Dochód narodowy: Różnice pomiędzy wersjami

(Definicja)
Linia 1: Linia 1:
  
 
==Definicja==
 
==Definicja==
Dochód narodowy lub też Produkt Narodowy Netto (PNN) w cenach [[czynnik wytwórczy|czynników wytwórczych]], to miara [[produkcja|produkcji]] wytworzonej w danym czasie za pomocą [[czynnik produkcji|czynników produkcji]] należących do obywateli danego kraju (niezależnie od miejsca ich użycia), wyrażona w cenach tych czynników, uwzględniająca inwestycje netto. Dochód narodowy liczony jest jako różnica [[Produkt Narodowy Brutto|Produktu Narodowego Brutto]] i [[amortyzacja|amortyzacji]].
+
[[Dochód]] narodowy lub też [[Produkt Narodowy Netto]] ([[PNN]]) w cenach [[czynnik wytwórczy|czynników wytwórczych]], to miara [[produkcja|produkcji]] wytworzonej w danym czasie za pomocą [[czynnik produkcji|czynników produkcji]] należących do obywateli danego kraju (niezależnie od miejsca ich użycia), wyrażona w cenach tych czynników, uwzględniająca [[inwestycje]] netto. Dochód narodowy liczony jest jako różnica [[Produkt Narodowy Brutto|Produktu Narodowego Brutto]] i [[amortyzacja|amortyzacji]].
  
PNN lepiej niż PNB odzwierciedla [[dochód]], który powstaje w [[gospodarka|gospodarce]], ale z powodu trudności z dokładnym oszacowaniem amortyzacji w skali makroekonomicznej jest rzadziej stosowany niż PNB.
+
PNN lepiej niż [[PNB]] odzwierciedla [[dochód]], który powstaje w [[gospodarka|gospodarce]], ale z powodu trudności z dokładnym oszacowaniem amortyzacji w skali makroekonomicznej jest rzadziej stosowany niż PNB.
  
Kategoria dochodu narodowego odnosi się do całej gospodarki; wskazuje na wielkość produkcji wytworzonej w gospodarce. "Dochód narodowy określa ilość środków, jakie gospodarka może przeznaczyć na wydatki i [[inwestycje]] po odłożeniu odpowiedniej ilości środków na sfinansowanie amortyzacji i utrzymanie istniejącego [[zasób|zasobu]] [[kapitał|kapitału]] na dotychczasowym poziomie." (D. Begg 2007, s. 40)
+
Kategoria dochodu narodowego odnosi się do całej gospodarki; wskazuje na wielkość produkcji wytworzonej w gospodarce. "Dochód narodowy określa ilość środków, jakie [[gospodarka]] może przeznaczyć na wydatki i [[inwestycje]] po odłożeniu odpowiedniej ilości środków na sfinansowanie amortyzacji i utrzymanie istniejącego [[zasób|zasobu]] [[kapitał|kapitału]] na dotychczasowym poziomie." (D. Begg 2007, s. 40)
  
[[wskaźnik|Wskaźnikiem]], który jest pomocny przy porównywaniu poziomu rozwoju i przeciętnego standardu życia jest, tzw. dochód narodowy per capita, czyli iloraz dochodu narodowego i liczby ludności. Trzeba jednak zauważyć, że wskaźnik ten nie jest idealny, ze względu na istnienie w gospodarce [[szara strefa|szarej strefy]] czy produkcji nielegalnej. (R. Milewski 2003, s.346)
+
[[wskaźnik|Wskaźnikiem]], który jest pomocny przy porównywaniu poziomu rozwoju i przeciętnego standardu życia jest, tzw. dochód narodowy per capita, czyli iloraz dochodu narodowego i liczby ludności. Trzeba jednak zauważyć, że [[wskaźnik]] ten nie jest idealny, ze względu na istnienie w gospodarce [[szara strefa|szarej strefy]] czy produkcji nielegalnej. (R. Milewski 2003, s.346)
  
 
==Podział dochodu narodowego==
 
==Podział dochodu narodowego==
 
Wyróżnia się trzy rodzaje podziału dochodu narodowego:
 
Wyróżnia się trzy rodzaje podziału dochodu narodowego:
 
</div>
 
</div>
* podział pierwotny- polega "na podziale nowo wytworzonej wartości między pracowników przedsiębiorstwa w postaci wynagrodzeń i na akumulację finansową przedsiębiorstwa." (S. Marciniak 2005, s. 356) Dokonuje się on w miejscu wytworzenia dochodu narodowego, np. w przedsiębiorstwie. W wyniku tego podziału pracownicy otrzymują pensje, a przedsiębiorstwo [[zysk]].  
+
* podział pierwotny- polega "na podziale nowo wytworzonej wartości między [[pracownik]]ów przedsiębiorstwa w postaci wynagrodzeń i na akumulację finansową przedsiębiorstwa." (S. Marciniak 2005, s. 356) Dokonuje się on w miejscu wytworzenia dochodu narodowego, np. w przedsiębiorstwie. W wyniku tego podziału pracownicy otrzymują pensje, a [[przedsiębiorstwo]] [[zysk]].  
* podział wtórny- "dochody pierwotne pracowników i przedsiębiorstw podlegają, za pośrednictwem rynku i [[budżet|budżetu]] państwa, dalszemu podziałowi, który nazywa się podziałem wtórnym dochodu narodowego." (S. Marciniak 2005, s. 357) Podział ten dokonuje się poprzez system [[cena|cen]] i [[system podatkowy]], dzięki zakupom dóbr i [[usługa|usług]]. W wyniku tego podziału powstają dochody właścicieli przedsiębiorstw i punktów usługowych, dochody państwa oraz [[pracownik|pracowników]] sfery nieprodukcyjnej. Ten rodzaj podziału dochodu narodowego jest związany z koniecznością finansowania zadań gospodarczych i społecznych państwa.
+
* podział wtórny- "[[dochody]] pierwotne pracowników i przedsiębiorstw podlegają, za pośrednictwem rynku i [[budżet|budżetu]] państwa, dalszemu podziałowi, który nazywa się podziałem wtórnym dochodu narodowego." (S. Marciniak 2005, s. 357) Podział ten dokonuje się poprzez [[system]] [[cena|cen]] i [[system podatkowy]], dzięki zakupom dóbr i [[usługa|usług]]. W wyniku tego podziału powstają dochody właścicieli przedsiębiorstw i punktów usługowych, dochody państwa oraz [[pracownik|pracowników]] sfery nieprodukcyjnej. Ten rodzaj podziału dochodu narodowego jest związany z koniecznością finansowania zadań gospodarczych i społecznych państwa.
*podział ostateczny- wyraża proces jego podziału na [[konsumpcja|konsumpcję]] i akumulację. Do tego podziału dochodzi przez podział pierwotny i wtorny, czyli przez redystrybucję wynagrodzeń, [[podatek|podatków]] czy [[kredyt|kredytów]], tak, aby dochód narodowy mógł przyjąć postać dóbr finalnych. Podział ten polega na konkretnym zużytkowaniu dochodu, czyli konsumpcji i akumulacji, która jest, na przykład zużywana na przyrost rezerw i zapasów w gospodarce.
+
*podział ostateczny- wyraża [[proces]] jego podziału na [[konsumpcja|konsumpcję]] i akumulację. Do tego podziału dochodzi przez podział pierwotny i wtorny, czyli przez redystrybucję wynagrodzeń, [[podatek|podatków]] czy [[kredyt|kredytów]], tak, aby dochód narodowy mógł przyjąć postać dóbr finalnych. Podział ten polega na konkretnym zużytkowaniu dochodu, czyli konsumpcji i akumulacji, która jest, na przykład zużywana na przyrost rezerw i [[zapas]]ów w gospodarce.
  
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
* Begg D., Makroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007, s. 40
+
* Begg D., [[Makroekonomia]], Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007, s. 40
* Marciniak S., Makro- i Mikroekonomia Podstawowe problemy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s.356, 357   
+
* Marciniak S., Makro- i [[Mikroekonomia]] Podstawowe problemy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s.356, 357   
 
* Milewski R., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, s.346
 
* Milewski R., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, s.346
  
Linia 24: Linia 24:
  
 
[[Kategoria:Dochód]]
 
[[Kategoria:Dochód]]
 +
[[Kategoria:Wskaźniki makroekonomiczne]]

Wersja z 19:46, 1 sty 2014

Definicja

Dochód narodowy lub też Produkt Narodowy Netto (PNN) w cenach czynników wytwórczych, to miara produkcji wytworzonej w danym czasie za pomocą czynników produkcji należących do obywateli danego kraju (niezależnie od miejsca ich użycia), wyrażona w cenach tych czynników, uwzględniająca inwestycje netto. Dochód narodowy liczony jest jako różnica Produktu Narodowego Brutto i amortyzacji.

PNN lepiej niż PNB odzwierciedla dochód, który powstaje w gospodarce, ale z powodu trudności z dokładnym oszacowaniem amortyzacji w skali makroekonomicznej jest rzadziej stosowany niż PNB.

Kategoria dochodu narodowego odnosi się do całej gospodarki; wskazuje na wielkość produkcji wytworzonej w gospodarce. "Dochód narodowy określa ilość środków, jakie gospodarka może przeznaczyć na wydatki i inwestycje po odłożeniu odpowiedniej ilości środków na sfinansowanie amortyzacji i utrzymanie istniejącego zasobu kapitału na dotychczasowym poziomie." (D. Begg 2007, s. 40)

Wskaźnikiem, który jest pomocny przy porównywaniu poziomu rozwoju i przeciętnego standardu życia jest, tzw. dochód narodowy per capita, czyli iloraz dochodu narodowego i liczby ludności. Trzeba jednak zauważyć, że wskaźnik ten nie jest idealny, ze względu na istnienie w gospodarce szarej strefy czy produkcji nielegalnej. (R. Milewski 2003, s.346)

Podział dochodu narodowego

Wyróżnia się trzy rodzaje podziału dochodu narodowego:

  • podział pierwotny- polega "na podziale nowo wytworzonej wartości między pracowników przedsiębiorstwa w postaci wynagrodzeń i na akumulację finansową przedsiębiorstwa." (S. Marciniak 2005, s. 356) Dokonuje się on w miejscu wytworzenia dochodu narodowego, np. w przedsiębiorstwie. W wyniku tego podziału pracownicy otrzymują pensje, a przedsiębiorstwo zysk.
  • podział wtórny- "dochody pierwotne pracowników i przedsiębiorstw podlegają, za pośrednictwem rynku i budżetu państwa, dalszemu podziałowi, który nazywa się podziałem wtórnym dochodu narodowego." (S. Marciniak 2005, s. 357) Podział ten dokonuje się poprzez system cen i system podatkowy, dzięki zakupom dóbr i usług. W wyniku tego podziału powstają dochody właścicieli przedsiębiorstw i punktów usługowych, dochody państwa oraz pracowników sfery nieprodukcyjnej. Ten rodzaj podziału dochodu narodowego jest związany z koniecznością finansowania zadań gospodarczych i społecznych państwa.
  • podział ostateczny- wyraża proces jego podziału na konsumpcję i akumulację. Do tego podziału dochodzi przez podział pierwotny i wtorny, czyli przez redystrybucję wynagrodzeń, podatków czy kredytów, tak, aby dochód narodowy mógł przyjąć postać dóbr finalnych. Podział ten polega na konkretnym zużytkowaniu dochodu, czyli konsumpcji i akumulacji, która jest, na przykład zużywana na przyrost rezerw i zapasów w gospodarce.

Bibliografia

  • Begg D., Makroekonomia, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2007, s. 40
  • Marciniak S., Makro- i Mikroekonomia Podstawowe problemy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005, s.356, 357
  • Milewski R., Podstawy ekonomii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003, s.346

Autor: Obińska Emilia