Centrum nauki

Z Encyklopedia Zarządzania
Wersja z dnia 09:00, 19 maj 2020 autorstwa Sw (dyskusja | edycje) (Infobox update)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Centrum nauki
Polecane artykuły


Centrum nauki - jest to miejsce promujące naukę (jako dziedzinę wiedzy) i edukację w nowoczesny sposób. Celem działania takiej instytucji jest wzbudzenie wśród odwiedzających to miejsce zainteresowania technologią, zachęcanie do poszerzania swojej wiedzy oraz do poznawania nowatorskich metod kształcenia. Obecnie centra nauki stały się popularne i można je znaleźć na całym świecie.

Centra nauki w Polsce

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to centrum nauki znajdujące się w Warszawie. Swoja nazwę zawdzięcza Mikołajowi Kopernikowi - słynnemu polskiemu astronomowi. Początek centrum sięga roku 2004 roku, kiedy rozpoczęły się prace nad tym projektem. Instytucja stopniowo rozrastała się, by dziś mieścić 7 stałych ekspozycji oraz wystawy czasowe. Centrum posiada dach pokryty zielenią - promuje postawy ekologiczne. (Chojecka A., 2014, s. 52) Wystawy stałe to:

Bzzz! - jest to wystawa przeznaczona dla dzieci do lat 5. Zachęca ona do czynnego udziału dzieci w poznawaniu świata i eksperymentowania.

Majsternia - to wystawa w formie warsztatów, w których odwiedzający aktywnie biorą udział. Mają do dyspozycji rozmaite materiały których mogą użyć w celu eksperymentowania i tworzenia czegoś nowego.

Miniwarsztaty - są to trwające 20 minut warsztaty prowadzone w rożnych częściach centrum, obejmujące kilkanaście różnych zagadnień.

RE: generacja - jest to galeria przeznaczona dla osób powyżej 14 roku życia. Jej tematyka są ludzkie emocje z naukowego punktu widzenia.

Strefa Eksperymentowania - jest to największa wystawa centrum, otworzona w 2018 roku. Jest to obszar, w którym zwiedzający może eksperymentować przy ponad 200 eksponatach.

Teatr Robotyczny - to przedstawienie teatralne, w którym główne role graja osobliwi aktorzy - bowiem są nimi roboty.

Teatr Wysokich Napięć - jest to nowoczesna wystawa poświęcona elektryczności.

Ogród Doświadczeń w Krakowie

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie został stworzony w 2007 roku w Krakowie. Swoją nazwę zawdzięcza Stanisławowi Lemowi - polskiemu pisarzowi science fiction poruszającego w swoich książkach tematykę rozwoju technologii oraz miejsca człowieka na świecie. Jest to oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej - znajduje się na świeżym powietrzu. Na ekspozycję w ogrodzie składa się wiele urządzeń edukacyjnych, które pozwalają poznawać prawa fizyki. Ogród skupia urządzenia edukujące w dziedzinie różnych działów fizyki: mechanika (np. Dziurawy Labirynt, Kołyska Newtona, Model Układu Słonecznego), akustyka (np. Mruczący kamień, Kamienne cymbały, Dzwony rurowe), optyka (np. Latające złudzenie, Oddychający prostokąt, Składanie twarzy), magnetyzm (np. Wyścigi magnesów, Wahadła magnetyczne, Prądy wirowe), hydrostatyka (np. Nurek Kartezjusza, Trójkąt Bermudzki, Wir wodny)

Centra nauki w Europie

Science Museum

Science Museum, czyli Muzeum Nauki w Londynie, jest instytucją z wieloletnia tradycją. Powstało w 1857 roku. W muzeum znajduje się wiele eksponatów nawiązujących do działalności słynnych brytyjskich naukowców takich jak na przykład James Watt. Na przestrzeni lat muzeum przekształciło się w niezwykle nowoczesne centrum nauki promujące zdobywanie wiedzy. (Friedman A. J., 2010, s. 46) Wstęp do muzeum jest bezpłatny - jedynie niektóre wystawy czasowe wymagają zakupu biletu. Wybrane stałe ekspozycje Science Museum to: Exploring Space, Making the Modern World, Media Space, Engineer your Future.

CosmoCaixa Barcelona

Hiszpańskie centrum nauki znajdujące się w stolicy Katalonii, powstałe w 1981 roku. Centrum to skupia wiele interaktywnych wystaw mających na celu poszerzanie wiedzy na temat przyrody, nauki oraz kosmosu. Na szczególna uwagę zasługuje instalacja Flooded Forest, która stanowi imitację lasu amazońskiego. Znajdziemy tam odzwierciedlenie zarówno flory jak i fauny tego obszaru. Innymi stałymi wystawami w centrum są między innymi: Bubble Planetarium, Cilk and Flash, The hall of Matter.

Centra nauki w USA

Adler Planetarium

Pełna nazwa tego centrum to Adler Planetarium and Astronomy Museum - powstało w 1930 roku. Znajduje się w Chicago w stanie Illinois, przy brzegu jeziora Michigan. Jest to najstarsze istniejące po dziś dzień planetarium. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się w planetarium model Układu Słonecznego w dużej skali, można tam również zobaczyć filmy dokumentalne dotyczące astronomii w wysokiej jakości obrazu. Oprócz stałych wystaw takich jak Mission Moon, Our Solar System czy Planet Explorers, można brać udział w wielu naukowych wydarzeniach organizowanych przez tę instytucję. W ramach działalności centrum istnieje nawet klub książki oraz zajęcia jogi.

National Atomic Testing Museum

Jest to centrum nauki znajdujące się w Las Vegas, w stanie Nevada, zostało otwarte w 2005 roku. Przedstawia ono zbiory związane z działalnością Poligonu Nevada - obszaru poświęconego od czasów Zimnej Wojny testom atomowym. Na poligonie tym niejednokrotnie testowano broń atomową - szacuje się około 800 eksplozji jądrowych (Kersting A. B., 2011, s. 308). Muzeum gromadzi dokumentację z tych eksperymentów oraz inne rozmaite eksponaty takie jak liczniki Geigera, czy też bomby atomowe. Wystawy poruszają także tematykę promieniotwórczości takich testów. Jedna z wystaw tego centrum nauki, Ground Zero Theater, jest symulacją wybuchu bomby termojądrowej, którego odwiedzający centrum mają szansę zobaczyć.

Bibliografia

Autor: Daniela Wawrzyniak