Kredyty dla ludności

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 04:17, 20 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Kredyty dla ludności
Polecane artykułyKredyty dla ludności - wśród kredytów dla ludności wyróżniamy:

Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyt w rachunku bieżącym jest to kredyt który jest udzielany posiadaczowi konta w banku. Taki kredyt może otrzymać osoba która dłuższy czas posiadają rachunek w banku. Kredyty są wysoko oprocentowane gdyż w każdej chwili można wykorzystać debet a spłata następuje po wpływie środków na rachunek co zwykle trwa kilka dni. Dostać taki kredyt można poprzez aneks do umowy o rachunek bankowy, lub wypełniając wniosek o kredyt w rachunku bieżącym lub też posiadając kartę płatniczą z możliwością debetu do rachunku.

Kredyt ratalny

Kredyty ratalne można zawrzeć w sklepie w którym kupujemy np. sprzęt AGD. Dla klientów taka forma kredyty jest wygodna, gdyż nie muszą iść do banku po kredyt. Do zawarcia umowy klient potrzebuje dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach, czasem jest wymagane poręczenie. Ten rodzaj kredytów to głównie kredyty krótkoterminowe gdyż z wydłużeniem okresy kredytowania wzrasta koszt kredytu. Zabezpieczeniem kredytu jest zakupiony towar.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy to kredyt na zakup przez osobę fizyczną nowego samochodu. Taki kredyt jest udzielany albo w banku albo bezpośrednio przez dilera samochodowego. Takie kredyty są zabezpieczone samochodem który nabywa klient. Umowa może być podpisana przez dilera w salonie samochodowym który jest pośrednikiem między klientem a bankiem, lub w banku który współpracuje z danym dilerem. Koszt kredytu wzrasta wraz z wydłużaniem okresu kredytowania co jest to spowodowane spadkiem wartości nabytego samochodu.

Kredyt lombardowy

Kredyt lombardowy jest najdroższym rodzajem kredytu, gdyż koszt takiego kredytu w skali roku dla wnioskodawcy jest bardzo wysoki. Są one udzielane zwykle na krótki okres czasu pod zastaw papierów wartościowych, towarów, przedmiotów wartościowych i należności. Ze względu na możliwość zmiany ceny zastawu nie są one udzielane do pełnej wartości zastawionego przedmiotu. Na koszt kredytu wpływ ma wycena oraz koszt przechowywania przez bank przedmiotu zastawu. W przypadku niespłaconego kredytu bank przejmuje zastaw i bez problemu może go sprzedać.

Patrz także:

Bibliografia

  • Bankowość Podręcznik akademicki. Pod red W.L. Jaworskiego i Z. Zawadzkiej Wydawnictwo POLTEXT Warszawa 2003
  • Kredyty i zabezpieczenia, Zbigniew Dobosiewicz, Oficyna Wydawnicza WSM, Warszawa 2006
  • Kredyty i gwarancje bankowe, Zbigniew Dobosiewicz, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007
  • Bankowość zagadnienia podstawowe, Małgorzata Iwanowicz-Drozdowska, Władysław L. Jaworski, Zofia Zawadzka, Wydawnictwo POLTEXT, Warszawa 2010
  • Kredyt bankowy dla firm i osób fizycznych, Zbigniew Dobosiewicz, Wydawnictwo INFOR, Warszawa 1997

Autor: Katarzyna Sołtys