia szansa odzyskania pieniędzy.

Walka z kryzysem bankowym

Kryzys bankowy może zostać złagodzony nadwyżką budżetową, umożliwiającą udzielenie rządowej pomocy finansowej bankom.

Bibliografia

Autor: Edyta Kijewska, Katarzyna Boduszek