Genichi Taguchi

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 08:52, 19 maj 2020 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Infobox update)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Genichi Taguchi
Polecane artykuły


G Taguchi.gif

Życiorys

Genichi Taguchi, (ur. 1 stycznia 1924 w Takamachi w Japonii), japoński inżynier i statystyk, który wprowadził metody statystyczne do przemysłu w celu poprawy jakości produktów.

Takamachi, jego rodzinne miasto było to miasto słynne z zakładów włókienniczych. Z tego powodu ukończył studia w zakresie włókiennictwa, a następnie rozpoczął pracę w przemyśle. Pracę tą przerwał, gdy w czasie II wojny światowej został w 1942 roku wcielony do wojska.

W 1948 roku podjął pracę w Ministerstwie Zdrowia, gdzie zainteresował się statystyką. Jego badania skupiały się na projektowaniu eksperymentów. Od 1950 roku pracował w różnych gałęziach przemysłu, gdzie spotkał W. E. Deminga, a także W. A. Shewharta. W latach 60., po obronie doktoratu, wykładał na japońskich uniwersytetach. W 1980 roku został także zaproszony do wygłoszenia serii wykładów dla uczelni oraz biznesu w USA.

Osiągnięcia

Genichi Taguchi wniósł wiele do nauki jakości. Szczególnymi jego osiągnięciami są:

  • Funkcja strat jakości - metoda, której główna idea polega na takim dopasowaniu procesów produkcyjnych i produktów do tzw. krzywych jakości, aby straty były jak najmniejsze.
  • Sterowanie jakością off-line - takie zaprojektowanie i przygotowanie systemu produkcyjnego, które zapewni niezawodność procesów (projektowanie systemu, parametrów i tolerancji maszyn)
  • Projektowanie eksperymentów

Ocena

Odwrotnie do innych teoretyków jakości - Taguchi mówi raczej o stracie jakości, niż o samej jakości. Metoda ta pozwala projektantom zaprojektować krok po kroku taki wyrób, który zaspokajałby potrzeby klienta i minimalizował koszty firmy. Jest ona o tyle wygodna, że nie wymaga dużej znajomości statystyki czy statystycznej kontroli jakości - jest zaprojektowana dla inżynierów.

Autor: Sławomir Wawak