Języki programowania

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja do druku nie jest już wspierana i może powodować błędy w wyświetlaniu. Zaktualizuj swoje zakładki i zamiast funkcji strony do druku użyj domyślnej funkcji drukowania w swojej przeglądarce.

Do języków programowania omawianych w Encyklopedii Zarządzania można zaliczyć:

  • BASIC - BASIC - Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code. Jest to język programowania wysokiego poziomu. Należy on do grupy strukturalnych języków programowania. Został stworzony przez dwóch profesorów matematyki Dartmouth College, G. Kemeny ‘egoi Thomas E. Kurtz’a.
  • C - C jest to strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony przez Dennisa Ritchiego oraz Briana Kernighana w latach 1969-1973. Język ten tworzony był z zamiarem wykorzystania go do tworzenia oprogramowania systemowego z czasem jednak stał się narzędziem szerszego zastosowania.
  • C++ - C++ jest to język programowania ogólnego przeznaczenia. Daje możliwości programowania strukturalnego i obiektowego. Wspiera abstrakcję danych i programowanie uogólnione. Stworzony został przez Bjarne Stroustrupa a jego pierwsza wersja pojawiła się w roku 1979.
  • Cobol - COBOL (ang. COmmon Business Oriented Language) - język programowania stworzony z głównym przeznaczeniem do prac programistycznych w dziedzinach ekonomii i biznesu. COBOL jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych języków programowania na świecie. Według szacunków Gartner Group z 1997 istniało wówczas ok. 240 miliardów linii kodu napisanego w COBOL-u, ok. 90% światowych transakcji finansowych jest przetwarzanych przez programy napisane w COBOL-u
  • HTML - Język HTML-(ang".H"yper"T"ext "M"arkup "L"anguage), czyli język hipertekstu, służy do definiowania struktury i układu dokumentu internetowego za pomocą znaczników i atrybutów - stąd jego nazwa. Jego definicja określona jest w SGML (Standard Generalized Markup Language). Aby wybrany plik w języku HTML mógł być poprawnie odczytany musi zawierać znacznik <html>. W środowisku handlu elektronicznego podstawową metodą prezentacji odpowiedzi i raportów na zapytania jest przede wszystkim użycie języka HTML, ponieważ są z nim kompatybilne prawie wszystkie narzędzia oraz urządzenia do magazynowania danych wykorzystywane przez użytkowników.
  • JavaScript - JavaScript jest jednym z wielu występujących obecnie języków programowania zorientowanym obiektowo. Technologię tą opracowano w taki sposób, aby jej kod mógł być przemieszany z kodem HTML oraz wszystkie jej interakcje z ekranem i użytkowaniem mogły korzystać właśnie z tego kodu. JavaScript to język skryptowy, łatwy do opanowania, który obsługuje w dzisiejszych czasach większość najbardziej popularnych wyszukiwarek tj. Opera czy Mozilla. Jednakże należy pamiętać, iż języka JavaScript nie powinno się mylić z językiem Java - poza podobieństwem nazwy te języki nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jedną z różnic obu tych języków jest fakt, iż stworzony w JS kod występuje w formie tekstowej, zaś kod stworzony w języku Java wymaga niezbędnego skompilowania.
  • Pascal - Pascal (język programowania) - został wymyślony przez Niklausa Wirth’a, członka Międzynarodowej Federacji Przetwarzania Danych (IFIP). Celem dla którego powstał Pascal było uzupełnienie brakujących właściwości i elementów innych ówczesnych języków programowania. Wiodącym zamierzeniem Pascala było aby był to język efektywny do wykorzystania i uruchamiania, pozwalający na rozwijanie strukturalnych i zorganizowanych programów oraz jako baza do nauki programowania dla studentów. Nazwa Pascal została nadana na cześć francuskiego matematyka Blaise’a Pascala i jest on sukcesorem języka ALGOL 60, którego Wirth pomagał rozwijać. Pascal zawiera również szablony komponentów, które odziedziczył z ALGOL 68 i ALGOL-W. Oryginalna publikacja z językiem Pascal ukazała się w 1970 a jego późniejsza korekta opublikowana w 1973.
  • Perl - Perl jest to stworzony w 1986 r. przez Larry'ego Walla interpretowany język programowania, który służył początkowo jako narzędzie do monitorowania sieci. Perl dzięki swojej uniwersalności i dowolności stał się bardzo powszechnym narzędziem do analizy plików tekstowych i binarnych, modyfikowania i pobierania z nich danych, a następnie wyświetlania ich w formie raportów tekstowych. Nazwa Perl jest skrótem od Practical Extraction and Report Language (Praktyczny Język Pobierania Danych i Raportowania).
  • PHP - PHP to skryptowy, interpretowany działający po stronie serwera język programowania, wspierający zorientowaną obiektowo technikę pisania programów, którego twórcą jest Rasmus Lerdorf. Został stworzony z myślą o łatwym tworzeniu dynamicznych stron internetowych o przejrzystym kodzie źródłowym wspartym z czasem o idee oprogramowania Open Source oraz licencję opartą o styl licencji BSD. Szeroka gama współpracy z różnymi rodzajami serwerów WWW oraz silników baz danych przyczyniła się do wielkiej popularności oraz wzrostu rozwoju tej technologii.
  • Python - Python to język programowania obiektowego zorientowany, który ma cechy języków skryptowych. Jest przenośny do wielu systemów operacyjnych i ma integrację z innymi technologiami. Jego skrypty są wykonywane przez interpreter, który obsługuje różne systemy. Język ma wiele implementacji, typy danych, składnię i możliwość korzystania z modułów i klas. Python ma rozbudowaną bibliotekę standardową i jest stosowany do wielu zadań. Jego historia sięga lat 90. Język ma podobieństwa do innych języków wysokiego poziomu.
  • SmallTalk - Smalltalk jest dynamicznym, w pełni obiektowym, reflektywnym językiem programowania stworzonym na początku lat siedemdziesiątych. W przeciwieństwie do konkurentów takich jak C++ czy Java, nie wzoruje się na składni języka proceduralnego. Został zaprojektowany od podstaw by jak najlepiej realizować założenia paradygmatu obiektowego. Smalltalk to również kompletne, graficzne środowisko programistyczne, które może być uznane za przodka takich produktów jak Microsoft Visual Studio.
  • Visual Basic - Visual Basic to język programowania wysokiego poziomu, a także narzędzie programistyczne firmy Microsoft. Ojcem Visual Basic jest Alan Cooper, ówczesny dyrektor Applications Software for Coactive Computing Corporation. Visual Basic zaliczany jest do grupy obiektowych języków programowania.
Disambig.png

To jest strona ujednoznaczniająca.

Ze względu na wieloznaczność hasła, proponujemy wybranie któregoś z poniższych znaczeń.