Komisja oceny projektów

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 02:33, 20 maj 2020 autorstwa 127.0.0.1 (dyskusja) (LinkTitles.)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Komisja oceny projektów
Polecane artykuły


Komisja oceny projektów jest to powoływana przez instytucję wdrażającą dany projekt komórka, której zadaniem jest merytoryczna ocena wniosku o dofinansowanie ze środków wspólnotowych lub krajowych.

Dzięki ocenom komisji powstaje lista rankingowa projektów do wykonania, która następnie przedstawiana jest podejmującemu ostateczną decyzję dyrektorowi instytucji wdrażającej. Skład komisji może być różny, najczęściej jednak zasiadają w niej zarówno przedstawiciele instytucji wdrażającej, jak i niezależni eksperci.

Pomimo jedynie doradczego charakteru, rola komisji oceny projektów jest de facto duża, i często to jej głos jest najważniejszy w procesie decyzyjnym na poziomie instytucji wdrażającej. Obecność niezależnych ekspertów ma zapewniać podjęcie decyzji, dla której głównym kryterium nie będzie interes instytucji wdrażającej, tylko korzyści dla społeczności lokalnej czy środowiska naturalnego.

Bibliografia

  • Jak utrzymać ISO 9000. Jak się przygotować do procesu ciągłej oceny i wykorzystać wszystkie zalety systemu jakości, Kevin Thomas, Biblioteka Menadżera - Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu
  • ISO Guide 1998 - Polscy Liderzy Jakości - Hoppenstedt Bonnier

Autor: Piotr Urbański