Dyskusja:Genchi Genbutsu

Z Encyklopedia Zarządzania
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Dlaczego doskonalenie, a nie działania korygujace? -- Feniks 20:14, 11 sie 2009 (UTC)

Nie wdając się w wiele wyjaśnień poruszamy się w ramach SZJ więc: z opisu wynika iż tłumaczeniem "europejskim" powinny być działania korygujące, czy nawet analiza przyczyn źródłowych.

Re: Dlaczego doskonalenie, a nie działania korygujace? -- sw 10:53, 13 sie 2009 (UTC)

Jest prawidłowo. Działania korygujące definiujemy jako usuwanie przyczyn niezgodności, a tu mówimy o problemach. Problem nie musi być niezgodnością, choć w podejściu "iso-wskim" często to tak upraszczamy. W normie ISO 9001 też odróżnia się działania doskonalące od korygujących (choć niestety nie jest to dobrze zdefiniowane).

Dlaczego doskonalenie, a nie działania korygujace? -- Feniks

Właśnie na podstawie normy naszła mnie ta wątpliwość, opis wspomina o analizie przyczyn problemu zaś działania doskonalące niekoniecznie muszą być związane z problemem. Tyle, że terminologia ISO nie musi być jedynie słuszna.

Re: Dlaczego doskonalenie, a nie działania korygujace? -- sw 08:33, 28 sie 2009 (UTC)

Potocznie mówiąc o problemie mamy na myśli coś negatywnego, tymczasem słownik języka polskiego definiuje problem jako: poważna sprawa, która wymaga przemyślenia i rozstrzygnięcia. Poważną sprawą może być więc decyzja o wprowadzeniu usprawnień czy wejściu na nowe rynki. Nawiasem mówiąc nie wyobrażam sobie podjęcia takich decyzji bez analizy, ale to już inna sprawa. :-)